Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Revizie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    serios vorbind de spre senzorul abs....aseara, cand eram mai libera pe drum am pus o frana puternica, nu a intrat abs-ul insa se auzea un zgomot ca si cum ar vrea el sa functioneze dar ragusit rau....faza e ca azi nu s-a mai aprins martorul ... ciudata situatie...

    Comment


    • #32
      Eu unul nu as mai circula asa cu masina in locul tau.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #33
        s-a stins martorul. aseara am pus frana aia tare si nu aintrat abs-ul dar l-am auzit cu gafaia, e sunetul ala specific. La cealalta masina a casei , un ford , faca pacanitul ala de abs...la yaris il facea dar parca gafait ....cert e ca azi de dimineata nu s-a mai aprins martorul

        Comment


        • #34
          Tot ar trebui o diagnoza. Nu ai nicio certitudine ca functioneaza in parametrii optimi, iar in caz de nevoie sa nu ai surprize.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #35
            Nu stiu altii cum sunt, dar fara ABS eu nu m-as sui la volan.

            Du masina la o inspectie, platesti 1 ora de manopera in cazul in care nu are nimic masina.
            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

            Comment


            • #36
              Originally posted by Methane View Post
              Nu stiu altii cum sunt, dar fara ABS eu nu m-as sui la volan.

              Du masina la o inspectie, platesti 1 ora de manopera in cazul in care nu are nimic masina.

              de ce sa nu conduci fara abs??? de cele mai multe ori franarea fara abs este mai eficienta. abs-ul ajuta la manevrabilitatea masinii in timpul franarii dar nu scurteaza neaparat distanta de franare ci mai degraba o mareste. cei de la bosch, care au facut si sistemul abs de pe yaris, explica f clar in filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=uq4DDMMoomU.
              Ca o completare, masinile pentru raliu (care circula in conditii mult mai dificile decat traficul de zi cu zi) au anulate aceste functii: abs, vsc sau esp, trc, dac, ba, etc. http://ziarulevenimentul.ro/stiri-2/...bs--34942.html
              In concluzie: soferul conteaza!

              Comment


              • #37
                Noi aici nu vorbim nici de soferi profesionisti, nici de masini de raliu. Raliurile se desfasoara pe trasee inchise, fara trafic, fara pietoni, fara babe care alearga dupa troleu pe mijlocul drumului. Aici vorbim de riscurile mersului in conditii de iarna fara ABS. Plusul ala de manevrabilitate datorat ABS-ului face adesea diferenta intre un drum incheiat in siguranta si un accident.
                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • #38
                  Originally posted by OvidiuH View Post
                  Noi aici nu vorbim nici de soferi profesionisti, nici de masini de raliu. Raliurile se desfasoara pe trasee inchise, fara trafic, fara pietoni, fara babe care alearga dupa troleu pe mijlocul drumului. Aici vorbim de riscurile mersului in conditii de iarna fara ABS. Plusul ala de manevrabilitate datorat ABS-ului face adesea diferenta intre un drum incheiat in siguranta si un accident.
                  Iti dau doar 3 exemple in care masini f bine dotate nu au facut diferenta: serban huidu, alin popa si carmen paunescu! sistemele nu compenseaza neatentia soferului sau lipsa de respect fata de lege si fata de ceilalti participanti la trafic.
                  Ati vazut accidentul produs de diplomatul rus: nu avea viteza, banuiesc ca avea toate sistemele necesare pe acea masina si totusi accidentul s-a produs. stii de ce??? depasirea nu se face prin dreapta pentru ca nu ai vizibilitate decat poate prea tarziu! http://www.evz.ro/detalii/stiri/MART...c-1007436.html

                  Comment


                  • #39
                    Rusul era beat conform declaratiilor, se vede pe inregistrare ca nici macar nu a franat. Vezi aici. La fel si in cazul lui Huidu sau Pauneasca (ambii au taiat curba si au franat prea tarziu). Nu vad absolut nicio legatura intre folosirea ABS-ului si bizonii astia. Daca soferul e in stare de ebrietate, redus mintal sau pur si simplu prost evident ca niciun sistem nu ajuta. ABS-ul nu compenseaza pentru oligofrenia unora.

                    Noi vorbim aici de oameni normali la cap, ideea fiind ca o doamna precum AncutaRaluca risca mult lasand masina cu un posibil defect la acest sistem.
                    Last edited by OvidiuH; 02-01-2013, 19:39 PM.
                    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                    Comment


                    • #40
                      ma duc sigur la o revizie ca oricum trebuie sa o fac pe cea de 45000 si cer sa imi spuna si de abs...oricum in seara asta a functionat abs-ul...dar nu rezolva problema de fond...de ce a stat senzorul aprins ?

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by OvidiuH View Post
                        Rusul era beat conform declaratiilor, se vede pe inregistrare ca nici macar nu a franat. Vezi aici. La fel si in cazul lui Huidu sau Pauneasca (ambii au taiat curba si au franat prea tarziu). Nu vad absolut nicio legatura intre folosirea ABS-ului si bizonii astia. Daca soferul e in stare de ebrietate, redus mintal sau pur si simplu prost evident ca niciun sistem nu ajuta. ABS-ul nu compenseaza pentru oligofrenia unora.

                        Noi vorbim aici de oameni normali la cap, ideea fiind ca o doamna precum AncutaRaluca risca mult lasand masina cu un posibil defect la acest sistem.
                        Eu nu m-am adresat doamnei ci tie. m-am mirat ca nu te-ai urca pe o masina fara abs.
                        Daca rusul nu ar fi franat nu s-ar fi oprit masina iar eu vad ca este oprita sau crezi ca s-a opus corpul fetei aleia atat de mult incat a oprit-o? cat despre faptul ca era beat sau nu cu siguranta nu ai nici o dovada legala sa afirmi asta! declaratiile erau a unor oameni care nu l-au vazut coborand din masina, nu l-au auzit vorbind...pe ce se bazau aceste declaratii? este normal sa nu sufle fiind diplomat si avand acest drept... ce bucurie ar fi fost pe stapanii nostri americani sa aiba adn-ul unui spion rus sau macar a acelui diplomat!

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by comentator View Post
                          de ce sa nu conduci fara abs??? de cele mai multe ori franarea fara abs este mai eficienta. abs-ul ajuta la manevrabilitatea masinii in timpul franarii dar nu scurteaza neaparat distanta de franare ci mai degraba o mareste. cei de la bosch, care au facut si sistemul abs de pe yaris, explica f clar in filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=uq4DDMMoomU.
                          Ca o completare, masinile pentru raliu (care circula in conditii mult mai dificile decat traficul de zi cu zi) au anulate aceste functii: abs, vsc sau esp, trc, dac, ba, etc. http://ziarulevenimentul.ro/stiri-2/...bs--34942.html
                          In concluzie: soferul conteaza!
                          ABS-ul a fost inventat si dezvoltat in aviatie - am zburat avioane fara si cu ABS - sistemul se numea * defranare automata * . La MIG 21 , singurul care avea acest sistem dintre avioanele zburate de mine , am vazut o aterizare cu rotile principale blocate pe franat ... avionul s-a oprit in 350 de metri dar s-au polizat cauciucurile si jambele pana la nivelul butucului rotii !!!! Precizez ca la contact avionul avea viteza de 290-300 km/h si greutatea de 6100-6300 kg . Nu este o mare drama ca ABS nu functioneaza , * comentator * are dreptate , dar pentru a merge in siguranta cu o masina care stii ca are acest sistem dar stii ca nu functioneaza este o treaba de sofer ! Eu am o teorie - nu conteaza fierul , soferul este cel ce-i da viata ! Sper sa nu gresesc ...
                          Concluzionand - colegul care se plange de ABS ar trebui sa curete bine toate * dejectiile * iernii de pe cuple , senzori si abia dupa aceea sa mearga in service unde se va arunca intr-un bazin plin cu rechini !

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by comentator View Post
                            Eu nu m-am adresat doamnei ci tie. m-am mirat ca nu te-ai urca pe o masina fara abs.
                            Daca rusul nu ar fi franat nu s-ar fi oprit masina iar eu vad ca este oprita sau crezi ca s-a opus corpul fetei aleia atat de mult incat a oprit-o? cat despre faptul ca era beat sau nu cu siguranta nu ai nici o dovada legala sa afirmi asta! declaratiile erau a unor oameni care nu l-au vazut coborand din masina, nu l-au auzit vorbind...pe ce se bazau aceste declaratii? este normal sa nu sufle fiind diplomat si avand acest drept... ce bucurie ar fi fost pe stapanii nostri americani sa aiba adn-ul unui spion rus sau macar a acelui diplomat!
                            Declaratia ca nu s-ar urca intr-o masina fara ABS apartine unui alt coleg. Mai uita-te o data pe pagina anterioara. Am condus cateva masini fara ABS, incepand cu batrana 1310, nu e un capat de tara, insa de ce sa renunti la un plus de confort si siguranta, daca tot l-ai platit.

                            PS: Rusul a franat dupa momentul impactului sau cu 1-2 m inainte, asa se vede pe filmare.
                            Last edited by OvidiuH; 02-01-2013, 21:40 PM.
                            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                            Comment


                            • #44
                              As vrea sa fac aici o pledoarie in favoarea ABS-ului, dar nu este thread-ul potrivit.

                              Sunt de acord cu ce scrie OvidiuH. Mergand pe drumurile pe care le avem, in limitele legale, am beneficiat de aportul ABS-ului in nenumarate situatii. Cazurile cand ABS-ul face mai mult rau decat bine sunt, cred eu, izolate.

                              Mai multe discutii despre asta pe un thread dedicat.

                              Sfatul lui Vali44 legat de curatarea depunerilor pricinuite de iarna a functionat in unele cazuri. Deci se poate implementa daca vizita la service este considerata inoportuna.
                              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                              Comment


                              • #45
                                momentan posed 2 masini: una cu care merg si eu si sotia si una cu care merg doar eu :d..peste tot.. la asta i-am scos si ABS-ul. mie imi place mai mult cu el decuplat.. dar se mai intampla sa ii simt lipsa( dar de prea putine ori incat nu-l cuplez inapoi) si din nefericire nu-l pot cupla/decupla din mers.
                                oricum..in oras daca mergi legal si chiar usor preventiv de multe ori ABS-ul mai mult te incurca. daca in schimb o faci pe-a nebunul te mai poate scoate din niste belele...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google