Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme service toyota constanta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme service toyota constanta

    am o toyota yaris 1,3 benzina din 2008 cumparata din reprezentanta toyota constanta. toate bune si frumoase pina am dus auto la service pentru reparatie un urma unor accedente - unul nevinovat spate dreapta si unul vinovat cam toata fata -aproare dauna totala .
    Am fost chemat sa ridic autoturismul joi 28.08.2014 ca este gata reparat. De aici probleme . 1. Lipsa benzinei din rezervor. Am demonstrat cu numarul de km cu care autoturismul a intrat in service si cu cel cu care ar fii trebuit sa iasa . Era un numar de 100 km in plus care dupa spusele angajatilor - ASA A-TI ADUS-O - . Am facut demonstratia cu pozele din momentul in care asiguratorul le-a facut din care au reiesit km si nivelul benzinei din rezervor . Imediat au schimbat motivatia - am facut teste rutiere cu auto. Ok. Dar la 100 km nu cred ca toyota yaris 1,3 benzina consuma appx. Jumatate de rezervor. Busonul rezervorului era desfacut , moment in care am deschis clapeta busonul a cazut fiind desurubat si pus de forma. Reparatia a fost facuta in partea fata si dreapta spate .
    2. Pe plafonul autoturismului era - zic eu - rugina scursa deoarece auto a cam stat in service peste 2 luni. A fost depozitata in loc unde apa de la o scurge a cazut pe plafon. Le-am aratat si... - ASA A-TI ADUS-O - am reluat discutia , moment in care aceasta probleme a fost rezolvata de care vospitorul marei reprezentante prin polisare.
    3. Presurile . Cele 4 presuri cumparate de la toyota cu suma appx. 170 lei. Le- am atras atentia ca nu sunt presurile. 3 persoane au spus - ASA A-TI ADUS-O . Norocul meu a fost ca , seria autoturismului este sub scaunul din fata si asiguratorul cu poza facuta am putut vedea, e adevarat, o mica parte din presul din fata . Dupa o ora de scandal si - ma duc sa caut prin cutii si prin service - vorbele spuse de un mecanic - vine cu cele 4 presuri.
    4. Curea ventilator. Am ridicat capota moment in care vad cureaua care antreneaza ac-ul , si restul era pe toata partea dreapta Exfoliata . Am atras atentia. Surpriza - ASA A-TI ADUS-O. Bine-nteles am mers iar la pozele facute de asigurator unde se vede clar ca acea curea era perfecta fara exfoliere. Mecanicul spune clar si respicat. - la curea nu am umblat , poate alt mecanic . iar scandal ... si uite a ramas ca se va schimba cu una nou ( a se citii cu a mea ) .

    5. Suport baterie. Din 2008 si pina anul acesta a trebuit sa schimb acumulatorul . Dupa dimensiunea si puterea fostului acumulator am cumparat unul similar ca putere si dimensiune dar nu de la toyota . Suportul era foarte bun si prindea bine acumulatorul . Acum are niste polistirent intre suport si baterie. - motivare - nu este acumulatorul original facut de toyota si de aceea trebuie pus acel ados la suport.
    6. Cind au facut operatia de polisare a plafonului - zic eu - ca au atins parte din spate a protectiei de plastic a atenei exfoliind-o si topind parte din ea. Aici nu am poze sa fac demonstratia . Inca . Bine-nteles am primit acelasi raspuns -ASA A-TI ADUS-O - am incercat sa le explic ca nu prea avem cum sa o aduc asa ca se vede ca plasticul e topit si ca eu nu am cum sa il topesc. Raspunsul vopsitorului a fost - nu vedeti ca e arsa de soare ? Pai soarele daca ar face acest lucru ar face pe parta din fata a antenei nu in partea din spate , unde este umbra am incercat eu sa-i explic si ar trebui sa fie pe toata circumferinta antenei .


    NU SE POATE ASA CEVA . ESTE REPREZENTANTA TOYOTA . FARA ACELE POZE DIN CARE EU AM PUTUT SA-MI ARAT PRODUSELE SI PIESELE - PE SCURT CA NU ASA AM ADUS-O - ERAM FURAT PE FATA . NU CA NU AM FOST .
    SEFUL DE SERVICE - nu am vazut in viata mea cum dansul ii credea pe angajatii serviceului cum ca ASA AM ADUS-O , IAR CIND CU MARE NOROC CU POZELE AM REUSIT SA II CONTRAZIC NU A LUAT NICIO MASURA . NU A PUTUT SPUNE DOAR STAI DOMNULE CA VEDEM NOI CE FACEM . SI ATAT. EU MI-AM CERUT SCUZE DE FAPTUL AM AM RIDICAT TONUL CA AM FACUT CEVA SCANDAL DAR DANSII NU AU AVUT PLACEREA SA-SI CEARA SCUZE .
    Dupa aceste probleme avute cu toyota constanta deja am indoieli cu tot ce inseamna calitatea, piesele si garantia lucrarii facute .
    Acest mail va fii tradus si in engleza si trimis catre toyota pentru ca nu se poate asa ceva sa se intample cu reprezentanta .

    P.S. Am schimbat acum citeva luni la acel service toyota conducta benzina. Pe toata durata incercarii scoaterii vechii conducte si atasarii celei noi se scurge benzina pe pardoseala serviceului, cum 3 mecanici stau sub masina se uita cum curge benzina si .... Era siguranta lor in joc . Autoturismul avea asigurare casco. Cum nu le trece prin cap sa puna unul cel putin un deget la stutiul rezervorului pe unde curgea benzina . Au preferat sa stea cu picioarele in baltoaca care s-a format sub masina in cele 30 min- 40 min. PROFESIONALISMUL TOYOTA .

    o experienta proasta . cine nu ma crede ma poate contracta pe privat si va pot spune mai amanuntit .

    rau toyota constanta rau . eu nu mai calc de buna voie pe acolo .

  • #2
    Peste toate aceastea am mai descoperit si lipsa opritorului de la usa dr. Spate . Chiar la cea la care au lucrat. Am descoperit azi, deoarece masina circula in 99% din timp doar cu soferul. Rar mai este si un pasager in fata. Chiar nu stiu cite surprize o sa mai am de acum incolo. Ma sperie gandul asta . Pacat de firma .

    Comment


    • #3
      Originally posted by Mamurom View Post
      rau toyota constanta rau . eu nu mai calc de buna voie pe acolo .
      Problema este ca pentru softul calculatoarelor tot la ei trebuie sa mergi. Dar poate nu o sa fie nevoie

      Comment


      • #4
        Dar ce spuneti de o Avensis 1.8 la care s-a solicitat schimbare ambreaj si dupa ce s-a platit 21 si ceva de milioane masina a luat un virus din Service. Mecanicul, instruit probabil la vreun Service de cartier, a reusit sa rupa inelul de prindere la cutie la unul din cablurile de la timonerie. Masina a fost introdusa la 8.30 in Service intr-o vineri si scoasa dupa ora 16.00.
        La plecare din Service am avut impresia ca nu gasesc vitezele sau ca maneta nu sta la pozitie. La iesire dintr-o parcare pe dreapta, nu am putut sa fug repede pentru ca nu gaseam treapta a II-a. Eram sa fiu tamponat in spate am luat injuraturi cum nu am luat in viata mea.
        Abia acasa cand am vrut sa parchez cu spatele mi-am dat seama ca nu am marsarier.

        Am verificat si nu aveam de fapt treapta II, IV si Marsarier.

        Nemernicii m-au trimis in trafic cu masina defecta.
        Acum nu recunosc nimic. Mai mult mi-au spus ca s-a rupt cablul de la ambreaj!!!!! Masina are ambreaj hidraulic

        Comment


        • #5
          Sper ca aceste postari sa fie citite si de *desteptii* de la Toyota Romania , cei care I-AU INTERZIS inginerului Andrei Vrabie de la Toyota Focsani sa mai posteze pe acest site ..... VA RECOMAND CA ATUNCI CAND AVETI PROBLEME MAJORE la masini SA MERGETI LA FOCSANI , eu merg cu doua masini la ei tocmai din Olt !!! Profesionalismul si seriozitatea acestor aomeni ma face sa-i recomand in ciuda a ceea ce simt cei de *la centru* .....

          Comment


          • #6
            Originally posted by vali44 View Post
            Sper ca aceste postari sa fie citite si de *desteptii* de la Toyota Romania , cei care I-AU INTERZIS inginerului Andrei Vrabie de la Toyota Focsani sa mai posteze pe acest site ..... VA RECOMAND CA ATUNCI CAND AVETI PROBLEME MAJORE la masini SA MERGETI LA FOCSANI , eu merg cu doua masini la ei tocmai din Olt !!! Profesionalismul si seriozitatea acestor aomeni ma face sa-i recomand in ciuda a ceea ce simt cei de *la centru* .....
            DragaDomnule,

            Chiar vreau sa ajung la acest Service. Un numar de telefon? (Multe nu sunt actualizate pe website)

            Comment


            • #7
              De ceva timp am probleme si cu Asigurarea Casco. Am descoperit o fratie bine pusa la punct intre asigurator si Service-ul agreat. Clientul, cel care da bani si la Service si la asigurari este inclus "afara".

              Comment


              • #8
                Originally posted by mitel View Post
                DragaDomnule,

                Chiar vreau sa ajung la acest Service. Un numar de telefon? (Multe nu sunt actualizate pe website)
                0237217587/0237214054, Toyota Focsani . Suni si ceri o programare , de preferat sa fie acolo inginerul Andrei Vrabie . Succes , sa ne spui dupa aceea cat de multumit esti !

                Comment


                • #9
                  Originally posted by vali44 View Post
                  0237217587/0237214054, Toyota Focsani . Suni si ceri o programare , de preferat sa fie acolo inginerul Andrei Vrabie . Succes , sa ne spui dupa aceea cat de multumit esti !
                  Buna ziua !

                  Sunt putin incurcat. Cei de la Motor Expert Constanta mi-au trimis email ca fac reparatia pe cheltuiala lor. Dar telefonic mi-au spus ca setul de cabluri de la timonerie este SH pentru ca masina este din 2007.
                  Nu stiu cum este bine, sa risc o reparatie la ei pe cheltuiala lor cu cabluri SH sa sa-mi cumpar cabluri OEM si sa le montez in alt SERVICE pe cheltuiala mea?

                  Comment


                  • #10
                    Am contactat Toyota Focsani.
                    Am stabilit modul de contact. Am sa-i vizitez pentru o alta avarie produsa de un animal furios.
                    Multumesc Vali

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google