Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Placute frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Placute frana

    A folosit cineva placute de frana MINTEX? Din descrierea si spusele vanzatorului rezulta ca sunt placute care au membrana antifonica ,nu sunt nici dure ca sa strice discul si nici moi ca sa nu tina frana Pretul este 148lei/fata si 115lei/spate ( pret foarte atractiv) si a vandut la multi posesori de avensis si care au fost foarte multumiti de produs. Daca cineva a folosit sau foloseste aceasta marca am fi recunoscatori daca ar scrie cateva randuri aici.
    O zi buna !

  • #2
    Originally posted by mioritikul View Post
    A folosit cineva placute de frana MINTEX? Din descrierea si spusele vanzatorului rezulta ca sunt placute care au membrana antifonica ,nu sunt nici dure ca sa strice discul si nici moi ca sa nu tina frana Pretul este 148lei/fata si 115lei/spate ( pret foarte atractiv) si a vandut la multi posesori de avensis si care au fost foarte multumiti de produs. Daca cineva a folosit sau foloseste aceasta marca am fi recunoscatori daca ar scrie cateva randuri aici.
    O zi buna !

    Intra pe ingaraj.ro si comanda de acolo , au cele mai bune preturi si ai posibilitatea sa-ti alegi . Astea , dupa pret nu-mi inspira incredere si decat sa le schimbi dupa 15000 km mai bine lipsa ....

    Comment


    • #3
      Stie cineva ce coduri au placutele de frana BOSCH la echiparea din fabricatie?
      Am observat la vanzatori ca detin mai multe modele de placute bosch care se pot folosi la modelul avensis 1.8 benzina (T25) 1ZZ-FE , dar nimeni nu stie, sau nu spune, care sunt codurile din echiparea originala.

      Comment


      • #4
        Originally posted by vali44 View Post
        Intra pe ingaraj.ro si comanda de acolo , au cele mai bune preturi si ai posibilitatea sa-ti alegi . Astea , dupa pret nu-mi inspira incredere si decat sa le schimbi dupa 15000 km mai bine lipsa ....
        eu mi-am luat jakoparts si tot cam la banii astia m-au dus...nu tre' sa fie scumpe ca sa fie neaparat bune..
        "we ride together...we die together,bad boys for life!"
        Avensis 1,8 vvt-i

        Comment


        • #5
          Originally posted by Antheus View Post
          eu mi-am luat jakoparts si tot cam la banii astia m-au dus...nu tre' sa fie scumpe ca sa fie neaparat bune..
          Eu am optat pentru TRW la recomandarea tipului cu magazinul de piese auto . El le foloseste pe un A 6 si este foarte multumit . Acum ramane sa le montez si eu si am sa revin cu amanunte .

          Comment


          • #6
            Originally posted by mioritikul View Post
            Stie cineva ce coduri au placutele de frana BOSCH la echiparea din fabricatie?
            Am observat la vanzatori ca detin mai multe modele de placute bosch care se pot folosi la modelul avensis 1.8 benzina (T25) 1ZZ-FE , dar nimeni nu stie, sau nu spune, care sunt codurile din echiparea originala.
            la ave de care spui, doar sistemul de franare este bosch iar placutele sunt textar sau trw
            Ave 1.8 Luna '08

            Comment


            • #7
              sau PAgid , sau Bosch )

              Comment


              • #8
                In sfarsit am ajuns la 47000 km si am gasit de cuviinta sa schimb placutele de frana . Am avut marea surpriza sa constat ca cele de pe fata sunt uzare cam 60% iar cele de pe spate doar 40% . A fost pentru prima oara cand am desfacut pe fata si am profitat de ocazie pentru a unge culisele etrierilor cu vaselina grafitata , fapt care m-a scapat de un usor zgomot facut de acestea . La fel ca si pe spate , doar o singura culisa are garnitura din cauciuc fin iar pe cealalalta se vedea urma de contact fier pe fier . Spun asta deoarece am vazut ca sunt multi printre noi care se plang de zgomot metalic pe fata .
                Si inca ceva - pe placutele de fata nu scrie altceva decat un cod pe care din lene nu l-am notat , in schimb pe cele de spate scrie Bosch .

                Comment


                • #9
                  nu e buna vaselina grafitata acolo bre ....:P

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by zeus View Post
                    nu e buna vaselina grafitata acolo bre ....:P
                    Zau bre ?
                    Ia lumineaza-ma matale de ce nu e buna ... mare carcotas mai esti , tot te tund eu cand pun mana pe tine ..
                    Adica e buna in rulmentii avionului unde temperatura la franare este criminala si nu e buna pe culisele etrierilor unde temperatura creste la fiecare franare dar nu ca la avion ? Stiai ca si cea alba din service este tot rezistenta la temperatura ?

                    Comment


                    • #11
                      Buna ziua tuturor,

                      Vreau sa imi schimb placutele de frana ( fata /spate) si mi-ar fi fi de mare ajutor cateva recomandari din partea voastra.
                      Ce puteti sa imi recomandati ( la un pret rezonabil )?
                      Inafara de ATE ce marca merita ? Este vorba de un Avensis 2.2 diesel.
                      DE ASEMENEA MARE RUGAMINTE:TREBUIE SA SCHIMB CUREAUA DE ACCESORII CU ROLA DE GHIDAJ SI ROLA INTINZATOARE.
                      CE PARERE AVETI DE CUREA GATES CU ROLE CONITECH ?
                      A SCHIMBAT CINEVA ? CE RECOMANDATI ?

                      Cu multumiri,

                      Comment


                      • #12
                        -cureaua pe avensis e de la gates asa ca poti sa pui cu incredere
                        -majoritatea placutele de frana oe si oem la avensis poarta marca bosch dar pe ferodo e placat pagid
                        Ave 1.8 Luna '08

                        Comment


                        • #13
                          dc tre sa schimbi CU ROLA DE GHIDAJ SI ROLA INTINZATOARE ? cine ti-a zis asa ceva?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Tudor Catalin View Post
                            -cureaua pe avensis e de la gates asa ca poti sa pui cu incredere
                            -majoritatea placutele de frana oe si oem la avensis poarta marca bosch dar pe ferodo e placat pagid
                            Multumesc Catalin,

                            Poti sa imi recomanzi o marca ? Una pe care ai folosit-o si esti multumit.

                            Cu respect,

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by zeus View Post
                              dc tre sa schimbi CU ROLA DE GHIDAJ SI ROLA INTINZATOARE ? cine ti-a zis asa ceva?
                              In primul rand in cartea de service a masinii se recomanda schimbarea kitului de distributie ( cureaua de accesorii + rola ghidaj + rola intinzatoare).
                              Cand am vrut sa schimb doar cureaua de accesorii, toti mecanicii cu care am vorbit ( printre care si amici) mi-au spus ca trebuie sa schimb si rola de ghidaj + rola intinzatoare.

                              Multumesc pentru recomandarea curelei. Poti sa imi recomanzi ceva si pentru cele doua role ?

                              Cu respect,

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google