Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Zgomote interioare la RAV4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomote interioare la RAV4

    Salut! Mi-am luat si eu acum un Rav 4, 2.2 D-4D si pe drumurile noastre mai putin occidentale plasticele din ea scot din cand in cand niste zgomote specifice.Acum am observat ca daca merg pana se incalzeste in masina si garniturile de la usi fac putin zgomot,ceva gen usile din spate de la un Espero,dar ceva mai incet. Zgomotele din spate le-am mai scos, ca am intins centura de siguranta din plafon sub banchta din spate dar cand dau de un damb sau merg pe un drum mai denivelat tot se mai aude ceva. Si consola de la Radio-CD mai scoate niste zgomote specifice pe drumurile noastre. Aveti vreo soloutie ptr garniturile de la usi? Si as vrea sa stiu la ce sa ma astept pe viitor din punct de vedere al zgomotelor interioare.
    Multumesc.

  • #2
    eu n-am nici un zgomot la garniturile de la usi, dar am avut la consola Radio CD. Am fost cu ea in Pipera la service si au strans mai bine suruburile.
    Zgomotul nu a disparut total, dar s-a atenuat destul de mult.
    Cred ca de vina este plasticul cam prost, folosit ptr consola centrala.

    Comment


    • #3
      Eu am zgomot si la consola fata si la zona din spate. (nu este de la obiectele din portbagaj) Masina de 32K eur si 36K km.....mi se pare de toata jena. (o am de noua asa ca stiu cum s-a mers cu ea) Daca nu ma doare capu' de la muzica ma doare de la zgomotele pe care le scoate cand trec peste cea mai mica denivelare. Nu-mi mai cumpar Toyota niciodata.

      Comment


      • #4
        consola se poate strange foarte usor. chiar tu poti demonta CDul si poti strange suruburile mai bine. Eventual poti pune niste bureti sau un material care absoarbe zgomotele. Asta nu cred ca e motiv ptr ca sa nu mai cumperi Toyota. Chiar si la alte marci prb astea se manifesta la fel sau poate chiar mai rau.
        E drept mai putin la cele de lux, dar deja vb de masini care costa in jur de 50mii.
        Prb e cauzata de drumurile foarte proaste si apoi de politica generala de a ieftini costurile de productie.

        Comment


        • #5
          Iti inteleg punctul de vedere isa daca e sa iau prin comparatie cu concurenta germana, japonezele noastre sufara cat se poate de evident atat la calitatea materialelor de la interior cat si la finisarea lor. De exemplu am un amic posesor de Tiguan. Acest Tiguan poseda jate de 18" si dupa 60K km, nu scoate nici un zgomot la interior si din pacate pt Rav a mers cam tot pe aceleasi drumuri din Romania. Masina a costat chiar mai putin. (<4000 eur parca). Inainte am avut un Opel Astra G ce a avut de la inceput jante de 17" si am vandut masina la aprox 80K km: iarasi nici un zgomot la interior sau la exterior. Oricum Toyota eu nu mai imi cumpar. Preturi mari si finisari cel mult medii in raport cu concurenta in aceiasi gama de pret. Parerea este subiectiva asa ca nu trebuie loata drept etalon.

          Comment


          • #6
            Originally posted by adimsr View Post
            Iti inteleg punctul de vedere isa daca e sa iau prin comparatie cu concurenta germana, japonezele noastre sufara cat se poate de evident atat la calitatea materialelor de la interior cat si la finisarea lor. De exemplu am un amic posesor de Tiguan. Acest Tiguan poseda jate de 18" si dupa 60K km, nu scoate nici un zgomot la interior si din pacate pt Rav a mers cam tot pe aceleasi drumuri din Romania. Masina a costat chiar mai putin. (<4000 eur parca). Inainte am avut un Opel Astra G ce a avut de la inceput jante de 17" si am vandut masina la aprox 80K km: iarasi nici un zgomot la interior sau la exterior. Oricum Toyota eu nu mai imi cumpar. Preturi mari si finisari cel mult medii in raport cu concurenta in aceiasi gama de pret. Parerea este subiectiva asa ca nu trebuie loata drept etalon.
            Subscriu total la cele spuse de tine!Nici la cea mai ieftina masina de pe piata nu intalnesti plastice mai de kkt ca la Toyota!O spun prin prisma Corollei pe care o am in dotare!Bani multi pentru...nimic!Toyota confirma pe deplin proverbul:"La pomul laudat sa nu te duci cu sacul"(sacul de bani... din pacate pentru noi!)

            Comment


            • #7
              opel astra g are si un coleg de-al meu si scartaie mai rau ca o carutza.

              Comment


              • #8
                Cred ca Opelul colegului tau este o exceptie sau pur si simplu nu l-a interesat masina. In orice caz ceea ce vreau sa spun este ca prin prisma mea acest nivel de finisare a interiorului este un mare minus in ceea ce o priveste pe Toyota Rav 4 (se pare ca si pe Corolla) mai ales daca ne uitam putin la pretul ei.

                Comment


                • #9
                  am avut si eu problema cu zgomotele la consola CD - rezolvat la service - cred ca au mai bagat ceva garnituri, bureti pe acolo.
                  zgomote in spate am si eu - m-au disperat pur si simplu, insa recent cred ca am gasit sursa - capacul de la roata de rezerva. Are niste bureti, dar care se uzeaza in timp. Faceti o proba si mergeti fara capacul din spate.
                  O sa incerc sa gasesc o solutie pentru asta cand se mai incalzeste afara.
                  Un alt zgomot specific al rav-ului este deplasarea combustibilului in rezervor (eu am d4d 2.2) mai ales cand este aproape plin - la service mi s-a explicat ca rezervorul nu are un dispozitiv de spargere a "valului". La 32000 EUR cat a costat masina probabil ca nu a incaput si o bucata de metal de 2 lei ....
                  A, si mai imi scartaie bancheta din spate, dar nu tot timpul. Insa cand scartaie, iti vine sa te dai jos.
                  C'est la vie mon cher, vorba neamtului ...

                  Comment


                  • #10
                    zgomote rav 4

                    Si la mine la rav scartaie enervant capacul roata spate care e din plastic de proasta calitate,dar cred ca se poate remedia,in rest sunt foarte multumit de masina si am exploatat-o in conditii extreme off road dificil,carat materiale de constructii peste limita admisa,viteza pana la 200km pe autobahn,fara sa observ uzura sau afectarea suspensiilor.E drept ca Tiguan e un rival redutabil si trebuie sa recunoastem asta,dar mie personal imi place ravul mai mult.

                    Comment


                    • #11
                      Plasticele in general scartaie. Chiar si alea de calitate. Problema plasticelor este ca nu ar trebui sa se atinga sau sa se frece intre ele (chestie care se poate remedia). Am auzit de extrem de multe ori expresia "plastice de proasta calitate" care deja s-a impamantenit, dar n-are nici o relevanta. Si Lexus-ul scartaie, si nu putem spune ca ala are ceva de proasta calitate...

                      Comment


                      • #12
                        Aveti grija cu capacul de la roata de rezerva ,nu e decat vreo 25oo de lei ! , umblati cu atentie prin zona!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by doracapi View Post
                          Si la mine la rav scartaie enervant capacul roata spate care e din plastic de proasta calitate,dar cred ca se poate remedia,in rest sunt foarte multumit de masina si am exploatat-o in conditii extreme off road dificil,carat materiale de constructii peste limita admisa,viteza pana la 200km pe autobahn,fara sa observ uzura sau afectarea suspensiilor.E drept ca Tiguan e un rival redutabil si trebuie sa recunoastem asta,dar mie personal imi place ravul mai mult.

                          Am rezolvat cu zgomotul insuportabil de la roata spate,am demontat iar sub suport unde sunt garniturile am adaugat niste bucati de cauciuc taiate dintr-o camera si am montat la loc.Deci intre suport si usa,nu intre capac si roata.Atentie suruburile sunt metalice si filetul de plastic deci nu strangeti prea tare.Asta e un minus.

                          Comment


                          • #14
                            Salut,
                            Am si eu RAV4 2.2 D4D din 2008 si am o problema in sensul ca imi zumzaie plafoniera.
                            Asta se intampla numai cand este cald afara, probabil se dilata clemele care o sustin..
                            Spun asta pentru ca inceput sa faca asta vara, pe timpul iernii nu s-a mai auzit iar acum de vreo saptamana cand s-a mai incalzit a inceput sa faca zgomot din nou.
                            Le-am zis celor de la Toyota de pe Cheiul Dambovitei si au zis ca nu au ce sa faca...
                            Mai are cineva problema asta si eventual daca a remediat-o ce solutie a gasit.
                            Multumesc!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by razvan.albu View Post
                              Plasticele in general scartaie. Chiar si alea de calitate. Problema plasticelor este ca nu ar trebui sa se atinga sau sa se frece intre ele (chestie care se poate remedia). Am auzit de extrem de multe ori expresia "plastice de proasta calitate" care deja s-a impamantenit, dar n-are nici o relevanta. Si Lexus-ul scartaie, si nu putem spune ca ala are ceva de proasta calitate...
                              ok asa e.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google