Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Parbriz Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parbriz Corolla

    Salut, inca nu am masina de 2 ani si sunt la al 3-lea parbriz. Se crapa foarte usor, daca o pietricica il loveste, se crapa imediat, dupa care crapatura se intinde foarte tare...

    Mai are careva asa probleme?

  • #2
    dorus, iti inteleg frustrarea...
    Eu am masina de mai putin de un an si cred ca am vreo 6 ciobituri... e drept... nu s-a crapat parbrizul insa s-a ciobit foarte usor. Ce e mai ciudat e ca nu mi-am dat seama nici eu nici sotia cand s-a intamplat asta.
    Si un amic cu o corolla il are ciobit, fara crapatura... dar asta dupa 3 ani. Cred ca depinde si de noroc pana la urma... cel putin la cat de proaste au devenit pe alocuri drumurile... practic de la gropi ajung pietricele in general pe asfalt.

    Bafta!
    Last edited by Bodhi; 06-04-2010, 07:35 AM.

    Comment


    • #3
      Eu am cel putin 5 pocnituri de asta iarna,cand drumarii au dat cu piertris nu cu nisip ,pana acum nu a plecat nici o fisura.Oricum parbrizul este facut sigur pentru drumuri mai bune,daca te uiti in soare are milioane de punctulete de la firicelele de praf sau nisip.

      Comment


      • #4
        Mda... drumarii...

        Eu undeva in februarie (parca) am plecat intr-o seara tarziu catre Pitesti...
        Dupa Pacii se asfalta... era 12 noaptea... destul de frig... si cum turnau ei asfalt era un abur de nu se vedea dincolo de el. Conducea sotia... ii zic hai... treci repede... ca ne trezim cu asfalt pe noi. Nu mi-am dat seama decat abia peste cateva zile cand a plouat (am observat ca nu se stergea bine parbrizul)... aveam niste urme peste tot pe unde masina fusese uscata cand am trecut pe langa ei... punctulete mici, de bitum (asta continea aburul - s-au solidificat repede pe masina rece). Masina e neagra si ea... A trebuit sa le scot la spalatorie cu nu-stiu ce substanta speciala (probabil mergea si cu motorina insa pentru 20 de lei...). Oricum cred ca si acuma mai sunt pe alocuri.

        In fine... asta doar asa ca sa va ganditi de doua ori cum faceti cand treceti printr-o astfel de situatie.

        Si da... pietrele sunt intradevar si de la drumari...

        Bafta!
        Last edited by Bodhi; 06-04-2010, 11:13 AM.

        Comment


        • #5
          Am reusit si eu sa fac o floricica in parbriz ( diametru de 1 cm ). momentan nu se simte nimic, nu agata deloc daca dau cu mana. Oricum primul lucru pe care il fac dupa ce trece weekendul, ma duc sa il repar ( se gaureste , videaza si apoi introduce o rasina speciala )

          Comment


          • #6
            Si eu am celeasi probleme

            Intr-un singur an am schimbat 2 parbrize. Primul a fost crapat iarna trecuta cand un drumar imprastia nisip cu pietre; al doilea parbriz crapat s-a datorat unei pietricele aruncata de la masina de pe banda 1 pe autostrada in Austria. De asemenea aveam si cateva ciupituri. Am obs ca ciupiturile apar cand este lovit parbrizul oarecum central, dar se crapa instantaneu daca este lovit spre periferie. Eu am avut "norocul" sa-mi fie lovit parbrizul chiar la margine unde se fizeaza cu chit de masina si s-a crapat imediat.

            Oricum parerea mea este ca sunt f slabe, noroc de casco, o sa dea faliment astia daca mai asigura corolle.
            2008 Corolla 1.4 D4D 5MT

            Comment


            • #7
              2 bucati parbrize sparte si pentru mine.
              Amandoua au fost lovite initial in partea stanga jos a parbrizului.
              Corolla E15

              Comment


              • #8
                Ma gandeam la o protectie pt parbriz; sunt firme care lipesc folie transparenta pe faruri pt protectie; ar merge lipit si pe parbriz dar numai in zonele periferice - cate o banda de 5-10 cm pe margine; pe tot parbrizul nu merge pt ca e posibil sa afecteze vizibilitatea si sa se zgarie folia de la stergatoare. Plec de la ipoteza ca loviturile oarecum centrale nu dau fisuri care se extind ci doar "floricele", in timp ce loviturile periferice dau fisuri in majoritatea cazurilor. Ce ziceti? A incercat cineva?
                2008 Corolla 1.4 D4D 5MT

                Comment


                • #9
                  sa ii phoota cainii pe cei care au deszapezit asta iarna pe A2 cu pietre. aseara am luat o piatra cand veneam spre bucuresti si parbrizul e varza acum. un tip in fata mea la vre-o 200 m a facut un slalom pe langa bara dintre sensuri si a ridicat pietrele acelea de pe jos cred...
                  asta era al 2-lea parbriz...
                  as vrea de data asta sa pun Pilkington, am inteles ca se sparge mai greu. unde imi recomandati sa ma duc sa il schimb ? la reprezentanta sau in alta parte ? in functie de cat costa trebuie sa vad daca merita sa stric polita de casco, de care nu m-am atins de 2 ani si oricum ma intereseaza pretul ...
                  raman recunoscator pentru orice informatie

                  Comment


                  • #10
                    si eu am patit-o iarna trecuta.. am vazut-o la spalatorie, eu am dat vina pe cei de acolo ma gandeam ca au scapat pistolul ala in geam... dar ei au negat. acum nu stiu ce s-a intamplat probabil l-am spart eu inainte si nu am vazut ca era foarte murdar parbrizul. Oricum din 10 cm cat avea crapatura la inceput acum are cca 40cm.
                    Din cate stiu crapaturile astea se pot "suda"... am vazut la cineva. se mai cunoaste foarte putin apoi.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by penciubogdan91 View Post
                      si eu am patit-o iarna trecuta.. am vazut-o la spalatorie, eu am dat vina pe cei de acolo ma gandeam ca au scapat pistolul ala in geam... dar ei au negat. acum nu stiu ce s-a intamplat probabil l-am spart eu inainte si nu am vazut ca era foarte murdar parbrizul. Oricum din 10 cm cat avea crapatura la inceput acum are cca 40cm.
                      Din cate stiu crapaturile astea se pot "suda"... am vazut la cineva. se mai cunoaste foarte putin apoi.
                      Nu crapaturile se sudeaza ci doar lovitura . Am reparat parbrizul in care luasem o piatra in aceiasi zi si nu se cunoaste altceva decat un punct cu diametrul de 1 mm . Toata reparatia a durat 25 de minute si a costat 60 sau 80 de lei , nu mai retin exact .

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by penciubogdan91 View Post
                        si eu am patit-o iarna trecuta.. am vazut-o la spalatorie, eu am dat vina pe cei de acolo ma gandeam ca au scapat pistolul ala in geam... dar ei au negat. acum nu stiu ce s-a intamplat probabil l-am spart eu inainte si nu am vazut ca era foarte murdar parbrizul. Oricum din 10 cm cat avea crapatura la inceput acum are cca 40cm.
                        Din cate stiu crapaturile astea se pot "suda"... am vazut la cineva. se mai cunoaste foarte putin apoi.
                        Se pot repara, insa nu si una de 40cm. La stadiul asta deja nu mai ai ce sa-i faci. Bine este sa te duci imediat ce remarci, cand crapatura nu s-a extins inca.
                        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                        Comment


                        • #13
                          Am avut si eu o crapatura in parbriz si am fost sa o stopez insa a tinut pana a venit iarna si s-a crapat si mai rau. A trebuit in final sa schimb parbrizul.
                          Am gasit la un pret bun la o firma de parbrize din Bucuresti.
                          Au venit si l-au schimbat acasa.

                          Comment


                          • #14
                            nou posesor de corolla, fostul proprietar a schimbat 2 parbrize. se pare ca e o adevarata problema... am auzit si eu ca ar fi o folie speciala pt parbriz , resistenta la pietricele insa nu am gasit nimic pe forumuri. am vazut ca a amintit cineva si aici intr-un post anterior, mai are careva noutati despre respectiva folie?
                            Corolla E15 D-4D 2.0 1AD-FTV 2007 LUNA
                            Cand te certi cu un prost, asigura-te ca nu face si el acelasi lucru...

                            Comment


                            • #15
                              Logic ar fi sa o montezi la exterior, dar cu timpul de la stergatoare o sa se zgarie
                              Last edited by br83lau; 11-04-2011, 17:45 PM.
                              Toyota Auris.D4D-2.0.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google