Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Revizie 60.000 yaris,recomandari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizie 60.000 yaris,recomandari

    Recent am efectuat revizia de 60.000 km. la yarisul 1.3 vvt-I mmt din dotare.Dupa o prealabila si temeinica documentare imi permit sa fac recomandari posesorilor de Toyota.


    Uleiul de transmisie (2 litri/152 lei) plus lichidul de frana dot 5.1(1 litru/70lei) l-am cumparat de la revizietyota.ro .Comada am facut-o telefonic iar coletul a sosit prompt de la Craiova la Bucuresti in mai putin de 2 zile.


    Uleiul de motor Motul 8100 Eco-Nergy5 w30(5 litri-180 lei) ,filtrele de ulei,aer si polen (Mahle-20,48 respectiv 36 de lei),bujiile Denso TT (4 buc/64 lei),antigelul Cartehnic G12 (1,5 litri/35 lei) si scutul metalic pentru motor (240 lei) le-am comandat telefonic si ridicat personal de la nafitehnic.ro situat undeva pe bd. Chisinau.
    Initial as fi dorit sa cumpar doar uleiul de motor de la nafitehnic,insa preturile furnizate (fara diferente majore de pret fata de multitudinea de magazine online) furnizate m-au convins.Nu am intanit prea multi oameni cu o afacere proprie in Romania,care sa stie sa fie atat de deschisi si rapizi si bine pregatiti profesional ca dl. Ivan (sper sa nu-i fi gresit numele),motiv pentru care ma declar un viiitor client al dansului.
    Cu toate consumabilele cumparate eram pregatit sa ma indrept catre un service,unul de incredere.Reprezentanta toyota am sters-o de pe lista din start.Nu recomand nici daca serviciile lor ar fi gratuite.Am motive bine intemeiate sa afirm acest lucru.
    As fi fost tentat sa ma duc la GTC in Popesti-Leordeni,despre care am citit pe net o multime de lucruri bune, insa mi-am amintit ca am fost foarte placut impresionat de serviciile oferite de SD Prestige service-ul Citroen din str. Turnu Magurele,anul trecut cand am avut cateva probleme cu C3-ul soacra-mii.
    Asa ca am programat revizia in aceeasi zi in care am telefonat.Un mecanic tanar s-a ocupat de toate operatiile.Mi s-a spus ca toata treaba va dura in jur de 2 ore.A durat 3 si putin peste datorita faptului ca scutul metalic motor a trebuit decupat cativa cm. undeva in lateral iar aparatorile de plastic laterale (cele care protejeaza motorul de apa) au trebuit si ele decupate si remontate la locul lor.
    Pentru inlocuirea uleiului de motor,lichidului hidraulic al cutiei de viteze,filtru ulei ,aer,polen,antigel,lichid de frana, bujii si montarea noului scut am fost taxat cu 290 de lei.
    Toate aceste operatii le-am urmarit pe viu,lipit de masina la propriu,seful de atelier neavand nimic de obiectat cu privire la prezenta mea langa mecanicul,cu care m-am “intretinut” si de la care am aflat o multime de lucruri interesante din lumea lor,a mecanicilor.
    Asadar recomand SD Prestige pentru seriozitatea,exigenta si nu in ultimul rand al preturilor practicate in acest service.
    Pe total toata afacera m-a costat undeva in jurul a 1200 lei in conditiile in care reprezentanta Toyota splai ma taxa cu cca.1600 lei pentru mult mai putine operatii efectuate

  • #2
    De ce ai schimbat antigelul dacă revizia e cea de 60.000 km?
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #3
      Pentru ca am cumparat masina la mana a 2-a si nu stiu cat de vechi putea fi.

      Comment


      • #4
        Pai la yaris nu e la fel ca la avensis, de exemplu, unde antigelul se schimba la 10 ani/150.000km?

        Comment


        • #5
          De aia întreb şi eu.
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • #6
            Mie imi miroase aceasta postare putin a reclama.gratuita ....

            Comment


            • #7
              @closchkutza:eu stiam ca antigelul se schimba la 4 ani.Unul din motive insa ,a fost si pentru ca intrand de curand in posesia yaris-ului ,nu cunosteam deloc istoricul masinii.Dealtfel tind sa iti dau dreptate,antigelul vechi arata destul de pur si inca bine colorat.

              @vali 40: desi as putea proba cele spuse de mine cu factura de la service,rog un admin sa stearga postul meu.Multumesc.

              Comment


              • #8
                In mod normal (si acum si in cazul tau, datorita antigelului folosit pentru schimb) el se schimba la 4 ani. Antigelul folosit de toyota insa are o durata de exploatare mai mare si nu am auzit/citit sa fie probleme cu el in conditiile unei exploatari atat de indelungate.

                Comment


                • #9
                  Repet,fara sa cunosc catusi de putin istoricul masinii,am presupus ca i-a fost schimbat radiatorul...Acum nu stau in drum de 50 de lei.Incasez bani grei din reclama si publicitate oricum!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by carrera View Post
                    Repet,fara sa cunosc catusi de putin istoricul masinii,am presupus ca i-a fost schimbat radiatorul...Acum nu stau in drum de 50 de lei.Incasez bani grei din reclama si publicitate oricum!
                    Te rog abtinete de la comentarii inutile ...daca nu cunosti alte service adevarate in Bucuresti nu fa afirmatii gratuite ..in Buc sunt 787 service omologate RAR ,,mistoul pe acest forum nu prea tine ca tine au fost multi ,dar au disparut de pe acest forum ....
                    Last edited by Vali 40; 08-13-2014, 17:56 PM. Reason: Edit gramatical

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Vali 40 View Post
                      Te rog abtinete de la comentarii inutile ...daca nu cunosti alte service adevarate in Bucuresti nu fa afirmatii gratuite ..in Buc sunt 787 service omologate RAR ,,mistoul pe acest forum nu prea tine ca tine au fost multi ,dar au disparut de pe acest forum ....
                      Amice,fac un efort sa-ti raspund cu toate ca nu meriti acest lucru.
                      De unde dracu' sa stiu eu ca service SD Prestige nu se preteaza a face parte din cele "787" de " service adevarate" din Bucuresti.
                      Mie mi s-au prezentat ca si concesionar si reparator agreat Citroen (stii marca aceea Franceza...tara unde s-e fabrica Yaris-ul meu).Mai mult decat atat,s-au laudat pe site-ul propriu ca detin licenta de service si diagnostic multimarca de prin anii '94.
                      Prea putin ma intereseaza daca au sau nu au "omologare RAR",cert e ca probabil am sa-mi duc Yaris-ul (de care am prins drag deja)la ei si data viitoare .
                      Daca tot m-ai catalogat drept "mistocar" da-mi voie sa ma razbun si sa te incadrez in tagma agramatilor si siluitorilor de limba romana.
                      Mi-ai taiat aripile prevestindu-mi disparitia de pe acest forum,vezi,nici nu am apucat sa-mi prezint masinuta macar.

                      Comment


                      • #12
                        Recunosc,am avut o doza de sarcasm in cele scrise mai sus.
                        Nu am putut sa ma abtin,zau!

                        Comment


                        • #13
                          Cetatene, subtilitatea ta ne inhiba...
                          Poate ne recomanzi si noua, celor ce avem Auris-uri asamblate in Turcia, o reprezentanta OTOMASAN pe la tine prin cartier...
                          Si pentru ca ne facusi vorbire de agramati ia vezi cum se scrie "s-e"



                          Last edited by teodor_tc; 08-13-2014, 21:31 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by teodor_tc View Post
                            Cetatene, subtilitatea ta ne inhiba...
                            Poate ne recomanzi si noua, celor ce avem Auris-uri asamblate in Turcia, o reprezentanta OTOMASAN pe la tine prin cartier...
                            Si pentru ca ne facusi vorbire de agramati ia vezi cum se scrie "s-e"



                            Am intrat pe acest forum pentru a impartasi pareri si experiente,nu pentru a polemiza cu cineva sau a purta discutii offtopic prelungite.
                            Nu am reusit sa inteleg daca ai fost ironic sau doar complexat la faza cu "otomasan".Imi asum greseala cratimei puse aiurea.

                            Rog un admin sa stearga postul "Revizie 60.000 yaris,recomandari" daca se considera necesar.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google