Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ulei cutie viteze pt corolla 1.4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei cutie viteze pt corolla 1.4

    buna tuturor ,nu stiti ce fel de ulei este recomandat pt corolla 1.4 vvt-i an 2003? am 117 000 km si as vrea sa l skimb,ce ziceti?

  • #2
    eu am o corolla 2007 147mii km si nu am schimbat uleiul din cutia de viteza manuala,la carte scrie la 90mii,dar am auzit diferite pareri,unii mi-au spus ca nu se schimba niciodata altii ca se schimba?voi ce parere aveti?e vreun senzor pe masina care sa indice asta?

    Comment


    • #3
      75w- 90 la 3 ani ... indiferent de nu de km

      Comment


      • #4
        verificare ulei cutie de viteze

        Stie cineva cum se poate verifica nivelul uleiului din cutia de viteze? Este vreun indicator pe undeva?

        Am o corolla din 2005 1.4 benzina manuala in 5 trepte.

        Multumesc

        Comment


        • #5
          Originally posted by sl_985 View Post
          Stie cineva cum se poate verifica nivelul uleiului din cutia de viteze? Este vreun indicator pe undeva?

          Am o corolla din 2005 1.4 benzina manuala in 5 trepte.

          Multumesc
          Slabesti busonul de umplere al cutiei de viteze si daca va da putin ulei , este la nivel .

          Comment


          • #6
            Multumesc de raspuns Vali44 cred totusi ca o sa schimb cu totul uleiul de cutie ca am peste 90000 de km si nu cred ca a fost schimbat vreodata, plus ca acum ca a venit frigul observ ca intra mai greu cateodata in viteza.

            Am sunat la reprezentanta si mi-au cerut 93 de ron fara tva pe litru, mi se pare foarte mult avand in vedere ca 1l de ulei de cutie neoriginal e cel mult 50-60 de lei

            A mai schimbat cineva uleiul din cutie? Ce ulei ati pus? (stiu ca este 75w90 dar de care Mobil1, Motul, etc ca nu as vrea sa am mai multe probleme dupa).

            Comment


            • #7
              Originally posted by sl_985 View Post
              Multumesc de raspuns Vali44 cred totusi ca o sa schimb cu totul uleiul de cutie ca am peste 90000 de km si nu cred ca a fost schimbat vreodata, plus ca acum ca a venit frigul observ ca intra mai greu cateodata in viteza.

              Am sunat la reprezentanta si mi-au cerut 93 de ron fara tva pe litru, mi se pare foarte mult avand in vedere ca 1l de ulei de cutie neoriginal e cel mult 50-60 de lei

              A mai schimbat cineva uleiul din cutie? Ce ulei ati pus? (stiu ca este 75w90 dar de care Mobil1, Motul, etc ca nu as vrea sa am mai multe probleme dupa).
              Salutare , ulei Mobil 1 Mobilube SHC 75w 90 am cumparat eu pentru cutie multimode
              l-am schimbat pentru ca am vrut eu , mecanicul a verificat si uleiul din cutie era ok
              Mi-a explicat ca in cutie nu apare caldura deci uleiul nu isi pierde proprietatile asa repede ca unul de motor , am 70.000 km cu masina si l-am schimbat cam pe la 65.000

              Comment


              • #8
                cutie manuala 5 trepte, am bagat mobilube 1 shc 75W-90, cam scump dar la 2 litri nu prea conteaza pretul, e un ulei foarte bun
                masina are 4 ani si 45000km uleiul original la care i-am dat drumul afara era cam maro

                deci daca aveti posibilitate schimbati la cel mult 2 ani sau dupa km specificati de producatorul uleiului

                daca mergi mai mult timp cu masina, mai ales in trafic de oras sa incalzeste si cutia destul de tare, in concluzie si uleiul din aceasta ; si ar mai fi ceva, orice ulei are o anumita compozitie chimica , care se modifica in timp si uleiul isi pierde calitatile

                si la mine intra cam greu in viteza la rece, dar dupa ce am schimbat uleiul nu mai e nici o diferenta intre cald si rece
                corolla 2008 1.6 dual vvt-i

                Comment


                • #9
                  ulei cutie MMT corolla 1,4 D4D -2005

                  Am o corolla 1,4 D4D din 2005 cu MMT (multi mode transmission) -125000KM. As dori sa-mi spuna cineva daca trebuie schimbat uleiul in cutie, la cati km, ce tip de ulei, ce cantitate si eventual o reprezentanta (service). Sunt din Tecuci. Sa indraznesc sa intreb si de pret? Va multumesc!

                  Comment


                  • #10
                    Du-te la un magazin din localitate si uita-te la termenul de valabilitate de pe bidonul unui ulei 75W-90.
                    Daca are termen de valabilitate de 4 ani de la deschidere (sa zicem) si la tine are mai mult de 4 ani in masina, trebuie schimbat.
                    Nu conteaza numarul de km la uleiul din cutie, ca nu ai frecare la cald, ci la rece.
                    Conteaza anii.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by kretzu77 View Post
                      Du-te la un magazin din localitate si uita-te la termenul de valabilitate de pe bidonul unui ulei 75W-90.
                      Daca are termen de valabilitate de 4 ani de la deschidere (sa zicem) si la tine are mai mult de 4 ani in masina, trebuie schimbat.
                      Nu conteaza numarul de km la uleiul din cutie, ca nu ai frecare la cald, ci la rece.
                      Conteaza anii.
                      Mersi. Despre cantitate imi poti spune ceva? Pe scurt: la un service mi-au spus ca-mi trebuiesc vreo 4 litri si ca nu gasesc nu stiu ce filtru!!!!! Ce filtru la cutie?

                      Comment


                      • #12
                        Habar nu am.
                        Suna la cei de la revizietoyotapunctro. Iti vor spune si ce cantitate trebuie pentru cutia ta si daca e vreun filtru pe acolo.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google