Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

ulei pentru D4-D ? coduri motor 1AD-FTV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ulei pentru D4-D ? coduri motor 1AD-FTV

    fac un nou topic, desi poate s-a mai discutat despre anumite probleme.
    la revizie si atunci cand am cumparat ulei pentru 2.0 d4-d la service mi-au vandut 15w40
    in carte scrie clar 15w30. stiu, s-a mai discutat.
    nu mi-as fi facut probleme daca nu as fi ridicat joja azi , la 6000 km dupa revizie. uleiul era la jumatate. este vorba de celebrul ulei toyota (mobil cred in spatele etichetei ) 15w40. cu uleiul original, cu care am primit masina, cred 15w30 acest consum de jumatate de joja a fost echivalent cu de 2.5 ori mai multi km, exact acelasi stil de condus. nu cumva din cauza uleiului care nu este cel specificat. am o vaga banuiala ca in serivice s-a ales un ulei cat de cat echivalent cu majoritatea motorizarilor, ca sa se simplifice lucrurile.
    sa zicem ca nu asta ar fi problema, dar m-au uitat pe bidonul de ulei, din care am completat azi. are indicativ ACEA B2/C2, cu totul altul decat ACEA B1. nu conteaza numai cat e in spatele si in fata W-ului (15w30), ci si acest indicator ACEA.
    ar mai fi un lucru, m-am tot uitat in carte si vad ca la motorul 2.0 d4-d exista 3 modele, cu 2 tipuri de ulei:
    ADE150L-AEFNYW - ulei ACEA B1
    ADE150R-AEFNYW* - ulei ACEA B1
    ADE150L-AEFNXW* - ulei ACEA C2
    in talon si in cartea de identitate la model apare ADE 150 E, care nu prea exista, pe factura apare 150L, care o fi dintre ele ??? cum pot afla ? stie cineva.
    In viitor cred voi renunta la "uleiul Toyota", voi pune Mobil 1 ESP 15w30 full-sint, dar treb sa stiu ce indicator ACEA imi trebuie
    off topic. am mers cu un dizal inainte de schimb de ulei si dupa ce am pus Mobil 1 ESP, sunt inca mirat de cat de mult s-a atenuat zgomotul cloncanit specific dizal, dupa.
    poate ma ajuta cineva, voi posta si paginile din manual in care apar aceste modele de d4d
    Attached Files

  • #2
    Originally posted by David View Post
    fac un nou topic, desi poate s-a mai discutat despre anumite probleme.
    la revizie si atunci cand am cumparat ulei pentru 2.0 d4-d la service mi-au vandut 15w40
    in carte scrie clar 15w30. stiu, s-a mai discutat.
    nu mi-as fi facut probleme daca nu as fi ridicat joja azi , la 6000 km dupa revizie. uleiul era la jumatate. este vorba de celebrul ulei toyota (mobil cred in spatele etichetei ) 15w40. cu uleiul original, cu care am primit masina, cred 15w30 acest consum de jumatate de joja a fost echivalent cu de 2.5 ori mai multi km, exact acelasi stil de condus. nu cumva din cauza uleiului care nu este cel specificat. am o vaga banuiala ca in serivice s-a ales un ulei cat de cat echivalent cu majoritatea motorizarilor, ca sa se simplifice lucrurile.
    sa zicem ca nu asta ar fi problema, dar m-au uitat pe bidonul de ulei, din care am completat azi. are indicativ ACEA B2/C2, cu totul altul decat ACEA B1. nu conteaza numai cat e in spatele si in fata W-ului (15w30), ci si acest indicator ACEA.
    ar mai fi un lucru, m-am tot uitat in carte si vad ca la motorul 2.0 d4-d exista 3 modele, cu 2 tipuri de ulei:
    ADE150L-AEFNYW - ulei ACEA B1
    ADE150R-AEFNYW* - ulei ACEA B1
    ADE150L-AEFNXW* - ulei ACEA C2
    in talon si in cartea de identitate la model apare ADE 150 E, care nu prea exista, pe factura apare 150L, care o fi dintre ele ??? cum pot afla ? stie cineva.
    In viitor cred voi renunta la "uleiul Toyota", voi pune Mobil 1 ESP 15w30 full-sint, dar treb sa stiu ce indicator ACEA imi trebuie
    off topic. am mers cu un dizal inainte de schimb de ulei si dupa ce am pus Mobil 1 ESP, sunt inca mirat de cat de mult s-a atenuat zgomotul cloncanit specific dizal, dupa.
    poate ma ajuta cineva, voi posta si paginile din manual in care apar aceste modele de d4d
    Nu vreau sa te simti jignit dar esti intr-o grava eroare:1. nu exista ulei mobil 15W30 full syntetic (este mineral recomandat tractoarelor) 2. in carte se recomanda uleiul 5W30, nicidecum 15W30 3. ACEA inseamna European Automobile Manufacturers' Association si se scrie pe ulei pentru a se specifica standardul de testare.4. cu cat prima cifra (cea dinainte de W) este mai mica iar cea de a doua (de dupa W) este mai mare cu atat uleiul este mai de calitate... si asta se reflecta si in pret.
    Last edited by eolian; 11-22-2008, 14:55 PM.

    Comment


    • #3
      am gresit eolian, am gandeam la 5w30 si am scris 15
      despre 5w30 vorbeam, a fost o eroare a mea, nu sunt incepator in ale motoarelor
      pot sa iti dau exemple cu cel putin 3 uliuri sintetice, pentru 3 motoare diferite, toate 5w30, dar pentru care constructorul spune la unul ACEA B1, la altul ACEA B4, al altul A3. Din discutia cu un ing.auto am inteles ca aceste standarde se aplica uleiurilor diferite, deci exista diferente de tip de ulei chiar daca este aceeasi vascozitate si aceeasi temperatura de lucru

      eu am aceasta nedumerire, pentru ca nu vreau decat sa pun exact uleiul pe care mi-l recomanda cartea. si nu este 5w40
      Last edited by David; 11-22-2008, 20:34 PM.

      Comment


      • #4
        Poti citi aici cate ceva despre uleiuri:http://www.incepator.ro/tehnice/ulei_auto.asp

        Comment


        • #5
          multumesc Eolian in legatura cu standardele API pentru diesel

          Comment


          • #6
            David, Pana la urma de care ulei iti pui?

            Comment


            • #7
              cred ca acesta :http://www.amiauto.ro/product--ESP_Formula_5W-30.html

              as fi pus si ulei toyota, dar cel care scrie in carte si pe care l-am avut in primii 15000, adica 5w30, nu altceva
              e ff interesant, acum imi consuma ulei , forja nu i-am dat, am mers f frumos cu masina, si asta decand am facut revizia si mi-au pus 5w40. si am mai auzit de oameni care se plangeau de acelasi lucru

              Comment


              • #8
                noa bun... poi atunci o sa fiu atent ce ulei o sa-mi puna la revizia de 15 mii... Dupa revizia de 15 mii zici ca o inceput consumu de ulei?

                Comment


                • #9
                  da, dupa.cand mi-au pus 5w40
                  si culmea nu m-amdat la ea, nu am forjat-o nu i-am facut nimic. si in primii 15 mii a consumat, dar nu asa de tare ca sa completez

                  Comment


                  • #10
                    Acum am sosit de la revizia de 15000 mie mi-au pus Castrol SLX Professional (5W30)

                    Comment


                    • #11
                      Azi am facut si eu revizia de 15000km la Toyota Suceava. Mi-au pus ulei Mobil1 5W30 ESP Formula (Emission System Protection). Nu scrie pe bidon "Toyota" cum mai citeam pe forum.
                      Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

                      Comment


                      • #12
                        din ce m-am documentat ESP formula cam e unul dintre cele mai bune uleiuri de pe piata.
                        deci se poate
                        de curiozitate ... cu cat ai luat uleiul de la ei ?

                        Comment


                        • #13
                          Scuze de intarziere.

                          ulei Mobil ESP 5W30 = 54,62 lei f.TVA
                          filtru ulei = 36,13 lei f. TVA
                          Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

                          Comment


                          • #14
                            foarte bun pretul uleiului

                            Comment


                            • #15
                              confirm si eu problema cu consumul de ulei aparuta numai dupa schimbul cu ulei toyota 5W40. am in ac moment doar 5k km de la revizie si nivelul este aproape la minim.
                              S-a rezolvat pana la urma problema cu folosirea uleiului 5W30 de la Mobil?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google