Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie RAV 4 help

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie RAV 4 help

    Salutare Toyotistilor
    Am in vedere achizitia unei Toyota Rav-4 din 2006 - 2008 de la 150cp in sus si asi dori niste sfaturi din partea voastra referitor la:
    - ce motor sa aleg ? benzina/motorina
    - fiabilitate in general
    - costuri intretinere
    Astept cu interes posturile voastre
    Last edited by gix; 05-28-2010, 07:51 AM. Reason: aaa

  • #2
    Originally posted by gix View Post
    Salutare Toyotistilor
    Am in vedere achizitia unei Toyota Rav-4 din 2006 - 2008 de la 150cp in sus si asi dori niste sfaturi din partea voastra referitor la:
    - ce motor sa aleg ? benzina/motorina
    - fiabilitate in general
    - costuri intretinere
    Astept cu interes posturile voastre
    Din cate vad esti interesat de cat mai multi CP deci ai un stil mai sportiv de condus,asa ca poti sa alegi benzina .Masina e destul de solida si grea,caroseria e de suv asa ca varianta benzina are consum cu 2-3 l % mai mare.Eu am model diesel 2007 cu 136 CP si merge acceptabil pentru un familist,desi i se potrivesc mult mai bine 150CP.Pentru drumuri proaste e mult mai potrivit dieselul deoarece are cuplu mai mare la turatii mici,la fel si pentru remorcat sau incarcarea la capacitate maxima.Motorul pe benzina e mai usor si stabilitatea in viraje mai buna ,cat si mai ieftin la intretinut.Eu am 50000 km fara probleme si sunt foarte multumit,e o masina de incredere ideala pentru drumurile noastre.

    Comment


    • #3
      iti recomand diesel avand cuplul mai mare, dar cel mai usor lucru ca sa te convingi care varianta ti se potriveste cel mai bine este sa faci un test drive cu ambele.

      Comment


      • #4
        Daca te uiti cu atentie ai sa vezi ca varianta pe benzina ajunge de la 0-100 km/h putin mai tarziu decat cea pe motorina de 136 asa ca treaba cu mai sportiva cade. In principiu consuma cam 14-15 in Bucuresti fata de diesel care consuma in jur de 8. In afara consuma in jur de 9-10 daca mergi mai saltaret fata de diesel care nu sare de 6 (condus in acelasi stil). Cea diesel e mai scumpa si deci platesti casco mai mult si are cilindreea mai mare deci platesti si impozit si rca mai mare. Sper ca te-am lamurit. Bafta!

        Comment


        • #5
          Originally posted by adimsr View Post
          Daca te uiti cu atentie ai sa vezi ca varianta pe benzina ajunge de la 0-100 km/h putin mai tarziu decat cea pe motorina de 136 asa ca treaba cu mai sportiva cade. In principiu consuma cam 14-15 in Bucuresti fata de diesel care consuma in jur de 8. In afara consuma in jur de 9-10 daca mergi mai saltaret fata de diesel care nu sare de 6 (condus in acelasi stil). Cea diesel e mai scumpa si deci platesti casco mai mult si are cilindreea mai mare deci platesti si impozit si rca mai mare. Sper ca te-am lamurit. Bafta!
          OK absolut de acord ,dar eu ma refeream la gusturi diferite,la elasticitatea diferita a motoarelor in diferite trepte,la diferente de condus pe cuplu sau pe turatie si la faptul ca varianta bezina are vreo 70kg mai putin pe axa fata impotant cand conduci la limita in viraje.Daca tii cont de costuri dieselul devine rentabil daca depasesti 100000km cand se amortizeaza tot ce ai dat in plus.

          Comment


          • #6
            Originally posted by doracapi View Post
            OK absolut de acord ,dar eu ma refeream la gusturi diferite,la elasticitatea diferita a motoarelor in diferite trepte,la diferente de condus pe cuplu sau pe turatie si la faptul ca varianta bezina are vreo 70kg mai putin pe axa fata impotant cand conduci la limita in viraje.Daca tii cont de costuri dieselul devine rentabil daca depasesti 100000km cand se amortizeaza tot ce ai dat in plus.
            Ok. Pai pot sa-ti spun ca daca conduci la limita dieselul te duce undeva la 6.5-7 l/100Km iar cea pe benzina in jur de 16-17 l/100Km vorbim in afara localitatii. Acum nu stau sa fac calcule dar cred ca se amortizeaza mult mai repede. In acelasi timp un motor diesel e mult mai lejer si de condus la potential maxim decat cel pe benzina. Sa nu crezi ca sunt pro diesel in general. Insa motorul pe benzina disponibil pe Rav 4 este foarte slab in comparatie cu oferta diesel si deci nu creeaza senzatii.

            Comment


            • #7
              Originally posted by adimsr View Post
              Ok. Pai pot sa-ti spun ca daca conduci la limita dieselul te duce undeva la 6.5-7 l/100Km iar cea pe benzina in jur de 16-17 l/100Km vorbim in afara localitatii. Acum nu stau sa fac calcule dar cred ca se amortizeaza mult mai repede. In acelasi timp un motor diesel e mult mai lejer si de condus la potential maxim decat cel pe benzina. Sa nu crezi ca sunt pro diesel in general. Insa motorul pe benzina disponibil pe Rav 4 este foarte slab in comparatie cu oferta diesel si deci nu creeaza senzatii.
              De acord cu tine si ca dovada eu am tot diesel din 2008,sunt foarte multumit atat in oras,pe sosea si off road mediu.Practic masina e buna la toate,dar nu trebuie sa-i cerem mai mult decat poate sa ofere adica off road dificil si sa ia virajele ca o limuzina sport.

              Comment


              • #8
                Consum RAV4 2008, 136CP / 60'000 km. Condus mix: sportiv si croaziera ...

                Oras: 9.5-10 vara / 10.5-11 iarna
                Drum intins: 70 km/h - 6l/1000 (drum national)
                110km/h - 7l/100 (autostrada)
                130km/h - 9l/100 (autostrada)

                Nu prea se pupa cu datele Toyota ...

                Sfat: nu cumpara Toyota daca te astepti la un interior "linistit", fara zgomote enervante si plastice de buna calitate ... veti gasi ceva ce concureaza cu Logan-ul .

                Comment


                • #9
                  Originally posted by sergiu View Post
                  Consum RAV4 2008, 136CP / 60'000 km. Condus mix: sportiv si croaziera ...

                  Oras: 9.5-10 vara / 10.5-11 iarna
                  Drum intins: 70 km/h - 6l/1000 (drum national)
                  110km/h - 7l/100 (autostrada)
                  130km/h - 9l/100 (autostrada)

                  Nu prea se pupa cu datele Toyota ...

                  Sfat: nu cumpara Toyota daca te astepti la un interior "linistit", fara zgomote enervante si plastice de buna calitate ... veti gasi ceva ce concureaza cu Logan-ul .
                  Sunt de acord cu sfatul insa nush cum faci sa obtii consumul ala. Eu la 130 pe autostrada stau frumos la 6-6,5 cu 2 pasageri in masina. Poate ar trebui sa schimbi filtru de motorina.

                  Comment


                  • #10
                    In Germania 5000 km consum mixt 6l ,in Romanaia consum mixt afisat la bord 7l.Cred ca variaza consumul si in functie de trafic si de stilul de condus,cresteri de 2l daca o tii la podea mereu.Eu am 52000 km din care peste 1000 km pe drumuri neasfaltate si uneori forestiere,singura problema pana acum zgomot facut de roata de rezerva de pe usa,dar am pus niste garnituri si s-a atenuat,reapare cand intra praf intre roata si usa.Sunt foarte multumit de servodirectie( care e cea mai buna din clasa),comportamentul motorului,robustetea masinii,comportamentul pe sosea foarte bun,iluminare buna.Singurul minus deranjant trepidatii in caz de franare violenta la cald,la rece fenomenul nu se produce.Adica franari repetate la vale ,panta 12 grade, de la 100 km/h la 20km/h ,sau drum drept de la peste 160km/h la 20km/h.Mai am un subaru impreza diesel cu stabilitate exemplara si demaraj pe masura,dar nu as da ravul pe el.Motorul desi are 150cp se incinge si se simte ca e fortat sa scoata tot ce poate,curba de cuplu e mult mai proasta si masina mult mai subtirica si mai proasta la plastice,iar cutia mult mai proasta intra mult mai greu,cred ca si la forester e la fel.
                    Last edited by doracapi; 09-07-2010, 15:24 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Am facut vara aceasta un tur prin tara, atat prin munti cat si pe litoral, deci relief variat.
                      Consumul afisat in bord dupa 1700 km (consum resetat la 0 cand am plecat la drum) a fost de 8.4l, condus lejer 90-110 km/h, 4 adulti in masina (2M +2F) + bagaje.

                      Cred ca la consumul ridicat contribuie semnificativ si motorina de pe piata noastra.

                      Filtrele au fost schimbate la revizia de 45000.

                      Comment


                      • #12
                        Ciudat ce pot sa zic...

                        Comment


                        • #13
                          Asta vara am mers in tara 1200km din care 80km off road si 10km off road dificil(panta peste 12% incat ca sa urce aveam peste 3200rpm cu viteza 1),on road (cheile Sohodolului si Transalpina pana la Pasul Urdele),in localitati 80km/h in afara 120-140km/h,(4 pers.cu bagaje)afisaj bord 6,9% real 7,3%.La 52000km nu am schimbat decat consumabile.Un cunoscut cu Forester(are talonul mai mic) la 60000km a schimbat pivotii,bieletele si o fuzeta roata, mers numai in Bucuresti fara offroad.Bineinteles ca drumurile noastre sunt de speriat,dar si ravul a mers tot pe drumurile astea.Dupa mine masini indestructibile sunt Hilux,LC si fratiorul mai mic RAV(daca sunt exploatate corespunzator).

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google