Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sa vedeti ce ne asteapta !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa vedeti ce ne asteapta !!!

    In urma unei discutii avuta azi cu un inspector ITP m-am ingrozit de ceea ce ne rezerva RAR-ul sub conducerea numita de partidul-stat ...
    - ITP se va face in statiile de pana acum dar vor fi blocate electronic in proportie de 70% masinile cu vechime de 10 ani si peste . Abia acum intervine noutatea elucubrata de o minte portocalie - MASINA SE VA DEPLASA PE CHELTUIALA PROPRIETARULUI LA SEDIUL RAR PT INSPECTIE AMANUNTITA !
    - daca masina va primi REVENIRE la efectuarea ITP , aceasta se va efectua LA SEDIUL RAR !!!
    - taxa de poluare va fi inclusa in impozitul anual si va fi calculata in raport de nivelul noxelor stabilit de statia ITP in urma unei verificari anuale a noxelor !!!
    la o simulare facuta de acel angajat al RAR am aflat ca o masina cu motor 1,4 Euro 4 taxa va fi de aprox 250-300 lei pe an !!!
    - se va infiinta la nivel national o firma privata , oare a cui ??? , care va face vanatoare la sosea a masinilor aflate in trafic si va avea drepturi inchizitoriale asupra masinilor noastre d.p.d.v tehnic . Intreb si eu ca prostul - sosele calitative cand vom avea ???
    - masinile inmatriculate in alte tari vor avea drept de circulatie in RO doar 90 de zile apoi proprietarii vor fi obligati sa le inmatriculeze in RO . Ca varianta pentru cei cu masini de BG exista cumpararea a 100 mp de teren in BG !
    Avand in vedere ca ceea ce scriu nu se bazeaza decat pe vorbe imi doresc tare mult sa nu se concretizeze . Daca va fi adevarat , ma gandesc serios sa ma mut in BG !!!

  • #2
    Nicule eu nu ma duc la culcare,dar tare m-as bucura sa le interzica de tot pe bulgaroaicele astea de circula pe la noi.Nu ti-as dori sa fii lovit de o asemenea masina si sa ai paguba bunicica,99,9 % o faci pe banii tai.Vali eu am o statie ITP si sunt si inspector,nu cred ca are cum sa faca fata RAR-ul la toate masinile care sunt respinse in statiile ITP.Eu fac in jur de 15-20 de masini pe zi,din care 50% sunt respinse pe diverse motive,sa zicem ca fiecare statie respinge 4-5 masini pe zi la 25 de statii cate sunt in Vrancea se va produce un haos total.Cred ca inspectorul cu care ai vb se referea la cele gasite in trafic cu probleme,intradevar acestea se inspecteaza numai de RAR.Treaba cu ''blocatul'' electronic, se face de vreo 2 ani si se face aleatoriu,nu numai la cele vechi.

    Comment


    • #3
      Originally posted by dan.gutu View Post
      Nicule eu nu ma duc la culcare,dar tare m-as bucura sa le interzica de tot pe bulgaroaicele astea de circula pe la noi.Nu ti-as dori sa fii lovit de o asemenea masina si sa ai paguba bunicica,99,9 % o faci pe banii tai.Vali eu am o statie ITP si sunt si inspector,nu cred ca are cum sa faca fata RAR-ul la toate masinile care sunt respinse in statiile ITP.Eu fac in jur de 15-20 de masini pe zi,din care 50% sunt respinse pe diverse motive,sa zicem ca fiecare statie respinge 4-5 masini pe zi la 25 de statii cate sunt in Vrancea se va produce un haos total.Cred ca inspectorul cu care ai vb se referea la cele gasite in trafic cu probleme,intradevar acestea se inspecteaza numai de RAR.Treaba cu ''blocatul'' electronic, se face de vreo 2 ani si se face aleatoriu,nu numai la cele vechi.
      Dan , si eu sunt atestat ca inspector ITP chiar daca nu m-am dus anul acesta sa-mi prelungesc licenta , nu profesez . Nu veneam sa spun asemenea lucruri pe forum daca nu ii cunosteam pe * minunatii * de la RAR Bucuresti . Nu intelegi ca suntem prea multi pe soselele despre care un individ cu functie suprema de conducere in tara a spus ca nu ne sunt necesare ? Personal ma astept de la sfertodoctii care ne conduc la ce e mai rau ... in plan personal am fost atacat si spoliat destul de catre actuala clasa conducatoare , ce mai conteaza pentru binele lor inca ceva impotriva oamenilor ??? Nu vreau sa aduc pe tapet chestiuni politice dar se pare ca suntem victimele votului plebei ....
      Ca sa revin la fondul problemei , se pare ca pana si RAR-ul are ca sarcina strangerea de cat mai multe fonduri pentru anul viitor ....
      Ca o concluzie - daca se va pune in aplicare aceasta jefuire si nu vom iesi in starada sa-i dam jos , NE MERITAM SOARTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Cat despre bulgaroaice ca si despre cele cu volan pe dreapta , subscriu din toata inima la interzicerea lor ! Cred ca o revizie tehnica serioasa ar reduce numarul rablelor de pe drumuri dar nu trebuie sa uitam ca fiecare om are nevoie sa circule ori in conditiile salarizarii din tara noastra e imposibil ca orice om sa aiba o masina decenta ....
      Last edited by vali44; 09-09-2011, 11:02 AM.

      Comment


      • #4
        Salut!

        Sunt nou pe forum! Am o toyota RAV 4 2008, 2.2 diesel, luni ma duc la RAR cu ea ptr chestii uzuale! Sper sa nu fie probleme!

        Comment


        • #5
          Originally posted by vali44 View Post
          Dan , si eu sunt atestat ca inspector ITP chiar daca nu m-am dus anul acesta sa-mi prelungesc licenta , nu profesez . Nu veneam sa spun asemenea lucruri pe forum daca nu ii cunosteam pe * minunatii * de la RAR Bucuresti . Nu intelegi ca suntem prea multi pe soselele despre care un individ cu functie suprema de conducere in tara a spus ca nu ne sunt necesare ? Personal ma astept de la sfertodoctii care ne conduc la ce e mai rau ... in plan personal am fost atacat si spoliat destul de catre actuala clasa conducatoare , ce mai conteaza pentru binele lor inca ceva impotriva oamenilor ??? Nu vreau sa aduc pe tapet chestiuni politice dar se pare ca suntem victimele votului plebei ....
          Ca sa revin la fondul problemei , se pare ca pana si RAR-ul are ca sarcina strangerea de cat mai multe fonduri pentru anul viitor ....
          Ca o concluzie - daca se va pune in aplicare aceasta jefuire si nu vom iesi in starada sa-i dam jos , NE MERITAM SOARTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!

          Cat despre bulgaroaice ca si despre cele cu volan pe dreapta , subscriu din toata inima la interzicerea lor ! Cred ca o revizie tehnica serioasa ar reduce numarul rablelor de pe drumuri dar nu trebuie sa uitam ca fiecare om are nevoie sa circule ori in conditiile salarizarii din tara noastra e imposibil ca orice om sa aiba o masina decenta ....
          Vali 44,

          Totusi nu crezi ca pentru un forum cu specific auto ai politizat cam mult discutia? Sincer, din ce ai postat aici singurul lucru cert e ca trebuie sa-i schimbam la urmatoarele alegeri pe cei de la putere, celelalte informatii nefiind certe, ori schimbatul portocaliilor nu prea are legatura cu toyota. Eu zic ca e mai bine sa ne exprimam obtiunile electorale in alte medii si aici sa uitam despre lucrurile astea urate si sa vorbim despre toyotele noastre care ne mai indulcesc amarul.
          AVENSIS 1.6 VVT-i

          Comment


          • #6
            Originally posted by isaiflorin View Post
            Sunt nou pe forum! Am o toyota RAV 4 2008, 2.2 diesel, luni ma duc la RAR cu ea ptr chestii uzuale! Sper sa nu fie probleme!
            Ce chestii uzuale si dece la RAR ?

            Comment


            • #7
              Nu vad nimic rau in legea asta
              In anii trecuti ne plangeam cu totii ca Romania este cimitirul de masini al Europei
              Ave 1.8 Luna '08

              Comment


              • #8
                Originally posted by nicu78
                ..........................

                Si tu crezi ca o masina din 2003 este o masina de cimitir....

                Da, cred ca o masina de 8 ani, cu revizii facute in fata blocului, este o masina de cimitir.
                Problema cu aceste vechituri este ca nu sunt sigure deloc si pun in pericol ceilalti participanti.
                In ceea ce priveste partea cu 90 zile subscriu cu placere. Am intra si noi in randul lumii.
                Avensis 1,8 VVTi

                Comment


                • #9
                  Eu, peste 200 de ani. Tu, niciodata. La un asemenea mod de exprimare si comuna primitiva este mult prea elevata pentru tine.
                  Probabil ca nu intelegi ce am scris mai sus dar nu pot folosi limbajul tau ca sa iti traduc. De asemenea, nu pot folosi nici stilul tau agramat de a scrie.
                  Poate, urmasii tai, dar nu sunt sigur, vor intelege ca fiecare are dreptul la propria opinie fara sa fie injurat de orice gunoier.
                  Last edited by andreic; 10-02-2011, 06:39 AM.
                  Avensis 1,8 VVTi

                  Comment


                  • #10
                    Sa inteleg ca si Mircea Badea ti-a spus acelasi lucru ca si mine?
                    Incep sa imi schimb parerea despre el.
                    Avensis 1,8 VVTi

                    Comment


                    • #11
                      Sa iti fie rusine nicule,nu cred ca ai ce cauta pe un forum auto !

                      Comment


                      • #12
                        Dar chiar nu citeste niciun moderator ineptiile si mitocania din acest topic ?

                        Baiatul asta Nicu merita un ban cat taxa lui auto de mare.
                        Last edited by OvidiuH; 10-03-2011, 07:48 AM.
                        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                        Comment


                        • #13
                          Un badaran cu 2 clase care nu stie sa scrie si nici nu intelege despre ce se vorbeste, si ne mai miram de tratamentul pe care ni-l aplica strainii dupa ce au de a face cu lepre de genul astuia
                          Ave 1.8 Luna '08

                          Comment


                          • #14
                            Pentru moderator:
                            1. Consider ca entitatea nicu78 nu mai are ce cauta pe acest forum.
                            2. Nu am citit toate posturile lui, dar nu cred ca ar fi o paguba daca i le-ai sterge pe toate. Indiferent de cate "clase" avem sau de situatia sociala, limbajul acesta nu are ce cauta aici.
                            ... din considerentele de mai sus ...

                            Comment


                            • #15
                              Rezolvat problema ...ban permanent..scuze de intarziere....
                              O sa va rog sa revenim la subiectul topicului o sa sterg tot ceea ce este offtopic maine...
                              Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google