Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service Esima Braila

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service Esima Braila

    Trebuie sa fac revizia de 15000KM si le-am cerut un deviz la cei de la Estima Motors .Nu au vrut sa accepte ulei 5W40 Mobil cumparat de mine de la distribuitorul local Galati(cu factura si certificat), de altfel acelasi pe care il vind ei. E legal? Ameninta cu scoaterea din garantie. E legal?

  • #2
    Din cate stiu, fiecare firma are politica ei. Eu nu am inca Toyota, vreau sa cumpar una prin septembrie, asa ca la estima braila nu stiu cum e. In prezent am un Renault Megane Classic si cei de la Apan (service-ul Renalt Braila) nu mi-au acceptat nimic de la mine la revizii. Dar facand naveta la Buzau (acolo lucrez de luni pana vineri), am facut toate reviziile incepand cu cea de la 60.000 la Buzau. Iar acolo imi accepta uleiul meu. Nu accepta nici ei piese ce tin de directie si frana. Asa ca legal, nelegal, suntem la mana dealer-ului!
    Poate imi spuneti si mie cat a costat revizia! E unul din elementele pe care le voi lua in seama daca imi voi lua o Toyota sau nu!
    Cu stima!

    Originally posted by alex D4D View Post
    Trebuie sa fac revizia de 15000KM si le-am cerut un deviz la cei de la Estima Motors .Nu au vrut sa accepte ulei 5W40 Mobil cumparat de mine de la distribuitorul local Galati(cu factura si certificat), de altfel acelasi pe care il vind ei. E legal? Ameninta cu scoaterea din garantie. E legal?

    Comment


    • #3
      La craiova accepta filtrele si uleiul adus de client, doar sa fie conform cu specificatiile din carte.
      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

      Comment


      • #4
        Salut Toyofan, revizia a costat 380 lei cu filtrul de polen de la ei ~200 lei si filtru de ulei tot de la ei ~15 lei.Revizia am facut-o la focsani, unde au dat dovada de amabilitate si chiar au fost de acord sa monteze accesorii si alarma alta decit Toyota.Cei de la Braila nu au fost in stare sa-mi spuna nici diametrul difuzoarelor di usile din spate.Filtrul de aer l-am schimbat eu la 16k si a costat 36 lei.

        Comment


        • #5
          Originally posted by alex D4D View Post
          Salut Toyofan, revizia a costat 380 lei cu filtrul de polen de la ei ~200 lei si filtru de ulei tot de la ei ~15 lei.Revizia am facut-o la focsani, unde au dat dovada de amabilitate si chiar au fost de acord sa monteze accesorii si alarma alta decit Toyota.Cei de la Braila nu au fost in stare sa-mi spuna nici diametrul difuzoarelor di usile din spate.Filtrul de aer l-am schimbat eu la 16k si a costat 36 lei.
          Multam, Alex D4D!
          Last edited by toyofan; 07-09-2008, 11:28 AM.

          Comment


          • #6
            revizia a costat 380 lei cu filtrul de polen de la ei ~200 lei si filtru de ulei tot de la ei ~15 lei.Revizia am facut-o la focsani, unde au dat dovada de amabilitate .Cei de la Braila nu au fost in stare sa-mi spuna nici diametrul difuzoarelor di usile din spate.
            Buna informatie, si eu ma pregatesc de revizia la primul an si nu stiu daca merita sa ma duc la Estima sau sa fac 200 km dus-intors pana la Focsani dar sa fiu multumit de servicii.
            Eu mai am o alta problema. De circa 3 saptamani simt ca nu mai trage masina cum trebuie, si pot sa spun asta fiindca 99% din km i-am facut eu. Numai are acelasi zvacnet cand ajung la 1800-2000 rpm, mai ales la drum intins. Precizez ca am bagat doar OMV Sprint Diesel, o singura data de la PetromV (dar nu mult, pt completare). Am fost la Estima si dupa circa 3 ore un tip ma sfatuieste sa schimb motorina, testerul nu a gasit nimic. Cica a mai suflat el un filtru care era putin infundat (??) si ... gata. Fireste ca masina nu trage, ca mai inainte.
            Te-ai intalni vreodata cu asa simptome? Oricum mi-ai dat o idee si voi incerca sa ma programez si la Focsani. Poate sunt mai priceputi sau mai atenti.
            Am omis: am un Auris, 1,4 D-4D.

            Comment


            • #7
              Moritz,se pare ca nu ai mai citit nimic din ce ti-am spus pe topicul D-4D.Si eu te sfatuiesc sa-ti faci revizia in alta parte decat la Braila.Daca tot pleci in concediu la Moeciu,ar fi bine sa-ti faci o programare telefonica la service Pitesti(e la intrare in oras,in drumul tau)iar drumul pana la Moeciu este mai liber pe Rucar-Bran.Oricum,si cei de la Focsani sunt buni.Sa ne spui daca motorul isi recapata performantele dupa schimbarea filtrului de motorina deoarece asa este normal sa se intample.

              Comment


              • #8
                Ati vazut noul service Toyota Braila?!? Iar pentru alexd4d: de ce ai schimbat filtrul de polen la 15000?

                Comment


                • #9
                  Service-ul de la Brăila arată foarte frumos, n-am ce spune.
                  Oamenii, în schimb, au ceva probleme.

                  am facut o revizie de 90.000 la o Corolla 1,4 diesel. Cand am lăsat masina, am intrebat cat ma costa. Mi s-a spus "In jur de 800 lei". cand m-am dus sa iau masina mi-au cerut 1100. am platit, dar a fost ultima revizie pe care am facut-o acolo.

                  F. important: daca masina nu mai este in garantie, poti face revizia unde vrei tu. iar raferitor la problema cu uleiul, nu au voie sa refuze uleiul pe care l-ai luat sau sa te ameninte cu pierderea garantiei. ai doua variante: ori îi reclami (dar nu la sef, pentru ca politica asta e cu siguranta impusa de patron), ori faci revizia in alta parte in tara, la un service toyota, ca sa nu pierzi garantia.

                  oricum, au preturile umflate la piese si consumabile cu peste 20% fata de celelalte reprezentante toyota din tara.

                  eu de cand am patit-o cu revizia de 90.000, m-am orientat spre alte service-uri.

                  intra pe www.toyota.ro si du-te la pagina de dealeri. si vezi ca ai acolo toate reprezentantele din tara, cu numere de telefon de la service si tot. suna si intreaba daca te primesc cu piesele tale (ulei, filtre, etc.). Chiar daca lucrul asta inseamna sa te deplasezi pana la Brasov, Focsani sau Constanta, oricum iesi mai ieftin decat la Braila.

                  Comment


                  • #10
                    Pentru ca dupa ce l-am suflat arata rau

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by junior_cdb View Post
                      Service-ul de la Brăila arată foarte frumos, n-am ce spune.
                      intra pe www.toyota.ro si du-te la pagina de dealeri. si vezi ca ai acolo toate reprezentantele din tara, cu numere de telefon de la service si tot. suna si intreaba daca te primesc cu piesele tale (ulei, filtre, etc.). Chiar daca lucrul asta inseamna sa te deplasezi pana la Brasov, Focsani sau Constanta, oricum iesi mai ieftin decat la Braila.
                      Asa am facut si eu. Am preferat sa fac 200 km pana la Focsani decat 500 m pana la Estima si nu-mi pare rau deloc. "Super-de treaba" baietii: n-au comentat ca am intarziat vreo 20 min, m-au poftit sus la o cafea, m-au lasat in hala si am discutat cu mecanicul tot timpul cat a lucrat. De fapt a fost singura data cand am vazut masina pe dedesubt si pot spune ca am fost surprins sa o vad curata: doar la aripi avea noroi. Am ajuns la concluzia ca daca as fi avut un elevator sau o rampa destul de inalta as fi putut singur sa fac schimbul. Si pentru toate astea am platit 321 lei.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by moritz View Post
                        Asa am facut si eu. Am preferat sa fac 200 km pana la Focsani decat 500 m pana la Estima si nu-mi pare rau deloc. "Super-de treaba" baietii: n-au comentat ca am intarziat vreo 20 min, m-au poftit sus la o cafea, m-au lasat in hala si am discutat cu mecanicul tot timpul cat a lucrat. De fapt a fost singura data cand am vazut masina pe dedesubt si pot spune ca am fost surprins sa o vad curata: doar la aripi avea noroi. Am ajuns la concluzia ca daca as fi avut un elevator sau o rampa destul de inalta as fi putut singur sa fac schimbul. Si pentru toate astea am platit 321 lei.
                        Ma intreb ce ar fi spus cei de la protectia muncii daca te gaseau ca stai de vorba cu mecanicul cand iti facea schimbul de ulei

                        Comment


                        • #13
                          Continui aici minusurile constatate cand am fost la Estima pt verificarea coloanei volan inceputa aici "http://www.forumtoyota.ro/forum/showthread.php?p=7671#post7671".
                          1. La receptie tipa completeaza comanda (dar fara sa bifeze nimic la constatari/lipsuri), mi-o da sa o semnez dupa care imi cere cheia si iese afara. Gandesc eu ca va introduce masina in hala. De unde? Iesise sa verifice starea exterioara si interioara a masinii si sa completeze comanda, dar asta dupa ce o semnasem eu (?!) De ce nu se intamplase in ordine inversa, cum era normal? N-am zis nimic.
                          2. Ar fi putut sa ma pofteasca sa iau loc sau sa ma invite sa ma servesc cu o cafea. Nu ca as fi f pretentios (de fapt nu beau cafea decat cand merg la prieteni in vizita) dar:
                          - anul trecut dupa o "vizita" la Estima, am fost sunat de cineva de la serviciul clienti, care, printre altele, m-a intrebat daca am fost servit cu o cafea cat am asteptat. Pe vremea aceea Estima avea alta locatie iar la receptie era o alta doamna.
                          - inaintea Aurisului am avut un Logan Ambition. La receptia de un an am fost la Prisma iar pe timpul lucrarii am fost poftit la etaj. In costul reviziei intra si o consumatie gratuita (ceai, cafea, ciocolata calda). La ceva timp dupa ce consumasem ceaiul, tipa de la bar a revenit si m-a intrebat daca mai doresc ceva.
                          - chiar si la "magazinajul" nostru (care nu se compara nici pe departe ca dimensiune/cifra de afaceri/renume cu Toyota) orice client este poftit sa "sada" pe fotoliu si este intrebat daca doreste sa consume ceva (mai ales daca suntem ocupati in acel moment cu alt client).
                          Bine inteles ca puteam sa ma servesc si singur, dar parca nu se face asa intr-o casa straina...
                          3. Enervante momentele de la final. Dupa ce mecanicul ii adusese cheia m-a mai tinut vreo 7 min pt a-i completa comanda unui alt client. Abia dupa aceea mi-a scris in cartea de service, mi-a dat devizul si cheia. Dar daca se nimereau in acel moment vreo 5 clienti, va dati seama cat as fi asteptat?
                          Cert este ca oamenii astia mai au de lucrat la capitolul "relatii cu clientii". Nu cred ca o fac din rea intentie dar s-ar putea sa-si piarda pe acei clienti care nu au "burta mare si nu vorbesc tare si plini de importanta" (am vazut o scena de tipul asta pe cand Estima era in vechea locatie, cu un tip cu un RAV care se credea un zeu).

                          Comment


                          • #14
                            Am omis ceva:
                            4. In momentul inmanarii devizului, tipa mi-a mai dat clasica foaie daca esti de acord ca informatiile sa fie folosite in scopul imbunatatirii .... de fapt sa fii sunat si intrebat daca esti multumit de lucrarea efectuata (cel putin asta m-au intrabat cand m-au mai sunat - dar asta era pe vremea cans estima era in alta locatie iar la receptie era o alta doamna). Ma uit pe foaie si ... ciudat: era deja bifat cand fusese listata optiunea "nu sunt de acord" (adica sa nu fiu sunat). O intreb pe tipa de ce au bifat din program, la care ea imi spune ca pot bifa cu pixul optiunea cealalta/pozitiva. Asa am si facut. In final pe foaie au aparut bifate ambele optiuni (?!).
                            Spre deosebire de situatia cand am fost la revizie la Focsani (iarasi fac trimitere la service Focsani) cand pe foaie nu era bifat nimic si am bifat eu "sunt de acord". Si de fapt au fost 2 astfel de exemplare: una am pastrat-o eu (am prins-o la comanda si chitanta) iar cealalta a ramas la service. Cei dela Estima listeaza intr-un singur exemplar si bifeaza ce le convine (sa nu fie deranjati sau ...?). Oare de ce?

                            Comment


                            • #15
                              Preturi manopera:
                              1. la Estima Braila 85 lei - valabil pe 06 martie cand mi-am facut reglajul la faruri. M-a costat 41 lei, calculat pt 0,4 ore.
                              2. La toyota Focsani 75 lei - valabil azi 30 martie, am intrebat si au si afisat.
                              Ambele preturi sunt fara TVA.
                              Nu luati de bune preturile afisate pe site-ul oficial cu privire la preturile reviziilor la Auris, de ex. La Auris 1,4 diesel la 15000 km costa 408 lei, la 30000 cam 800 lei, la 45000 cam 1200 - adica ceva mai mici (valabile la Focsani). Cel mai indicat e sa sunati inainte, eu asa am facur anul trecut si n-am avut surprize. Doar daca nu trebuie sa schimbati si altele in afara reviziei ...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google