Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

As vrea un Avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Taxa de mediu a fost suspendata din 1 decembrie 2008 pana in 31 decembrie 2009.
    In aceiasi situatie sunt si eu cu o masina luata prin leasing in 2009. Am contctat o casa de avocatura si parerea lor este ca si actuala taxa este atacabila, dar inca nu au nicio sentinta castigata. Eu voi inceca sa o inmatriculez provizoriu pe toata durata procesului si sa nu platesc taxa (sper sa si reusesc).
    Succes tuturor care se afla in situatia mea.

    Comment


    • #62
      toyotafan, mai verifica pentru ca nu stiu daca puteau sa o inmatriculeze fara sa plateasca taxa[/QUOTE]

      E verificata si reverificata, sigur nu e plătită. O sa iau de bun sfatul colegului si o sa vb cu un avocat sa vad ce pot face. Măcar sa vad pe cineva care sa câștige in noua taxa))

      Comment


      • #63
        De mai multa vreme caut un avensis , dar as vrea modelul dupa 2009 , mai exact cele cu euro 5 , a devenit stresanta taxa la cele mai vechi , ma interesa sa imi spuna si mie cineva daca la variantele combi suspensia e diferita fata de berline adica daca e mai rigida ...
        In Germania oferta e foarte saraca si majoritatea sunt combi , acum daca masina se comporta titpic berlinelor mai exact absoarbe denivelarile si suporta virajele ca si limuzina , nu ar fi un capat de tara sa iau modelul asta. Pentru ca am uitat sa va spun ca nu imi permit o masina noua deci un SH adus din Germania cred eu ca ar fi OK.

        Comment


        • #64
          Salut tuturor!
          Sunt mari sanse ca de luni sa fiu fericitul posesor al unui avensis 2.2 d4d 150cp-2008, 143.000km, placute, filtre, lichide schimbate, jante 17"-5850euri. Masina stiu de la cine o iau(inclusiv full casco-03.2014), deci nu caut astfel de sfaturi.

          Ma intereseaza un manual in limba romana; eventual explicatii detaliate pentru o exploatare corecta.(nu la consum). Am condus doar benzinare, de aceea intreb ca sa stiu ce am de facut.

          Multumesc anticipat!

          Comment


          • #65
            vand avensis 2.0 D-4D executive piele xenon pret bun tel:0731.267.661

            Comment


            • #66
              ....Salut baieti,

              De ceva vreme caut un avensis 2.0 diesel, an 2008 in sus.

              Km as prefera sub 70000....

              am gasit ceva prin Polonia si Germania....

              Am facut test drive cu 2.0 si este superba, trage f bine, antifonata extraordinar....

              Comment


              • #67
                Salut,clrandrei am un avensis de vanzare.2.0 diesel D-4D anuntul este postat la publicitete cu poze si toate detaliile.Ozi buna

                Comment


                • #68
                  Salut,

                  Am vazut, multumesc.

                  Scuze ca nu am specificat ...as dori ceva de prin 2008 in sus si ar fi super sub 80.000km...

                  Spor la vanzare, arata bine.

                  Andrei

                  Comment


                  • #69
                    eu te-as indruma clar spre avensis. zilelel trecute am achizitionat noul avensis executiv 1.8 benzina( il astept saptamina viitoare) in ideea in care am deja un avensis 1.9 diesel cu care am facut 200000 km si nu i-am schimbat mai nimic( niste bucsi de cauciuc si bujii...).asta pe care il am nu-l vind ca e belea de bun, e din 2006 ,l-am luat de nou si l-am ingrijit ( service numai la next auto pitesti- care sint cei mai buni!) cum trebuie.
                    asta vechi il dau la baietii pe teren si cred ca ma mai duce citiva ani,ca daca o vind nu iau banii care ii merita asa ca ......
                    consumul e foarte bun eu scot undeva la 6.5-7 dar ii dau talpa !daca o lasi la foc mic ajungi si la 6.
                    cred ca e cam mult 10000.gasesti masini bune si la 6000!
                    nu cred ca se poate da inapoi km-jul

                    Comment


                    • #70
                      cum de treci pe banzina?

                      Comment


                      • #71
                        Am facut test drive cu noul avensis 2.0 diesel si e super..consumul e super

                        Sunt curios cat o sa coste 1.8 benzina, nu am apucat sa fac test drive.

                        Comment


                        • #72
                          O.K. merci clrandrei

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by acinst View Post
                            eu te-as indruma clar spre avensis. zilelel trecute am achizitionat noul avensis executiv 1.8 benzina( il astept saptamina viitoare) in ideea in care am deja un avensis 1.9 diesel cu care am facut 200000 km si nu i-am schimbat mai nimic( niste bucsi de cauciuc si bujii...).asta pe care il am nu-l vind ca e belea de bun, e din 2006 ,l-am luat de nou si l-am ingrijit ( service numai la next auto pitesti- care sint cei mai buni!) cum trebuie.
                            asta vechi il dau la baietii pe teren si cred ca ma mai duce citiva ani,ca daca o vind nu iau banii care ii merita asa ca ......
                            consumul e foarte bun eu scot undeva la 6.5-7 dar ii dau talpa !daca o lasi la foc mic ajungi si la 6.
                            cred ca e cam mult 10000.gasesti masini bune si la 6000!
                            nu cred ca se poate da inapoi km-jul
                            Salut ! si pe mine ma intereseaza un 1.8 benzina . La ce pret ai reusit sa o iei ?

                            Comment


                            • #74
                              salut! eu vreau sa o vand pe a mea dar cam prin oct-noiembrie ca plec in australia..1.8 benzina + GPL, an 2007, 126k + un set de cauciucuri de iarna pe tabla. masina merge impecabil.

                              Comment


                              • #75
                                Salutare baieti! Intr-un final am reusit sa o cumpar(avensis 2.2, 2008, 141.000km) si azi am dat prima tura cu ea. Senzatia e marfa tare. Inca nu realizez care e treaba, dar, usor usor. Vad ca sunt colegi care au Avensis, ma poate ajuta careva cu un manual? Sa pot folosi si eu pilotul, blootooth etc. Ma uita ca in strachini...am un manual, dar este in limba sarba si nu am ce face cu el...
                                Multumesc anticipat!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google