Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Auris second hand, merita?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Auris second hand, merita?

    Buna ziua,
    Doresc sa achizitionez o masina second hand, motivul fiind bugetul. Intr-o cautare, printre multe Golf-uri, Astra si Focus-uri am gasit doua anunturi cu Toyota Auris. La inceput am fost sceptic, dar analizand mai bine dotarile si fiind recunoscuta fiabilitatea marcii, am decis sa iau in serios ofertele.

    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


    Am impresia ca sunt dotari de baza, dar ca avantaj ar fi rulajul mic si motorul relativ economic care mi-ar fi suficient ca putere. Nu cunosc posesori de Toyota astfel ca apelez la voi pentru pareri la o prima vedere. Intre timp, am inceput sectiunea de "probleme" si sunt putin dezamagit, insa nu stiu daca intr-adevar sunt pertinente toate criticile.

    Astept parerile dvs si va multumesc

  • #2
    Buna, in 2007 erau 3 dotari: Terra, Luna, Sol. Ambele masini postate de tine au dotarea "Luna", (mai) gasesti diferentele aici: http://www.informatiiauto.ro/toyota-...rd-mid402.html
    Masinile-s ok, singura "chestie" e legata de culoare, "rosu" e mai greu vandabil...poti sa "tragi" de pret...

    Comment


    • #3
      si eu caut un auris luna 1.4 d4d cu vsc. stiu ca gasesc cam greu... dar tot caut.

      Comment


      • #4
        Auris vs Corola

        Salutare,

        Si eu sunt pe cale de a face o achizitie dar am o intrebare:

        Intre urmatoarele doua oferte, ce m-ati sfatui sa aleg:
        - Auris 2009 benzina 1.3 de la reprezentanta cu garantie extinsa inca 2 ani, 50.000 km rulati, dotari de baza
        - Corola 2009 benzina 71kw de la o presoana fizica de incredere, 80.000 km rulati, dotari de baza + set anvelope de iarna, fara garantie

        Tind sincer catre Auris datorita garantiei in primul rand si a rulajului mai mic. Pe de alta parte Corola a fost bine intretinuta, toate reviziile la timp si s-a mers frumos cu ea.

        Cele doua masini sunt la acelasi pret. Ce ziceti?
        Last edited by dan.gutu; 08-08-2012, 12:18 PM.

        Comment


        • #5
          Salutare. aurisul cu motor de 1.3 e puturos rau... mai mult din considerentul asta as inclina catre Corola, desi mie imi place mai mult aurisul. Fa un test drive cu masina. daca iti place cum trage motorul( adica daca te multumeste..) atunci ia aurisul, daca nu ,corola. bafta!

          Comment


          • #6
            Diferenta nu e asa mare. La motorul de 1.4 al Corrolei cuplul este mai mare cu 2 Nm, dar puterea este mai mica cu aproximativ 3 CP fata de Auris. Nu am condus Corrola cu motorul de 1.4, dar intradevar Aurisul cu motorul de 1.33 este puturos, mai ales cand trebuie sa urci o rampa. Poti sa il turezi, insa trebuie retrogradata cutia destul de mult pentru a pune masina in miscare repede.
            Poate cutia Corrolei are o etajare mai fericita. Condu-le pe amandoua si fa-ti o parere si despre pozitia la volan, care este mai sus la Auris.
            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

            Comment


            • #7
              Corolla. motoru de 1.4 e f bun . plus ca aia de la reprezentantza a fost folosita la drive test 100000%

              Comment


              • #8
                Daca asa stau lucrurile (adica Auris a fost folosita ca masina de test drive), atunci plasticul de sub levierul franei de mana si cele de la manerele portierelor fata vor fi extrem de zgaraiate. Au o culoare argintie care nu rezista foarte bine la unghii, inele, verighete, s.am.d.
                Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                Comment


                • #9
                  nu neaparat ca baieti le schimba .... nu sunt as ade fraieri

                  Comment


                  • #10
                    Merci,
                    Am luat Auris-ul pt ca am auzit ca motorul multimode face probleme dupa mai multi KM (cea in cauza avea 90.000) si la o utilizare mai agresiva.
                    Masina nu a fost la test drive, a fost condusa pana de curand de o persoana fizica ma in varsta care abia a adus-o la reprezentanta la buy-back.
                    Acum caut un upgrade la sunet si instalarea unui bluetooth car kit, sper sa gasesc pe aici niste topicuri pe subiectele astea.
                    Multumesc tuturor pt sfaturi

                    Comment


                    • #11
                      Salutare,
                      sunt in cautare de o masinuta, ma gandeam la un renault megane 1.6 16 v 113 cp
                      CAutand, am dat de

                      E din 2008 1.6 124 cp
                      pretul mi se pare super ok. De km nu stiu ce sa zic, mi se pare cam putin la ce scrie acolo.
                      Ma gandeam ca poate ma ajutati voi de o parere asupra masinii.
                      Ce trebuie sa verific...ce probleme frecvente apar...
                      Tin sa precizez ca sunt in Germania, Augsburg
                      Zgarieturile nu ma deranjează
                      Multumesc anticipat

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google