Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

cat de sigura este?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cat de sigura este?

    sal as vrea sa stiu si eu ca sunt un mare fan al toyotei land cruiser si foarte posibil un nou proprietar, cat de sigura este aceasta masina ,ca am auzit si vazut pe diferite forumuri ca nu este prea buna in termeni de siguranta, si stabilitate ea fiind buna doar off road pecand on road este un adevarat pericol .sunt foarte nedumerit si sper ca acest lucru este binenteles o minciuna.

  • #2
    Eu aş spune să nu crezi totul din auzite. E cel puţin la fel de stabilă ca orice alt SUV. Ce īnţelegi tu prin pericol pe drumurile publice ?
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #3
      toti cu care am vb despre land cruiser zicea ca este un monstru in off road dar daca vreau sa o iau mai mult pentru viatza de zi cu zi mai bine ma reorientez spre:x5,q7,tuareg care dupa parerea mea nu se compara cu lc dar daca e sa ma iau dupa lume .....Important pt mine este sa fie sigura si rezistenta sa nu o repar non stop .

      Comment


      • #4
        salut iti spun parerea unui prieten care a avut land crusiser si acum are mercedes ml si mi-a spus in felu urmator:toyota e mult mai sigura ca ml in curbe (el avea pe toyota suspensia aia reglabila ) si o daduse pe sport toyta i s-a parut ca sta mai bn pe viraje decat mercedesu in off road nu se pune problema sa o compari cu ml q7 sau x5 e mult peste eu iti recomand in felu urmator daca vrei o masina capabila sa te scoata din orice situatie iati lc daca vrei masina de fite iati ml q7 x5

        Comment


        • #5
          da intre lexus gx 470 si toyota land cruiser care crezi ca sunt diferentele?

          Comment


          • #6
            salut,
            lexus este clasa de lux de la toyota...diferentele sunt de lux si un plus de confort in interior si costuriile de achizitie, intretinere..etc.. probleme tehnice nu cred sa ai..iti spun asta doar din auzite..intrucat lexus nu am avut..
            lc este o masina care, dupa parerea mea, este ok din pdv al costurilor la intretinere, nu trebuie s-o repari tot timpul, nu te lasa la greu, este super pt drumurile din romania...
            referitor la comparatia cu q7,x5, ml...nu prea ai ce sa compari..intrucat sunt masini destul de diferite..cele de mai sus sunt SUV-uri...iar lc..este jeep..lc este intradevar mai mult pentru off road..dar face fata si in on road..daca respecti niste reguli de baza ale jeep-urilor..( de ex.sa nu intrii cu viteza mare in curbe)..iar lc nu este o masina cu care sa mergi cu 160-180km/h...
            daca vrei o masina care sa-ti foloseasca in orice conditie..ia-ti lc..daca vrei o masina cu care sa fugi pe strazi, dar sa ai retineri in off road ia-ti q7,x5, ml, lexus..
            numai bine!

            Comment


            • #7
              emi tu ce varianta de lc ai diesel sau benzina?dc zici ca nu este o masina cu care sa mergi cu 160 h in carte scrie 180 nu are stabilitate .......in curbe inteleg ca nu poti intra cu viteza da nu cred ca asta este doar problema lui lc ci cred ca orice suv are astfel de probleme despre siguranta ce poti sa-mi zici este mai sigura in caz de accident ca x5 sa q7 mersi

              Comment


              • #8
                Nu stiu de ce spuneti ca nu e stabila in curbe, are un usor tangaj cand o fortezi dar nu se manifesta violent. daca te obisnuiesti cu ea si-i percepi limitele nu mai ai probleme. Eu m-am dat peste cap cu un tuareg la 80 km/h intr-o curba usoara, din cauza unor cauciucuri de iarna si o mana de nisip pe sosea ... LC-ul e super ca si masina, nu "fuge" dar in rest are numai plusuri, nu mai zis de scaune, sunt dementiale, la drum lung trebuie sa dau muzica mai tare, ma ia somnul. Niciodata nu am simtit oboseala unui drum lung in LC. Adevarata lor valoare am vazut-o in Dubai ... acolo nu existau decat 4 marci, Toyota, Range Rover ( dar asta-l puteai cumpara doar cu autorizatie speciala de la seic, este un fel de monopol al lui ) Mitsu si Nisan. In rest .... nimic, restul sunt jucarii in ochii lor. Si daca vezi ce fac nesanatosii aia cu ele in desert ... nu-ti vine sa crezi, sunt si pe youtube multe imagini elocvente.
                LC 120 3.0 D4D AT

                Comment


                • #9
                  salut,
                  eu am un lc diesel de 3l..probabil ca merge cu 160-180..dar mi se pare totusi cam fortat..sau poate nu m-am obisnuit eu ..iar ca siguranta in caz de accident...pana acum n-am testat-o si nici nu vreau sa am ocazia )..dar, fie vb intre noi..nici o masina nu este sigura..iar ca o comparatie cu cele doua..dupa parerea mea..lc mi se pare mai sigura..are garda mai inalta..iar sasiul este mult mai rezistent..gandeste-te daca i-ai pune bulbar ..ceea ce pe x5 si q7 nu poti sa faci..plus ca are si airbag cortina (nu stiu dc celelate au..probabil ca da)...

                  Comment


                  • #10
                    deci crosby din cate vad tu recomanzi lc-ul in loc de tuareg crezi ca are un plus semnificativ fata de tuareg sa nu uitam ca tuaregul este mai puternic asta nul ajuta in offroad trebuie sa recunosc ca eu tin cu lc-ul din toate punctele de vedere dar incerc sa vad si alte pareri ca totusi lc este o masina scumpa si nu as vrea sa gresesc am mai vazut ca vopseaua este naspa rau ca rugineste repede chesti destea ce poti zice este adevarat

                    Comment


                    • #11
                      emy crezi ca bulbarul chiar ajuta la ceva in caz de accident ca tre sa recunosc ca arat misto cu el si daca as lua masina mi-as pune asa ceva.da oare ajuta sau e doar de forma.

                      Comment


                      • #12
                        asa in depasiri cum se comporta dieselu are sprint.da cipu ala de putere oare dauneaza in vreun mod masini?

                        Comment


                        • #13
                          inca ceva
                          voi ce recomandati cutie automata sau manuala si daca este adevarat ca la cea
                          automata poti schimba viteza 2,3,4 mersi

                          Comment


                          • #14
                            lc e foarte stabil in curbe prietenul meu care are lc face drumuri bucuresti istambul saptamanal si ala nu e drum de mers lent e drum de fuga sa ajungi cat mai repede sa nu te prinda noaptea pe drum si nu imi amintesc sa imi fii spus ca are probleme in curbe cat despre viteza i-a dat 200 pe bord deci masina poate

                            Comment


                            • #15
                              da din cate stiu lc 200 are in bord si prietenu tau i-a dat 200 ca varianta pa benzina scrie ca 180 vit maxima si motorina 175 h.dea dreptul impresionant poate are ceva cip de putere.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google