Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Check - aprins tot timpul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ai vrut sa raspunzi unui anumit post ?

    Comment


    • #17
      ... si cum se repara gratis cind nu ai garantie

      În final problema s-a rezolvat in felul următor , aviz amatori:

      Mașina avea vreo 18000 de km si 3 ani (umbla nevasta la magazine, gradi etc) nu aveam nici rovineta, numai in oras.
      Explicatie Toyota: "pai din cauza ca umblati pe distante scurte s-a intins lantu!!! Da sigura ca da !!! asa e, lantul era cam cu doua zale intins. Pai ce masini faceti domnilor?

      Masina nu era in garantie pentru ca cica la 8000 de km nu am schimbat uleiul la ei (schimbasem pe la 5000)

      Bun, deci reparatie ar fi fost cam 2000 de lei. Am zis nu se poate ca e masina ca nou, cum p mei sa se duca lantul ...
      Asa ca am inceput sa caut pe net .... si surpriza .....

      Am gasit un buletin de service Toyota in care se zicea, citez aproximativ :

      In cazul in care apare eroare ... pentru lotul de masini fabricat intre ... Toyota va remedia gratuit in cazul in care masina nu are mai mult de 5 ani sau 60 000 de mile, adica mai pe intelesul meu un fel de garantie pentru faptul ca era cunoscuta aparitia acestei defectiuni la unele masini in anumite cazuri (daca aveai noroc), un fel de viciu de fabricatie sau de proiectare.
      ... dar atentie scria acolo numai daca "customer"-ul o cere

      cu buletinul tiparit si o cerere m-am dus la Toyota si am cerut sa se repare gratuit ... si s-a reparat.

      Faza e ca nu am fost singurul cu problema, inaintea mea au mai fost citiva vreo 4 am inteles care au marcat banu ....

      Acum sa fim seriosi daca emiti un buletin de service cum ai tupeul sa ceri bani , sigur "customer"-ul nu are de unde sa stie, ca doar ii "prost" si-l fraierim.

      Concluzie : cauta, citeste, intreaba, ca sa nu arunci cu banii degeaba.

      Asa m-am lamurit si cu marca asta.

      Comment


      • #18
        Nu marca e de vina..ci tot conationalii nostrii pusi pe ciupeli cu orice pret.
        Marca si-a facut datoria, a emis buletinul de service.

        Comment


        • #19
          Da, asa-i au emis un buletin ascuns. Ca am cauta eu probabil ca sunt 1 din 10 care face asta din cauza "imunizarii" la smecheriile din Romania.
          Asa cum ma suna si ma chema pentru tot felul de buletine coloana de directie, accelaratie, nu stiu ce buton de la geam etc, ar fi trebuit sa sa faca lucru asta si pentru o chestie la fel de importanta ... lantul.

          Deci eu daca nu gaseam (pur si simplu intimplator) buletinul cine mi-ar fi zis ... pai nici aia nu stiau ca m-au pus sa fac o cerere!!! ca si in buletin asa scria.

          citi dintre noi stim ca de fapt exista un fel de garantie la motoare "Toyota Powertrain Warranty" nu iti zice nimeni. Esti fraier, prost ... platesti.

          Si atunci cine e de vina? Marca se face de ras!
          Attached Files

          Comment


          • #20
            Banui ca fisierul atasat este cel la care faci tu referire, cel "ascuns", in baza caruia trebuia sa-ti repare tine masina, din oficiu, nu?
            Daca e asa, afla ca acel document nu face referire nici la tipul de masina pe care il ai tu si nici la motorul pe care il ai tu (acolo sunt doua motoare de 1.8).
            De asemenea, cum functioneaza chestia asta cu garantia, ca vad ca nu ai inteles:
            - se identifica o eventuala problema, avand o rata de aparitie care sa justifice emiterea unui buletin de service insa nu suficient de mare (in urma analizei) incat sa justifice un recall;
            - se emite un buletin de service care se distribuie pe filiera catre toate service-urile agreate de producator;
            - service-ul ia la cunostinta de buletin..si asteapta clienti cu plangeri;
            - clientul cu buba vine la service;
            - service-ul investigheaza problema si apoi cauta sa vada daca are un buletin de service pe tema respectiva.
            - daca are si buletin specifica si extindere de garantie pentru anumite subansamble, actioneaza in consecinta;

            Un buletin de service nu implica automat si Recall, cand tu ca si proprietar este informat de existenta unui potential defect la un subansablu, esti invitat la service pentru investigatii, se demonteaza masina si se vede daca este necesara schimbarea sau nu, toate astea FARA sa fi reclamat tu o problema la acel subansamblu. Un buletin de service poate genera si un Recall doar daca nr. estimat de vehicule afectate este peste un anumit prag.

            Nu scrie nicaieri in buletinul postat de tine ca trebuie sa ceri rezolvarea unei probleme, in mod express, pentru a fi rezolvata sub garantia extinsa oferita de TSB-ul atasat de tine.
            In traducere libera "Warranty application is limited to correction of a problem based upon a customer’s specific complaint" inseamna ca trebuie sa existe, in primul rand, reclamarea problemei. Adica nu se procedeaza la ca Recall, cand se schimba fara ca tu sa reclami o problema ci problema trebuie sa se manifeste(in cazul asta check-engine aprins, avand codurile respective stocate in spate) iar tu sa te duci la service si sa reclami Check-Engine aprins. De acolo preia Service-ul agreat, conform cu ce am scris mai sus (pasii cu liniuta).

            Buletinele de service nu sunt ascunse, sunt publice din ce stiu, si pot fi gasite pe "http://www.toyota-tech.eu/faq.aspx".

            Este datoria service-ului/dealer-ului national ca la investigarea unei probleme, daca exista un buletin de service care trateaza problema lui sub o garantie extinsa problema, sa aduca la cunostinta clientului acest lucru.
            De asta ziceam ca Producatorul s-a achitat de partea lui de responsabilitate daca a semnalat problema intr-un TSB si a marit garantia la acel subansamblu.

            Acum, pe cazul tau, daca cei de la Toyota Romania au acceptat sa-ti repare gratis problema pe baza buletinului atasat de tine in post-ul de mai sus, zi sarut-mana si las-o asa pentru ca ala nu trateaza nici masina ta si nici motorul masinii tale.
            Last edited by closchkutza; 08-22-2014, 09:56 AM.

            Comment


            • #21
              Originally posted by closchkutza View Post
              Banui ca fisierul atasat este cel la care faci tu referire, cel "ascuns", in baza caruia trebuia sa-ti repare tine masina, din oficiu, nu?

              Nu, este doar un model pe codul P0016, pe ala de la Yaris nu-l mai gasesc o fi prin sertarele de la Toyota, dar este exact aceeasi problema ceea ce duce la concluzia ca au(avut) o problema

              Daca e asa, afla ca acel document nu face referire nici la tipul de masina pe care il ai tu si nici la motorul pe care il ai tu (acolo sunt doua motoare de 1.8).
              De asemenea, cum functioneaza chestia asta cu garantia, ca vad ca nu ai inteles:
              - se identifica o eventuala problema, avand o rata de aparitie care sa justifice emiterea unui buletin de service insa nu suficient de mare (in urma analizei) incat sa justifice un recall;
              - se emite un buletin de service care se distribuie pe filiera catre toate service-urile agreate de producator;
              - service-ul ia la cunostinta de buletin..si asteapta clienti cu plangeri;

              Puteti astepta mult si bine ... cind m-am dus mi-au zis sec - trebuie sa platesc ... da ce sunt prosti?

              - clientul cu buba vine la service;
              M-am dus ...
              - service-ul investigheaza problema si apoi cauta sa vada daca are un buletin de service pe tema respectiva.

              Au vazut dupa ce le-am dus eu hartie de pe net ... halal service

              - daca are si buletin specifica si extindere de garantie pentru anumite subansamble, actioneaza in consecinta;

              Dupa ce faci cererea ... de care de fapt nu stii

              Un buletin de service nu implica automat si Recall, cand tu ca si proprietar este informat de existenta unui potential defect la un subansablu, esti invitat la service pentru investigatii, se demonteaza masina si se vede daca este necesara schimbarea sau nu, toate astea FARA sa fi reclamat tu o problema la acel subansamblu. Un buletin de service poate genera si un Recall doar daca nr. estimat de vehicule afectate este peste un anumit prag.

              Nu scrie nicaieri in buletinul postat de tine ca trebuie sa ceri rezolvarea unei probleme, in mod express, pentru a fi rezolvata sub garantia extinsa oferita de TSB-ul atasat de tine.

              scrie clar

              Applicable Warranty*:
              This repair is covered under the Toyota Powertrain Warranty. This warranty is in
              effect for 60 months or 60,000 miles, whichever occurs first, from the vehicle’s
              in-service date.
              * Warranty application is limited to correction of a problem based upon a customer’s specific complaint.

              eu am spus doar ca nimeni nu-i fraier sa-ti zica "vezi ca poti beneficia de ...
              Toyota Powertrain Warranty .
              Concluzia e ca : poti obtine o reparatie gratuita in cazul in care poti deovedi ca e un viciu de fabricatie, de proiectare, material slab etc. chiar si fara BS.
              Ai nevoie si un avocat ...



              Mie mi-au zis din start - platesti.
              Sigur ca nu sunt niste idioti sa-ti sugereze "fa o reclamatie", etc.
              Am facut-o pentru ca nu mi s-a parut normal ca o masina care se zice ca e "fiabila" la 18000km sa i se duca lantul (care se zice ca e pe viata).


              In traducere libera "Warranty application is limited to correction of a problem based upon a customer’s specific complaint" inseamna ca trebuie sa existe, in primul rand, reclamarea problemei. Adica nu se procedeaza la ca Recall, cand se schimba fara ca tu sa reclami o problema ci problema trebuie sa se manifeste(in cazul asta check-engine aprins, avand codurile respective stocate in spate) iar tu sa te duci la service si sa reclami Check-Engine aprins. De acolo preia Service-ul agreat, conform cu ce am scris mai sus (pasii cu liniuta).


              Pai eu ce zic ? Sunt prosti sa-ti zica ?


              Buletinele de service nu sunt ascunse, sunt publice din ce stiu, si pot fi gasite pe "http://www.toyota-tech.eu/faq.aspx".

              Se mai gasesc si pe alte locuri daca sapi

              Este datoria service-ului/dealer-ului national ca la investigarea unei probleme, daca exista un buletin de service care trateaza problema lui sub o garantie extinsa problema, sa aduca la cunostinta clientului acest lucru.
              De asta ziceam ca Producatorul s-a achitat de partea lui de responsabilitate daca a semnalat problema intr-un TSB si a marit garantia la acel subansamblu.

              Acum, pe cazul tau, daca cei de la Toyota Romania au acceptat sa-ti repare gratis problema pe baza buletinului atasat de tine in post-ul de mai sus, zi sarut-mana si las-o asa pentru ca ala nu trateaza nici masina ta si nici motorul masinii tale.


              Repet, buletinul aratat de mine la aceea vreme era exact pe marca si perioada de fabricatie a masinii. E o serie Yaris din 2007 care au avut mari probleme in Franta, m-am documentat. Asta postat doar un model de doc cu acest cod de eroare.



              Ce este trist si nu intelegeti ca altii, vreo 3 sau 4 oameni de buna credinta (declarati de serviciul toyota, cit tupeu, eu as fi intrat in pamint de rusine, si-au dat cu firma in cap) au platit aceasta reparatie si eu NU.
              E chestiune de morala intr-o tara in care "Si tie ce-ti pasa de altii?" Chiar asa . Astia ce au fost? Fraieri ?

              pai nenea ala de vreo 60 de ani de unde sa stie ca tre' sa faca o cerere, daca baietasul de la firma nu ii spune ?

              "Na' asta-i hiba"

              Comment


              • #22
                Te invarti in cerc spunand de fapt acelasi lucru, over and over.
                Toate problemele tale sunt, de fapt, cu cei de la Toyota Romania, care sunt ROMANI.
                Ceea ce ti-am transmis inca din primul post pe acest topic ramane in picioare: Producatorul s-a achitat de datorie, a extins garantia unui subansablu peste garantia de fabrica a masinii si a notificat service-urile asupra faptului ca remedierea acelui defect se va realiza sub garantia extinsa acoperita de el (constructor). Asta inseamna ca Producatorul isi asuma cheltuiala generata de repararea respectivului defect.
                Reciteste te rog postul #18 in care iti spuneam fix acelasi lucru.

                In alta ordine de idei, astept sa-mi spui care producator, in momentul in care descopera ca exista o posibila problema la un subansamblu, mareste garantia acelui subansablu si suporta cheltuielile generate de remedierea problemei, in afara perioadei de garantie a masinii? Cati producatori schimba motoare la masini vechi de 8 ani si cu rulaje de peste 100.000km? Cati producatori cheama la recall masini de 9-10 ani vechime?
                Hai s-o lasam p-asta cu injuratul Producatorului. Nu este vina lui ca traim intr-o tara plina de hoti. Problema este a noastra, ca natie, si se manifesta oriunde, nu doar la reprezentatele Toyota.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by kalmy View Post
                  Da, asa-i au emis un buletin ascuns. Ca am cauta eu probabil ca sunt 1 din 10 care face asta din cauza "imunizarii" la smecheriile din Romania.
                  Asa cum ma suna si ma chema pentru tot felul de buletine coloana de directie, accelaratie, nu stiu ce buton de la geam etc, ar fi trebuit sa sa faca lucru asta si pentru o chestie la fel de importanta ... lantul.

                  Deci eu daca nu gaseam (pur si simplu intimplator) buletinul cine mi-ar fi zis ... pai nici aia nu stiau ca m-au pus sa fac o cerere!!! ca si in buletin asa scria.

                  citi dintre noi stim ca de fapt exista un fel de garantie la motoare "Toyota Powertrain Warranty" nu iti zice nimeni. Esti fraier, prost ... platesti.

                  Si atunci cine e de vina? Marca se face de ras!
                  1. In primul rand tu nu poti numi prosti sau fraieri niste oameni de buna credinta care isi platesc serviciile in afara garantiei!
                  2. Buletinul publicat de tine se refera la pinion nu la lant... probabil in mintea ta este acelasi lucru!
                  3. reparatia ti s-a facut in urma cererii "goodwill" nu a garantiei "extinse" . Adica ca la milogi... Cersesti si ti se da.
                  4. Buletinul la care faci referire este publicat pe alt forum si nu este o rechemare in service sau o reparatie pe garantie ci o notificare catre tehnicieni pentru a sti sa faca diagnoza corecta in cazul codului de eroare P0016.
                  Cat despre romani:unii dintre noi suntem de buna credinta, altii hoti, altii milogi... ca tot romanul!

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by comentator View Post
                    1. In primul rand tu nu poti numi prosti sau fraieri niste oameni de buna credinta care isi platesc serviciile in afara garantiei!

                    Prosti si fraieri ne considera aia de la Toyota, n-am zis ca cei de buna credinta sunt prosti, cred ca nu ai inteles bine "substanta"

                    2. Buletinul publicat de tine se refera la pinion nu la lant... probabil in mintea ta este acelasi lucru!

                    S-a dus lantul, era cu 2 zale mai lung, au reparat ce au crezut ei ca trebuie repare. Stai linistit stiu eu ce e in mintea mea

                    3. reparatia ti s-a facut in urma cererii "goodwill" nu a garantiei "extinse" . Adica ca la milogi... Cersesti si ti se da.

                    Cersesc cei din lumea a III-a ... adica atunci cind esti tratat de marca Toyota ca un cersetor. In lumea regilor (Anglia) isi cer scuze pentru deranj, iti dau o masina, ti-o ridica din fata casei, si 12 ore e gata.

                    4. Buletinul la care faci referire este publicat pe alt forum si nu este o rechemare in service sau o reparatie pe garantie ci o notificare catre tehnicieni pentru a sti sa faca diagnoza corecta in cazul codului de eroare P0016.

                    Buletinul l-am dus eu ... aia de la service habar nu aveau ... la pariu cu oricine

                    Cat despre romani:unii dintre noi suntem de buna credinta, altii hoti, altii milogi... ca tot romanul!
                    Suntem asa cum suntem tratati. Daca ne-ar trata egal cu cel din Anglia fii sigur ca altfel ar fi ... dar suntem cu 'n' ani in urma ... deci tot lumea a III-a,

                    Concluzie:

                    Nu le mai luati apararea !

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by kalmy View Post
                      Suntem asa cum suntem tratati. Daca ne-ar trata egal cu cel din Anglia fii sigur ca altfel ar fi ... dar suntem cu 'n' ani in urma ... deci tot lumea a III-a,

                      Concluzie:

                      Nu le mai luati apararea !

                      Cred ca ai in minte doar zale intinse...mai citeste o data buletinul publicat de tine si vei vedea ca este vorba de pinion.
                      Tu ai avut probleme cu lantul dar este alt buletin: publica-l pe ala.
                      Cat despre romani: este un popor format din oameni ca mine ca tine ca altii. daca este un popor de hoti inseamna ca si eu si tu suntem hoti...ceea ce ma jigneste profund!

                      Cat despre toyota romania... adaosuri mari, salarii nemeritate, mizerie...

                      TOYOTA ROMANIA NU INSEAMNA POPORUL ROMAN! TOYOTA ROMANIA ESTE O FIRMA PRIVATA CONDUSA DE O PERSOANA CARE NICI MACAR NU-I ROMAN!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google