Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    de sezon...

    Uite ce nu prea mi-a placut mie: am franat pe zapada si masina a intrat in derapaj - imediat si-a intrat in rol ABS-ul, insa, din pacate, mi-a oferit un sentiment de nesiguranta si lipsa de control!... Am avut inainte de toyo un renault symbol - am trecut cu el prin aceeasi "faza", dar pot spune fff sincer k am avut permanent controlul directiei! Nush ce sa zic, dar sper sa nu mai trec prin asa ceva!... chiar si pe "uscat" franele mi-au lasat o impresie ...aiurea...nu o pot defini intocmai...
    ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

    Comment


    • #17
      Originally posted by alinlunganu View Post
      Uite ce nu prea mi-a placut mie: am franat pe zapada si masina a intrat in derapaj - imediat si-a intrat in rol ABS-ul, insa, din pacate, mi-a oferit un sentiment de nesiguranta si lipsa de control!... Am avut inainte de toyo un renault symbol - am trecut cu el prin aceeasi "faza", dar pot spune fff sincer k am avut permanent controlul directiei! Nush ce sa zic, dar sper sa nu mai trec prin asa ceva!... chiar si pe "uscat" franele mi-au lasat o impresie ...aiurea...nu o pot defini intocmai...
      Ce masina ai ?
      New Corolla Luna 1.6 Dual VVTi

      Comment


      • #18
        ...

        Ah! am uitat sa adaug ceva si, din pacate a expirat timpul de (re)editare... Sunt, in continuare (la fel cum am mai spus si pe forumul vechi) nemultumit de felul in care lumineaza farurile (desi am fost la service-ul toyota din Pitesti si mi le-au "reglat"), de faptul ca "tzamburucul" franei de mana "kitzaie" pe drumuri cu denivelari si, mai nou, de felul cum se comporta lamelele stergatoarelor de parbriz si MAI ALES la luneta - respectiv faptul ca nu sterg uniform suprafata geamului!... Probabil ca ingheata sau... sunt de calitate indoielnica...nu stiu ce sa spun... Cert este ca trebuie sa le "frec" si "frang" manual inainte de a le pune la treaba...
        ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

        Comment


        • #19
          ...lasa-ma sa ghicesc , anvelopele sunt mixte ?...

          Comment


          • #20
            Eu am New Corolla.
            Inseamna ca ABS-ul la tine functioneaza f asemenator cu al meu..
            Cand am luat masina imediat , am vrut sa o fortzez sa-i cuplez ABS-ul ( era prin august ) , fiind curios cum reactioneaza.
            Initial , nu mi-a placut nefiind obisnuit cu el.
            Cand cupleaza , pedala de frana se intareste f mult si practic iti arunca piciorul in sus.
            Ai dreptate nu-mi place...nu e la fel de lin , ca al altor masini....dar...
            Daca in momentul franarii vei impinge si mai puternic piciorul in pedala , ea nu va mai apuca sa revina sus iar efectul este ok.Masina chiar se opreste si pe teren alunecos si nu ai senzatia ca derapeaza...
            Tot secretul este sa apesi cat mai puternic si sa nu lasi pedala sa revina in sus.

            Asa cum iti spuneam eu am patit-o initial.
            Pe o panta destul de abrupta , cu cauciucuri de vara , am vrut sa ajung pana sus.
            Am realizat ca nu pot , dar in loc sa pot opri masina aceasta a plecat la vale cu spatele.
            in acel moment am renuntat sa mai franez si am evitat o iesire in decor cu ajutorul volanului , si datorita aderentei minime pe care o mai aveam in cauciucuri...
            Vei rade , dar ....am revenit pe aceiasi panta cu anvelope de iarna...sa vad daca fenomenul se mai repeta si am urcat panta din prima...dar ...m-am intors sa vad ce se intampla cu ABS-ul daca derapez.
            Am derapat fortat si am incercat de 2 ori pana am nimerit varianta buna.( se intampla pe aceiasi panta)
            Am oprit masina doar atunci cand am apasat mai tare pe pedala cand simti ca intra ABS-ul in functiune.
            Oricum e mult mai dur decat la alte masini...dar mi s-a parut mai eficient decat la Renault Clio Symbol II ( masina pe care am avut-o 2 ani ).
            New Corolla Luna 1.6 Dual VVTi

            Comment


            • #21
              ...

              Scrie in semnatura: "My name is Auris... Toyota Auris"... (original, nu?!)
              Dap, am "caucioace" mixte - stiu ca sunt destul de bune, insa nu la fel de bune ca cele dedicate (sa zicem) anotimpului.
              Referitor la felul cum franeaza - adevarul e ca nu am franat NICIODATA cu putere, poate de aceea nici nu am avut eficienta maxima..?!?..
              Comparand masina, in continuare, cu cea avuta anterior, am mai constatat ceva: CD-player -ul nu are functia de "autoleveling" si nici cea de "loud". Bine, pe de alta parte nu pot sa ma plang de calitatea auditiei!...
              ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

              Comment


              • #22
                ...hai sa-ti dau exemplu nametzii care sunt acum ''calare'' pe Bucuresti. Am anvelope de iarna ( cum am avut in fiecare an ) si pot afirma cu mana pe inima ca nu am ramas importmolit NICODATA. Tractiunea pe zapada este super.....

                Comment


                • #23
                  Am pus anvelope de iarna Bridgestone Blizzak LM 25.
                  Sunt super.
                  Si prin Ardeal a fost zapada si gheata..
                  Acum spre exemplu pe starzile laturalnice din oras ne luptam cu poleiul in fiecare dimineata.
                  Franez pe polei , si masina chiar se opreste...
                  In aceleasi conditii , cu masina de servici ( Octavia Tour ) , dar cu niste anvelope de iarna Michelin , derapez fara nici un fel de probleme cu tot ABS-ul Skodei.
                  New Corolla Luna 1.6 Dual VVTi

                  Comment


                  • #24
                    Si Skoda tot din concernul VW face parte......( sunt carcotash rau de tot..nu ?..).............

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by crystoyu View Post
                      Si Skoda tot din concernul VW face parte......( sunt carcotash rau de tot..nu ?..).............
                      De ce crezi ca am dat exemplul asta ?
                      New Corolla Luna 1.6 Dual VVTi

                      Comment


                      • #26
                        ca sa revenim la titlul topicului, cu accent pe Romania, mai exact Bucuresti:
                        - Bucurestiul are mult prea putine service-uri Toyota in comparatie cu numarul de masini vandute.

                        Nu stiu cum sta situatia in tara, dar nu cred ca e prea mare diferenta fata de Bucuresti.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by costin View Post
                          ca sa revenim la titlul topicului, cu accent pe Romania, mai exact Bucuresti:
                          - Bucurestiul are mult prea putine service-uri Toyota in comparatie cu numarul de masini vandute.

                          Nu stiu cum sta situatia in tara, dar nu cred ca e prea mare diferenta fata de Bucuresti.
                          Si asta e foarte adevarat. Urmeaza sa merg la banala revizie la 15.000 km si am apelat la clasicele si absolut romanestile ''pile'' ca sa obtin o devansare a programarii. Oricum , am fost avertizat ca va dura destul caci masina nu va fi urcata pe rampa imdeiat ce o aduc in service ci doar atunci cand fa fi disponibila una. Eterna si fascinanta......nu mai stiu cum se numeste tara aia..........

                          Comment


                          • #28
                            ma nemultumeste la ave-ul meu ca orice modificare m-as gandi sa-i fac imi dau seama ca nu merge. sa nu ma intelegeti gresit imi place foarte mult masina dar pana acum obisnuiam ca atunci cand imi luam o masina sa o personalizez. ori sunt eu in lipsa de idei ori ave-ul este o masina perfecta
                            AVENSIS 1.6 VVT-i

                            Comment


                            • #29
                              La Avensisul meu ma deranja lipsa treptei a VI-a !!!si pozitia putin pre inalta a scaunului.
                              Honda Accord 2.0 Special Edition MT

                              Comment


                              • #30
                                Mai intai, "La multi ani!" pt toti romanii si, in special, pt cei posesori de toyota. Dar trecand repede la cele ce ne privesc, tre sa spun ca ma nemultumesc farurile aurisului meu... mai precis faza scurta! nu stie nimeni daca se pot regla farurile sau schimba becurile sau altceva?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google