Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service Esima Braila

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    am intrat si eu la un moment dat in showroom la estima sa intreb ceva;amai era o persoana in fata mea si 2 persoane la receptie; pur si simplu nu bagau pe nimeni in seama!! in secunda doi am iesit! cam nesimtiti!! inca ceva: unii din ei se poarta de parca ar fi urmasii lui Kiichiro Toyoda

    Comment


    • #17
      estima braila.jalnici.am fost luni 19.10 pentru citeva probleme la corolla 1.4 d(zgomot la directie, pata pe geamul de la display ,plastice care zdrangane).am stat 3 ore pentru constatare si pentru a ingramadi in sila 2 bureti ordinari in ornamentele de la stilpii fata .binenteles ca zgomotele nu au disparut ci dimpotriva.in schimb ieri cind am spalat masina am constatat ca aveam o zgirietura pe usa spate dr. iar stilpul central dr.era lovit in 2 locuri cu ceva metalic.ma gindesc cu groaza ca trebuie sa mai ajung odata la ei pentru schimbare caseta de directie si pentru radio-cd.cine stie ce surprize ma asteapta.asa ca sfatul meu e : FUGITI DE ESTIMA BRAILA.

      Comment


      • #18
        iata si solutia ESTIMA MOTORS BRAILA la problema cu zgomotul .made in japan.

        Comment


        • #19
          Originally posted by maniac View Post
          estima braila.jalnici.am fost luni 19.10 pentru citeva probleme la corolla 1.4 d(zgomot la directie, pata pe geamul de la display ,plastice care zdrangane).am stat 3 ore pentru constatare si pentru a ingramadi in sila 2 bureti ordinari in ornamentele de la stilpii fata .binenteles ca zgomotele nu au disparut ci dimpotriva.in schimb ieri cind am spalat masina am constatat ca aveam o zgirietura pe usa spate dr. iar stilpul central dr.era lovit in 2 locuri cu ceva metalic.ma gindesc cu groaza ca trebuie sa mai ajung odata la ei pentru schimbare caseta de directie si pentru radio-cd.cine stie ce surprize ma asteapta.asa ca sfatul meu e : FUGITI DE ESTIMA BRAILA.
          Un sfat: Toyota Focsani. Suna-i, spune-le despre ce e vorba si fa-ti o rezervare. Sigur nu-ti va parea rau. Drumul e ceva mai lung dar daca nu ma insel e bun (m-am intors o data de la Focsani la Galati).
          Succes!
          Tine-ne la curent!

          Comment


          • #20
            am fost in vara la focsani pentru revizia de 30k.dar avind in vedere ca trebuia sa fac mai multe drumuri am ales ( mare greseala) braila.daca as putea as lua piesele comandate de la braila si le-as monta la focsani .dar ma indoiesc ......... ca se poate asa ceva.oricum cred ca se lasa cu cearta .si asa nu mai am nimic de pierdut.imi pare rau pentru unii care lucreaza acolo si care s-au purtat frumos.oare daca se facea lucrarea pe bani tot asa era?am ajuns sa-mi fie frica sa ma mai duc in service.oare de asta nu te lasa sa stai linga ei cind fac treaba,sa nu vezi cum isi bat joc de masinile noastre?sint dezamagit.pacat de marca pe care o reprezinta.

            Comment


            • #21
              service Estima Braila cu deficiente mari

              nu este recomandat sa aduci masina sau sa cumperi piese de schimb de la estima braila. pe mine m-au dezamagit de mai multe ori. ultima data (nu asa grav...) prin toamna asta, cu precautie am mai facut o incercare. am avut nevoie de un capacel de plastic de la prinderea unui stergator de parbriz. Nu un set ci unu singur mi s-a zis ca ma costa 13 lei, dureaza 4-5 zile sa vina (de la comanda mea ferma !!!) si trebuie sa platesc un avans de 50%. orgoliul mi-a dictat, recunosc , si nu m-am lasat jecmanit si am preferat sa-l lipesc pe cel crapat. daca pt ceva atat de neinsemnat se incearca tepe ma infior cand ma gandesc la revizia de 30 k. oricum ma voi duce pentru asta la focsani.
              Auris, 1,4 VVTi, Luna+, 1G3

              Comment


              • #22
                revizie

                Am vrut sa-mi fac si eu revizia de 15.000 km la Estima. Am zis ca daca tot ajung in Br sa-mi vad parintii, ma pot opri sa-mi fac si revizia.

                Numai ca am ajuns sa-i explic eu mecanicului de ce ar trebui sa-mi puna ulei 0W20 in masina. El o tinea pe-a lui sus si tare ca 0W20 se pune doar la lexus. Mi-a parut rau ca nu aveam cartea la mine ca il puneam sa o manance; el jumate si jumate fata de la receptie care face si ea pe importanta si venea cu idei si cu sfaturi.

                Si oricum erau mai scumpi ca GTC-ul din Bucuresti asa ca am iesit mult mai bine la GTC si cu ulei 0W20.
                Toyota Corolla E15, 2008, 1.6 Dual VVTi, Luna

                Comment


                • #23
                  Service Estima Motors

                  Dezamagire totala .
                  In iulie anul acesta a trebuit sa fac ITP-ul pentru masina mea, iar tata sa faca revizia de un an la Corolla lui. Avand in vedere ca am comandat ambele masini de la Estima Motors si ca este cel mai apropiat service pentru noi, am apelat tot la ei sa rezolvam repede treaba. In acelasi timp am comandat si bandouri laterale pentru masina tatalui, deoarece am constatat ca sunt foarte utile avand in vedere ca nu toata lumea are bunul simt sa deschida cu grija usa de la masina si se opresc cand aud "poc" in portiera ta . Cand am sunat la ei mi-au spus ca aceste bandouri incluzand vopseaua, materialele necesare si mana de lucru vor costa in jur de 600-650 RON. Am fost la ei, am platit 300 RON avansul si am facut programare pentru revizii si montarea bandourilor. Ne ducem in ziua programarii la ei la ora 9 dimineata si aflam ca bandourile nu au fost vopsite . Tata le-a facut si o sesizare ca manerul de sustinere din partea pasagerului din fata s-a desprins, si de asemenea pata de lipici de pe plafoniera, cu care a fost livrata masina, nu a disparut in urma spalarii si poate vor incerca ei sa o scoata cu ceva. Au venit, au luat masina tatalui si au dus-o in service. Intre timp ne-am dus si noi inauntru, ne-am mai uitat si la alte masini expuse si ne uitam si in service ce se intampla. Vazand ca nu ne bagam nimeni in seama m-am dus la ei si le-am spus ca am si eu masina pentru ITP. In sfarsit au venit si au luat masina mea pentru inspectie. Dupa ce au terminat cu masina mea si am vazut ca treaba cu bandourile mai dureaza am plecat de la ei si i-am intrebat cand sa venim sa luam masina tatalui. Ne-au spus ca dupa pauza de masa (dupa ora 13) putem veni ca va fi gata. Am revenit la ei pe la ora 15 in speranta ca nu vom mai astepta, dar nu a fost asa. Abia dupa ce am vorbit cu ei s-au apucat de montat bandourile. Si acum surpriza: urmaream pe monitoare cum se face aceasta si am vazut ca vreo 3 persoane se invarteau pe langa masina sa vada "din ochi" daca sunt pozitionate cum trebuie. Vazand acestea le-am dat instructiunile de montare, care le-am gasit pe un site pentru a vedea ca ar fi trebuit respectate niste dimensiuni la montarea lor. In fine, pe la ora 16-17 au scos masina din service. Am platit si diferenta pentru bandouri: 530 RON. Deci in total 830 RON, nu 600-650 asa cum a fost la inceput .
                  Ni s-a spus ca manerul desprins nu este defect, insa clema de prindere a acestuia a cazut in interiorul caroseriei si trebuie sa comande manerul cu totul. De aceea ne vor suna si reprograma pentru rezolvarea acestei probleme. Si de sunat, nu au mai sunat. Dupa ce i-a contactat tata de doua ori aflam alta surpriza: manerul nu face obiectul garantiei si de aceea trebuie sa-l comandam si sa-l platim noi. Auzind acestea m-am cam suparat si le-am trimis un mail. Explicatia data de doamna Manager de Relatii cu Clientii a fost ca acest maner nu face obiectul garantiei. Atunci am intrebat-o pe doamna manager daca cineva de la Estima Motors poate confirma ca masina a fost livrata cu materialul textil al cotierei ciupit si ca avea o pata de lipici pe plafoniera. Raspunsul dumneaei a fost ca nu este nimic scris in Protocolul de livrare pe care l-am semnat . Aici trebuie sa recunosc ca am gresit noi si nu le-am lasat masina in curte si sa chemam Protectia consumatorului, insa tata avea nevoie de masina, care oricum a venit cu intarziere fata de termenul de livrare comunicat de ei (cu asta eram obisnuiti de la prima masina, venita cu o luna intarziere).
                  In concluzie, aveti grija ce semnati si ce comandati de la Estima Motors, pentru ca interesul lor nu este protectia si ajutarea clientilor, ci acoperirea problemelor create de angajatii proprii .
                  Si ar mai fi multe de spus despre cei de la Estima Motors. Sper sa rezolve repede problema manerului, ca va fi ultima vizita la ei. Urmatoarele cred ca vor fi la service-ul de la Focsani, despre care am auzit numai de bine.

                  Comment


                  • #24
                    am fost la braila pentru remedierea problemelor de la postul 17.stiti cit a durat scimbarea geamului de la cd( de fapt a intregii fete de la cd)? 40 de zile .am avut rabdarea si nu am sunat la ei .i-am lasat sa vad cit de mult le pasa.si am vazut.le-am spus de cele doua lovituri pe care mecanicii mi le-au facut pe stilp.binenteles ca nu au recunoscut.eu sint maniacul care imi lovesc masina dupa care dau vina pe altii.si drept rasplata pentru faptul ca am indraznit sa le atrag atentia m-au tinut 6 ore pentru montat caseta si reglajul directiei( montarea cd-ului fiind treaba de 10 min.) desi in factura erau trecute cca.2 1/2 de manopera.iar cnd am plecat acasa am observat ca pe usile fata care erau pline de nisip (mers pe ploaie) erau trecute cu degetul valorile de reglaj de la directie(sau poate erau nr.de concurs). ma jur ca nu mai calc pe acolo cit voi fi eu posesor de toyota.

                    Comment


                    • #25
                      Salutare la toata lumea! fratilor duceti-va oriunde vreti voi,mai putin la Estima Braila, sunt jalnici...in afara de a-ti lua si pielea de pe tine, nu iti rezolva nimic..ca sa nu mai spun ca mi-au schimbat bateria mea buna cu o panarama de a lor...noroc ca am observat la timp..nu vreau sa ma gandesc la celelalte piese...chiar daca bat 200 km dus pana la Cta..si 200 inapoi...dar macar merita...imi vad masina non-stop acolo...pot sa si stau in service,pe cand la cap patrat astia din Br nu prea...o spun din proprie experienta ..am un Rav4 de 145.000 km...salutare

                      Comment


                      • #26
                        ESTIMÁ, estimez, vb. I. Tranz. A evalua (cu aproximație), a aprecia mărimea, valoarea etc. pe baza unor date incomplete.

                        Comment


                        • #27
                          Aveti grija si incercati sa evitati reprezentanta Toyota Braila,deoarece service-ul nu este dotat cu aparate specifice,tester de diagnoza,mecanicii sint foarte slab pregatiti,nu-si dau seama dupa simptome si zgomot ce ar fi si merg babeste demontindu-ti toata masina si suflin piesele cu aer ca la orice garaj de cartier.Nu au pregatire si nu au fost trimisi la cursuri de instruire,nu sint buni decit de schimbat filtre si uleiuri.I-ti baga masina in hala si o tureaza de o ia naiba,poate poate si-o reveni si ei nu ar mai fi nevoiti sa se faca de bafta pentru nestiinta lor.Degeaba te programezi la un anumit mecanic,pentru ca in ziua cind esti programat masina nimereste la altcineva.Dezorganizare si nestiinta dar totul la bani multi,de reprezentanta.Ma duc timp de un an cu acelasi defect,de fiecare data i-mi scimba cite ceva,bineinteles contracost,problema persista,explicatia lor este puerila ca un defect are mai multe cauze{nu vorbesc de nestiinta lor}.Concluzia:evitati Toyota Braila.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google