Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Revizie Toyota Yaris 4 ani sau 60.000 km si ITP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu am trecut cu fosta maşină (Yaris 2008, 1.3 benzină) fără probleme de ITP în ian.2011 când temperaturile erau destul de scăzute (-10 grade).

    Singurul lucru în plus legat de maşină a fost să merg mai turat cu ea cu o săptămână - două înainte, în ideea de a nu avea probleme cu noxele datorită mersului la consum - nu neapărat subturat. Am mai avut grijă să ajung la ITP cu motorul cald, tocmai pentru a funcţiona catalizatorul în parametri şi de a nu avea probleme cu noxele.

    Un mic inconvenient l-a avut inspectorul ITP când a trebuit să vadă codul motor, localizarea acestuia fiind cel puţin greoaie. Toate acestea în condiţiile în care maşina avea filtru de aer K&N Panel, iar becurile erau Philips X-treme Power.

    Legat de ce ai scris despre revizie, filtrul de polen la 89,89 lei fără TVA la Toyota este în mod clar fără carbon activ. Cel cu carbon activ se apropie de 200 lei, TVA inclus. Eu am fost foarte mulţumit de calitatea aerului cu filtru de polen cu carbon activ original Toyota. Unde mai pui că înlocuirea lui o făceam eu când consideram necesar (de obicei la aproximativ 30.000 km). Celelalte filtre de polen de pe piaţă nu mi-au inspirat foarte multă încredere, dar aici face fiecare ce consideră potrivit.

    Era un user ce vindea consumabile originale Toyota la preţuri mai bune (c_slv parcă, ori aici, ori pe forumul celălalt). Cere-i şi lui nişte preţuri la ceea ce ai nevoie, poate obţii preţuri mai mici şi mergi la revizie cu consumabile originale mai ieftine şi achiţi doar ce se consumă în plus şi manopera.

    Spor.
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #17
      Originally posted by dan.gutu View Post
      Pai nu prea ai cum sa scrii alt cod,daca masina este selectata pentru reinspectie de RAR si iti gaseste cod de becuri si masina are pivotul varza,te face si el varza .
      Dan , nu exagera cu codul pentru bec ars . Cand sunt probleme pe care le constati inainte de a introduce masina pe linia de revizie il sfatuiesti pe posesor sa mearga si sa le remedieze urgent . Sa nu-mi spui ca nu vorbesti cu omul inainte ... ca sa nu mai vorbim de faptul ca MONITORII sunt si ei oameni ...

      Comment


      • #18
        Am scapat de stresuri. Cu consumabilele mele, am facut revizia la gtc. am avut o singura problema. Lichidul de frana era DOT 4, si nu puneau decat DOT 5.1 Asa ca l-am luat de la ei, original Toyota. Au mai gasit la verificare doar beculetul de la nr de inamtriculare spate ars pe care l-am schimbat.

        A doua zi am facut ITP. Trecut

        Multumesc tuturor pentru sfaturi si pt incurajarile legate de ITP...

        Comment


        • #19
          Originally posted by t0l0 View Post
          Am scapat de stresuri. Cu consumabilele mele, am facut revizia la gtc. am avut o singura problema. Lichidul de frana era DOT 4, si nu puneau decat DOT 5.1 Asa ca l-am luat de la ei, original Toyota. Au mai gasit la verificare doar beculetul de la nr de inamtriculare spate ars pe care l-am schimbat.

          A doua zi am facut ITP. Trecut

          Multumesc tuturor pentru sfaturi si pt incurajarile legate de ITP...
          Salut, ai obs cumva cum se scoate becul de la placuta nr inmatriculare?

          Comment


          • #20
            bec nr de inmatriculare

            Originally posted by charmante View Post
            Salut, ai obs cumva cum se scoate becul de la placuta nr inmatriculare?
            Becul ars era cel de la placuta de inmatriculare din spate. Au scos placuta, suportul de placuta, iai in partea de sus e locasul in care se afla acel bec. Cu o surubelnita au scos suportul de plastic in care sta infipt becul si l-au schimbat. sper sa te ajute informatia

            Comment


            • #21
              Originally posted by t0l0 View Post
              Becul ars era cel de la placuta de inmatriculare din spate. Au scos placuta, suportul de placuta, iai in partea de sus e locasul in care se afla acel bec. Cu o surubelnita au scos suportul de plastic in care sta infipt becul si l-au schimbat. sper sa te ajute informatia


              Multumesc frumos

              Comment


              • #22
                Salut. Daca mai ai codurile si cantitatile pentru fiecare din consumabilele necesare pentru revizia de 60k km yaris 1.33 dual-vvti te org sa le postezi.

                Multumesc.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                Politica de Securitate Google