Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Toyota Avensis/ benzina - Consum

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @aliosa_sbbv: confirm si eu ca in oras (Bucuresti) consumul "de iarna" se invarte pe undeva pe la 10l/100km, vara el fiind undeva in jur de 9l/100km.
    La drum intins, intre 5.5 si 7, in functie de cat de tare ma dau la el (5.5 daca merg legal, max 100km/h), in general insa la felul in care merg eu sta pe undeva pe la 6.2 - 6.5l/100.
    Bine atat eu cat si colegul "Tudor Catalin" avem avensis-uri T25 cu motorul de 1.8vvt-i 130cp si nu stiu daca si tu ai la fel (dupa anul achizitiei a ta pare T27 cu 1.8 valvematic 147cp).
    Oricum, chiar si pentru cel de 147cp consumul este exagerat(din cate am vazut consuma ceva mai mult decat "vechiul" 1.8 insa marginal).

    Ca idee, ce se intampla dupa cele 2 drumuri Sibiu-Brasov? Se aprinde becusorul de benzina? Daca resetezi consumul mediu la plecare din Sibiu, ce valoare iti arata la sosire in Sibiu (drum complet tur-retur)?

    Comment


    • #17
      Ave 1.8 vvti auto 2006

      Avensis 1.8 vvti auto 2006 (pre-facelift)

      consum urban: 12-13% (iarna pe zapada 14%). acasa-serviciu pe stradute, mers incet. in weekenduri se simte ca este mai liber si scade imediat.

      consum extraurban: 6.5% mers normal (nici chiar la consum, mai un kickdown sau o depasire mai agresiva ) / 7-7.5% pe autostrada 130-140 km/h / minimum l-am scos pe ploiesti bucuresti 5.2% 80km/h in localitati 100km/h in afara lor cu o talpa de "furnica".

      PS: consumul urban mi se pare cam mare dar in rest sunt foarte multumit de masina.

      Comment


      • #18
        Originally posted by adiq2001 View Post
        Avensis 1.8 vvti auto 2006 (pre-facelift)

        consum urban: 12-13% (iarna pe zapada 14%). acasa-serviciu pe stradute, mers incet. in weekenduri se simte ca este mai liber si scade imediat.

        consum extraurban: 6.5% mers normal (nici chiar la consum, mai un kickdown sau o depasire mai agresiva ) / 7-7.5% pe autostrada 130-140 km/h / minimum l-am scos pe ploiesti bucuresti 5.2% 80km/h in localitati 100km/h in afara lor cu o talpa de "furnica".

        PS: consumul urban mi se pare cam mare dar in rest sunt foarte multumit de masina.
        Iarna pe zapada doar in oras pe drumuri scurte si mie tot 14% mi-a luat iar eu am diesel, iar consumul extraurban e super tare mai ales daca spui ca il scoti fara sa mergi la consum. Eu extraurban scot 5.5-6% si daca e sa vorbim despre motoare pe benzina imi amintesc ca pe Bucuresti-Craiova scoteam medie de 7% cand aveam yaris cu motor de 1.3, ori voi acum scoateti acelasi consum sau chiar un pic mai mic cu masini si motoare mult mai mari, este perfect. Daca nu mi-ar placea atat de cuplul si sunetul dieselului mai ca mi-as lua Toyota pe benzina dupa ce am vazut ce consumuri aveti.

        Comment


        • #19
          Ave 1.6, 2008

          Consumul meu este foarte bun. Afară am avut recent am avut o medie de 5.2 l pe 200 km (100+100), cu viteza legală, trafic redus. Īn oraş rar trece de 11 l la 100 km, dar şi atunci cānd este zăpadă sau am curse foarte scurte, de 2-3 km, sau cu trafic lent, bară la bară.

          Nu cartea tehnică este de vină. Ori şoferul ori reglajul maşinii.

          Originally posted by closchkutza View Post
          @aliosa_sbbv: confirm si eu ca in oras (Bucuresti) consumul "de iarna" se invarte pe undeva pe la 10l/100km, vara el fiind undeva in jur de 9l/100km.
          La drum intins, intre 5.5 si 7, in functie de cat de tare ma dau la el (5.5 daca merg legal, max 100km/h), in general insa la felul in care merg eu sta pe undeva pe la 6.2 - 6.5l/100.
          Bine atat eu cat si colegul "Tudor Catalin" avem avensis-uri T25 cu motorul de 1.8vvt-i 130cp si nu stiu daca si tu ai la fel (dupa anul achizitiei a ta pare T27 cu 1.8 valvematic 147cp).
          Oricum, chiar si pentru cel de 147cp consumul este exagerat(din cate am vazut consuma ceva mai mult decat "vechiul" 1.8 insa marginal).

          Ca idee, ce se intampla dupa cele 2 drumuri Sibiu-Brasov? Se aprinde becusorul de benzina? Daca resetezi consumul mediu la plecare din Sibiu, ce valoare iti arata la sosire in Sibiu (drum complet tur-retur)?

          Comment


          • #20
            file:///D:/Short%20block%20Toyota.pdf

            Comment


            • #21
              consum avensis break 2.2 d4d-cat

              Sunt posesorul unui avensis break cu motor de 2,2 D4D CAT din 2006 cumparat de 2 luni .Consumul extraurban cca 8,2-8,6l/100Km, iar urban cca 10 l/100 km.
              Mie mi se pare foarte mare. Cunoaste cineva cauze care duc la cresterea consumului ??? este cineva care sa aiba o masina similara sa spuna consumul corect ???
              mentionez ca masina functioneaza perfect , pe tester nu apare nici o eroare .

              Comment


              • #22
                salut.Nu exista consum corect, exista un consum in functie de stilul de condus si conditiile de trafic.Am acelasi model ca si tine, ai conditii bune de trafic de ai scos acel consum. Trebuia sa-ti fi luat o motorizare mai mica si nu D-cat daca ai urmarit prin achizitie consum mic .
                177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                Comment


                • #23
                  177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google