Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cu ce antigel completam?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    stie cineva unde se afla suruburile de golire pentru lichidul de racire din blocul motor si din radiator la 2.0 d4d ?

    Comment


    • #17
      Originally posted by Tudor Catalin View Post
      sllc se schimba la 5 ani, asa scrie in cartea masinii mele
      in acest interval poti completa cateva sute de ml si cu llc, daca nu ai sllc

      ce iti e neclar?
      Ce-mi este neclar? Pai hai s-o luam metodic:

      Intai ai zis asta:
      Originally posted by Tudor Catalin View Post
      salut,
      e ok cu ce ai completat dar vezi ca toyota recomanda ca sllc-ul din fabrica sa-l schimbi la 5 ani
      ala rosu adica llc e recomandat doar 3 ani
      Apoi eu am zis asta:

      Originally posted by closchkutza View Post
      Pe bune? La mine zice 10 ani sau 150.000km si apoi, dupa schimb, parca 6 ani si 90.000km.
      Apoi ai replicat cu asta:

      Originally posted by Tudor Catalin View Post
      asa am eu in cartea mea
      Iar la final eu te-am intrebat cum e pana la urma, de unde recomandarea cu schimb la 5 ani din moment ce ai confirmat ca si cartea ta spune ca primul schimb este la 10 ani/150.000km?

      Chiar ma intreb, oare ce mi-o fi neclar...?

      Comment


      • #18
        Originally posted by rghelase2001 View Post
        Stie cineva ce se intampla daca nu schimb antigelul? Am SLLC, si am inteles ca acesta nu se degradeaza.. Intreb pt ca am masina de vreo 9ani/170k km, si doar am completat vreo 500ml in toata perioada asta.
        Nu, dar poti sa experimentezi tu si sa ne spui si noua
        Daca si un schimb de antigel la 10 ani reprezinta un cost prea mare...

        Comment


        • #19
          Originally posted by rghelase2001 View Post
          Stie cineva ce se intampla daca nu schimb antigelul? Am SLLC, si am inteles ca acesta nu se degradeaza.. Intreb pt ca am masina de vreo 9ani/170k km, si doar am completat vreo 500ml in toata perioada asta.
          Mergi la un service si verifica temperatura de inghet la antigel.
          Daca este sub -25 atunci mergi linistit, daca este mai mica schimba lichidul.
          Oricum la un schimb normal nu se goleste toata instalatia, asa ca mai mult de 3 litrii nu intra. Eu am pus antigel G12 plus, vreo 3 litrii.
          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

          Comment


          • #20
            Originally posted by David View Post
            stie cineva unde se afla suruburile de golire pentru lichidul de racire din blocul motor si din radiator la 2.0 d4d ?
            Ce cod motor ai, 1CD-FTV (114cp) sau 1AD-FTV (125cp)?
            Daca il ai pe cel de 114cp, atunci poza atasata ar trebui sa te ajute.
            La celalalt nu stiu (am manualul pentru avensis pre-facelift, nu aparuse cel de 125cp).
            Attached Files
            Last edited by closchkutza; 12-03-2013, 17:56 PM.

            Comment


            • #21
              Originally posted by zorro View Post
              Mergi la un service si verifica temperatura de inghet la antigel.
              Daca este sub -25 atunci mergi linistit, daca este mai mica schimba lichidul.
              Oricum la un schimb normal nu se goleste toata instalatia, asa ca mai mult de 3 litrii nu intra. Eu am pus antigel G12 plus, vreo 3 litrii.
              Daca se umbla si la dopurile de pe bloc..intra mai mult.

              Comment


              • #22
                @closchkutza: pot sa iti zic doar un lol, sa nu iti zic altceva..
                Intreb nu pt cost, ci pt ca mecanicul care se ocupa de masina de peste 5ani, mi-a spus ca nu e cazul sa schimb antigelul, pt ca e SLLC.. Si vreau sa fiu sigur ca nu cumva face el vreo greseala. Deci, cineva care sa aiba vreo opinie documentata?

                Comment


                • #23
                  closchkutza
                  merci mult pentru info
                  am motorul de 126 cp, dupa 2007. treb sa schimb antigelul deoarece am peste 5 ani si 150 K. si vreau sa golesc cat mai mult instalatia

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by rghelase2001 View Post
                    @closchkutza: pot sa iti zic doar un lol, sa nu iti zic altceva..
                    Intreb nu pt cost, ci pt ca mecanicul care se ocupa de masina de peste 5ani, mi-a spus ca nu e cazul sa schimb antigelul, pt ca e SLLC.. Si vreau sa fiu sigur ca nu cumva face el vreo greseala. Deci, cineva care sa aiba vreo opinie documentata?
                    Opinie documentata care sa contrazica ceea ce recomanda fabricantul cel mai probabil nu o sa gasesti pentru ca nimeni nu investeste bani in teste doar de dragul de a contrazice recomandarea fabricantului.
                    Ai 2 variante: ori asculti recomandarea fabricantului ori mergi "pe incredere", pe sistemul "lasa dom`le ca merge si asa" ascultand parerea "avizata" a mecanicului (care, evident, a facut teste extensive in acest sens) si mergi cu el pana vei casa/vinde masina.

                    Originally posted by David View Post
                    closchkutza
                    merci mult pentru info
                    am motorul de 126 cp, dupa 2007. treb sa schimb antigelul deoarece am peste 5 ani si 150 K. si vreau sa golesc cat mai mult instalatia
                    Vezi poate au pastrat locatia "dopului" de pe bloc si la motorul tau (care ar trebui sa fie similar cu 1CD-FTV). Sunt sanse mari sa le gasesti in aceleasi locatii ca in poza.
                    In cazul tau conteaza km (peste 150k km), strict din punct de vedere al anilor nu era timpul acum.

                    Comment


                    • #25
                      @closchkutza Ok, corect, la urmatoarea vizita in service il schimb. Unde gasesc sa cumpar antigel SLLC, ca cel din fabrica? Producatorul recomanda si clatirea instalatiei cu altceva, sau doar golire cat mai completa, apoi completare solutie antigel:apa in concentratie 1:1?

                      Comment


                      • #26
                        Pentru o reprezentanta Toyota nu e prea mare diferenta intre antigelul rosu (LLC) si roz (SLLC). Conform opiniei lor, rozul se obtine daca amesteci antigel rosu cu apa
                        Vroiam sa subliniez faptul ca nu toate reprezentantele au SLLC pe stoc. Ce este important - acest tip de antigel vine gata preparat (diluat) la bidoane de 5 l. Cantitatea necesara este de 8,7 litri iar pretul de retail este de aproximativ 58 lei per litru. Cam mult pentru 1 litru de antigel diluat.
                        Pana nu demult antigelul LLC (Red) era doar concentrat. Acum este si Mixed, adica diluat cu apa.
                        Bidoane de antigel SLLC la un pret decent gasesti pe ebay. Dar daca adaugi taxele si transportul pretul va creste. In plus, nu toti livreaza in Romania.

                        Comment


                        • #27
                          nu va mai chinuiti cu LLC, sau SLLL si preturile nesimtite de la Toyota
                          Cautati G12+ de la Hepu de exemplu, e un fel de SLLC, are aceeasi reteta dar e 17 lei 1,5 L concentrat ....

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by closchkutza View Post
                            Ce-mi este neclar? Pai hai s-o luam metodic:

                            Intai ai zis asta:


                            Apoi eu am zis asta:



                            Apoi ai replicat cu asta:



                            Iar la final eu te-am intrebat cum e pana la urma, de unde recomandarea cu schimb la 5 ani din moment ce ai confirmat ca si cartea ta spune ca primul schimb este la 10 ani/150.000km?

                            Chiar ma intreb, oare ce mi-o fi neclar...?

                            replica mea "cu asa am eu in cartea mea" se referea la comentariul meu anterior si nu la al tau, eu nu am sustinut nicaieri ca se schimba la 10 ani ci la 5 ani, ai inteles gresit, cred ca se poate inchide discutia pe tema asta, multumesc de intelegere
                            Ave 1.8 Luna '08

                            Comment


                            • #29
                              Nivelul de maxim al antigelului trebuie sa fie cu motorul rece sau cald?

                              Comment


                              • #30
                                motorul rece.
                                Corolla E15 D-4D 2.0 1AD-FTV 2007 LUNA
                                Cand te certi cu un prost, asigura-te ca nu face si el acelasi lucru...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google