Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Instalare cruise control

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    pai nu as crede ca cei care au facut masina au scos doua fire din ansamblu.la mine doar am bagat ansamblul de butoane stg-drpt care contine si maneta in mufa cu pini din spira volanului si a plecat,numai ca butonul din drpt cel care da pe computer nu mai functioneaza deoarece are alta aranjare la pini in mufa principala.in rest toate bune si frumoase.eu parca am citit pe forum ca cei cu motorizarea ta au montat primii manete de CC.la noi cu masinile din 2005 2.0d4d si de 85kw nu se stia daca are functia.eu spun sa mai cauti sa te interesezi

    Comment


    • #47
      Originally posted by jus View Post
      pai nu as crede ca cei care au facut masina au scos doua fire din ansamblu.la mine doar am bagat ansamblul de butoane stg-drpt care contine si maneta in mufa cu pini din spira volanului si a plecat,numai ca butonul din drpt cel care da pe computer nu mai functioneaza deoarece are alta aranjare la pini in mufa principala.in rest toate bune si frumoase.eu parca am citit pe forum ca cei cu motorizarea ta au montat primii manete de CC.la noi cu masinile din 2005 2.0d4d si de 85kw nu se stia daca are functia.eu spun sa mai cauti sa te interesezi


      Masina este din 2007 si nu are 85KW are putin mai mult (93KW) codul motorulu incepe cu 1AD nu cu 1CD (cea de 85KW)

      si desi nu iti vine sa crezi nu exista firele trase in Volan 100% (daca erau trase sa spun in alti pini) atunci pinul de CCS (cruise control Swich) de la ECU nu era liber.

      Mai jos redau schema echivalenta a manetei .

      celelalte 2 poze sint cu ECU firul rosu mai subtire este introdus de catre mine

      si este pinul pentru cruise control ,practic maneta se cupleaza intre acest fir si masa.

      Mare atentie la introducerea firului in conector aveti nevoie in principiu de aceias clema (poate putin mai mare ) ca la introducerea din mufa de la volan.
      (spun poate pentru ca eu nu am introdus in volan dupa ce m-am convis ca acolo nu sunt cablate firele ,poate la vara sau cind va fi timp frumos afara o sa incerc sa duc respectivul fir si in volan )

      Este indicat ca dupa introducere sa masurati tensiunea pe acest pin si daca este peste 10V sa cuplati o rezistenta intre 0.5K si 1 K spre masa in acest fel
      putem afla ca pinul respectiv este intrare in ECU si nu iesire (asta in caz ca este alt ecu decit la mine sau ati introdus firul in alta pozitie) cu rezistenta cuplata tensiunea trebuie sa fie mai mica cu cel putin 2 V.
      Exista riscul sa se defecteze ECU daca punem la masa o iesire , iar dupa cum vedeti din schema echivalenta a manetei la apararea butonul ON practic acest pin se pune la masa.

      daca mai sint intrebari o sa raspund.

      Eu am motat contactele (maneta echivalenta) linga butonul de reglare faruri
      nu este prea comod ,dar functioneaza cu esceptia functie Resume ,de aceea spun ca voi incerca sa refac instalatia in volan.


      Daca are cineva schema instalatiei electrice il rog sa ma contacteze pe privat i-as fi recunoscator (e alceva sa cauti ceava cu schema in fata ,decit sa cauti orce lucru minor pe internet si sa deduci schema)
      Attached Files
      Last edited by avensis67; 12-03-2013, 16:20 PM.

      Comment


      • #48
        Nu mai pot sa modific postul anterior asa ca completez

        Rezitentele din schema le-am dedus din informatii de pe net (nesigure) valorile echivalente le-am gasit asa

        On/Off mai mic decit 1
        RES(+) intre 210 si 270
        Set(-) intre 560 si 700 ( atentie e suma celor 2 rezistente)
        Cancel intre 1380 si 1700

        Am gasit si valori putin mai strise ,daca cineva are maneta il rog sa masoare si sa ne furnizeze valorile masurate.
        practic pune aparatul de masura intre cele 2 fire si apasa respectivele comenzi citind valoare pe aparatul de masura.

        Comment


        • #49
          scuze ca nu am citit postul cu atentie.nu am garaj sa pot masura si pe frigul asta nu cred ca vreau sa stau afara dar poate intr-o zi mai buna am sa masor.acuma sa gasesc si un ap de masurat)

          Comment


          • #50
            Pentru cei interesanti eu am gasit pe net doar diagrama de la la motoarele mai noi 2AD...
            dar se pare ca coincide in mare parte cu 1AD (CCS sigur este pe aceias pozitie)
            mai jos diagrama cu explicatii
            Attached Files

            Comment


            • #51
              Recitind forumul constat ca uni mai norcosi cu aceias masina ca a mea au montat maneta in volan deci era precablata.

              Singura explicatie logica este ca avem modele diferite, nu imi mai aduc aminte parca se numeau sol,luna,terra ,nu mai retin care era de top (cu cele mai multe accesorii ) respectiv cea entry level (cu cele mai putine)

              Cred ca ar fi util pentru cei interesati sa sistematizam putin informatiile si sa spunem cum sta treaba in toate variantele

              Incep eu ,modelul meu este cel mai slab (ma repet nu retin cum se numea)
              nu este precablata dar este ok ECU (are programat functiile necesare functionarii tempomatului)

              Singurul lucru care nu functioneaza este resum RES pe maneta momentan nu stiu de ce, mai ales ca pe acelas contact se bazeaza si functia + imi este greu sa cred ca calculatorul (ECU) nu citeste respectiva comanda dar citeste + de pe simulatorul de maneta,am avut la indemina cind am facut montajul urmatoarele rezistente 220 680 respectiv 1500 o sa incerc sa inlocuies 220 cu putin mai mult sa vad daca nu asta e cauza (putin probabil ,doar daca cei care au proiectat ecu sau au scris softul din ecu au pus praguri diferite pentru cele 2 functii)

              Luni am fost oprit de politie pentru ca am uitat sa aprind farurile asa ca acum sint interesat sa gasesc schema de la instalatia de lumini sa gasesc cea mai simpla metoda pentru DRL, sper sa imi fac timp si sa nu dureze un an ca in cazul cruise control.

              Comment


              • #52
                Vezi ca ti-am trimis schemele.
                Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                Comment


                • #53
                  Multumesc le-am descarcat dar sint prea obosit la ora asta sa ma uit peste ele

                  Comment


                  • #54
                    avensisul meu era ultima varianta inaintea celei de 2.2 d4d.nu stiu cum se numeste varianta.poate va ajuta(2.0 d4d,85 kw,2005).mult noroc

                    Comment


                    • #55
                      Intre timp am inteles ce este cu functia Res care spuneam ca nu merge ,in realitate merge, se pare ca viteza memorata este stersa daca viteza scade sub o anumita valoare undeva la 40km/h eu o apelam dupa ce se intimpla evenimentul respectiv ,daca viteza nu scade sub acea limita este ok si functioneaza ,cred ca este la fel si la cei care au cruise control de la toyota.

                      Urmeaza doar cind o sa am timp sa gasesc cum se cupleaza in cablu de la volan(ceea ce am inteles ca marea majoritate au deja) si sa refac schema echivalenta direct pe volan.
                      Swichurile (intrerupatoare cu revenire) se gasesc fara probleme de diferite marimi la preturi foarte mici citiva lei bucata , de exemplu eu am gasit la 4 lei bucata sub denumirea de taste pentru casa de marcat.

                      Comment


                      • #56
                        functia res de la maneta nu mai retine viteza setata daca aceasta scade sub 40/h si se reseteaza de tot.dupa trebuie sa setezi din nou alta viteza

                        Comment


                        • #58
                          am citit tot ce se putea despre instalare cruise control
                          Am comandat manetica si sper ca modelul 2l d4d 2008 executiv sa mearga.

                          Comment


                          • #59
                            Originally posted by kosteliacob View Post
                            am citit tot ce se putea despre instalare cruise control
                            Am comandat manetica si sper ca modelul 2l d4d 2008 executiv sa mearga.
                            Nu fi secretos , de unde si la ce pret ai comandat maneta ? Multumesc .

                            Comment


                            • #60
                              vali eu am luat un volan cu tot cu maneta si capacul din spatele volanului din anglia cu 50 de lire.asa ca daca ai pe cineva acolo iesi mai bine decat sa cauti la noi.doar maneta pe la dezmembrari e 200 ron,cel putin.este un dezmembrari in jud.vaslui loc.dranceni.il gasesti pe net s-ar putea sa aibe maneta acolo.incearca

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google