Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Drl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Drl

    A incercat cineva sa monteze asa ceva?
    HTML Code:
    http://www.autoyor.ro/net/product.php?id_product=15
    Site-ul nu este pus in scop de reclama ci numai pentru exemplificare.
    Montajul ar putea duce la pierderea garantiei?

  • #2
    daca iti pui asa ceva pe avensis fa si tu o poza sa vedem cum ii sta

    Comment


    • #3
      Nu sunt convins inca sa pun asa ceva.
      Spatiul pentru montaj este destul de limitat - numai zona din jurul numarului de inmatriculare.

      Comment


      • #4
        daylights

        am un ave 2003 si in bara protectie sub proiectoare am pus lampi cu diode albe din comert.arata excelent dar lampile au un pic de curbura nu sunt drepte si urmaresc orecum forma barei.am mai pus smd si in faruri in spatiul dinspre ext farului -nefolosit de jap.doar la mod 2003

        Comment


        • #5
          Pune poze sa vedem si noi !

          Comment


          • #6
            De ce nu pui DRL pe faza lunga, nu modifici nimic la masina si iesi si mai ieftin.
            Toyota Avensis 1.8 VVT-i

            Comment


            • #7
              Drl

              Normele europene privind DRL (Directiva 2008/89/EC) adopta cerintele tehnice ale UN/ECE Regulation No 48, para 2, 5 si 6, anexe 3-11.

              Definitie: lampa indreptata spre directia inainte folosita pentru a face vehiculul mai usor vizibil in traficul de zi.
              2.1. "Daytime running lamp" means a lamp facing in a forward direction used to make the vehicle more easily visible when driving during daytime;

              Marcajele de conformitate ale DRL sunt necesare atat pe lentile, cat si pe modulele sursei de lumina.

              Conform specificatiilor generale se permite folosirea farurilor:
              6.3. Daytime running lamps, which are reciprocally incorporated with another function, using a common light source, and designed to operate permanently with an electronic light source control gear to regulate the intensity of the light emitted, are permitted.

              Prevederea privind intensitatea luminii: intre 400 si 1200 cd, pare a nu fi acoperita de Directiva europeana.
              7.1. The luminous intensity of the light emitted by each lamp shall not be less
              than 400 cd in the axis of reference.
              7.2.2. not exceed 1,200 cd in any direction the lamp is visible




              Originally posted by zorro View Post
              De ce nu pui DRL pe faza lunga, nu modifici nimic la masina si iesi si mai ieftin.

              Comment


              • #8
                @iuliano56 - stii cine sunt eu??? Sunt cetatean european!!!! iar pe drum prefer sa fiu vazut din timp fara a-i orbi pe cei din sens opus, fara sa merg cu proiectoare noaptea cu cer senin ca nu-s LOGANIST!!!!
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Niste poze mai mari nu ai ? Ai pus leduri si in lampile spate ?

                  Comment


                  • #10
                    Foarte bine pandan. Prevederile legale sunt si pentru cetateni europeni. Daca putem, este bine sa le respectam.

                    Sunt frumoase modificarile facute de tine. Care dintre ele tine loc de DRL?Zorro, pe care-l citam, a facut un modul DRL pe faza lunga, cu putere limitata. Nu ar putea orbi pe nimeni.

                    Ce este cu loganistii?






                    Originally posted by panadan View Post
                    @iuliano56 - stii cine sunt eu??? Sunt cetatean european!!!! iar pe drum prefer sa fiu vazut din timp fara a-i orbi pe cei din sens opus, fara sa merg cu proiectoare noaptea cu cer senin ca nu-s LOGANIST!!!!

                    Comment


                    • #11
                      am o problema cu ei. sunt frustrati ca au dat o sacosa de bani pe dăciile lor si chiar daca nu merg ei vor tot banda II. :-)
                      am pus led-uri in tot ce era bec sau led galben in bord sau consola
                      pe spate am schimbat tot :semnalizare, stop, mers inapoi, ceata, pozitie
                      @iulian-ptr drl sunt chestiile alea albe de sub proiectoare.valoraeza pe ceata cat 10 proiectoare.a fost de curand ceata densa in zona si intr-adevar am fost observat de la distanta cand masinile din fata nu se vedeau deloc.mi-a spus un prieten care imi stia masina -unica dealfel in Roman intre Avensis-si venea din sens opus.

                      Comment


                      • #12
                        @dan.gutu un link cu poze mai mari .sunt facute cu telefonul-calitate indoielnica cred

                        Comment


                        • #13
                          @iulian-repect total pentru tendinta de civilizatie in trafic!!!!
                          nu sunt unul care vrea sa demonstreze pe strada calitatile masinii ave!modificarile cred ca sunt binevenite si in sprijinul partenerilor de trafic in egala masura!
                          inca o data: RESPECT TOTAL PENTRU CIVILIZATIE IN TRAFIC!

                          Comment


                          • #14
                            Intradevar DRL-urile sunt bune,au o lumina puternica,dar la treaba cu ceata te contrazic.Sa ''strapungi'' ceata cu un spectru luminos de 6000 k,este imposibil,iti trebuie sub 2500-3000k,in traducere cat mai aproape de galben.Ce trece de 5000k este deranjant si pe ploaie sau ninsoare.Eu am in proiectoarele de ceata xenon de 2500k,tot ce este peste 3000-4000k in proiector de ceata,este fita,le folosesti doar pentru vizibilitate mai buna, si orbirea participantilor la trafic.

                            Comment


                            • #15
                              Intr-adevar luminile de ceata trebuie sa poata strapunge pentru a ajuta. Dupa poze, ale lui pandan par bune pentru asta. Bat foarte jos si au o imprastiere mai mare. In schimb nu tin loc de drl. Acestea trebuie orientate in directia de mers, cu o imprastiere mai mica.
                              Altfel modificarile facute de pandan sunt frumoase. Este multa pasiune si migala. Felicitari.



                              Originally posted by dan.gutu View Post
                              Intradevar DRL-urile sunt bune,au o lumina puternica,dar la treaba cu ceata te contrazic.Sa ''strapungi'' ceata cu un spectru luminos de 6000 k,este imposibil,iti trebuie sub 2500-3000k,in traducere cat mai aproape de galben.Ce trece de 5000k este deranjant si pe ploaie sau ninsoare.Eu am in proiectoarele de ceata xenon de 2500k,tot ce este peste 3000-4000k in proiector de ceata,este fita,le folosesti doar pentru vizibilitate mai buna, si orbirea participantilor la trafic.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google