Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

GPL pe VVTi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eu sunt taximetrist si am un avensis din 2007 de 1,8 si deja am aproape 250mii km cu ea pe gaz .....nici o problema ....instalatia m a costat 2600 ron cu butelie de 54 litri....consum ....in functie de cum mergi ....in oras de la 10% la 12% afara 7,5% 9%(pe autostrada cu 130 la ora ) deci calculand numai din economie e u mi am scos juma de masina.....asta ca fac km multi .....nu se merita sa pui gaz daca mergi sub 10 mii 15 mii km pe an....

    Comment


    • #17
      Am montat si eu instalatie GPL pe un RAV4 - 2007. Va tin la curent...

      Comment


      • #18
        consum mediu in oras - 13-14 litri de gaz, consum in afara 2 persoane, 10,5 litru gaz, consum in afara 4 persoane si bagaje multe viteza mai mare - 12 litri de gaz

        Comment


        • #19
          pana acum 1 luna am avut avensis 1.6 gpl. trage f bine, doar pana la 2500 ture se simte un cuplu mai mic decat la benzina, iar dupa 3200 pana la 6000 trage mai bine decat benzina.
          am avut cu ea un accident oribil dar instalatia etc nu a avut nimic.
          consum: inafara 7,2-8,5
          in oras 8-9,5
          mediu 7,7-8,5

          Comment


          • #20
            Gpl avensis 1.6

            Am cumparat in 2016 un avensis sh 1.6 fabricatie 2012 cu 65k si imediat am montat gpl pe ea acum avem 118k facuti fara probleme cu un plin 42ltr aproape 100 lei facem vara aproape 450 km in Brasov in trecut am avut un espero cu gpl si daca faceam 330km cu un plin era bine inst gpl au evoluat atat de mult incat practic nu sesizezi dif intre benzina si gpl instalatia plus montaj 3200 lei in 2016 cu rez toroidal merita toti banii Brasov Cluj si retur aproape600km costa 125 130 de lei gazul

            Comment


            • #21
              Originally posted by Marian Popa View Post
              Am cumparat in 2016 un avensis sh 1.6 fabricatie 2012 cu 65k si imediat am montat gpl pe ea acum avem 118k facuti fara probleme cu un plin 42ltr aproape 100 lei facem vara aproape 450 km in Brasov in trecut am avut un espero cu gpl si daca faceam 330km cu un plin era bine inst gpl au evoluat atat de mult incat practic nu sesizezi dif intre benzina si gpl instalatia plus montaj 3200 lei in 2016 cu rez toroidal merita toti banii Brasov Cluj si retur aproape600km costa 125 130 de lei gazul
              Nu merita pus gpl pe masina ,in primul rand in cat timp iti amortizezi investitia ,in al doilea rand gpl in cilindri are o ardere uscata afectand segmentii de ardere
              nu mai vorbim de consum cu aprox 20% ,pierdere putere .iarna prin senzor obligatoriu pleaca pe combustibil (bez .motorina )dupa ce motorul se incalzeste se cupleaza gpl la noi la companie sa interzis sa se puna pe masini inst gpl

              Comment


              • #22
                Originally posted by lucian.p View Post
                Nu merita pus gpl pe masina ,in primul rand in cat timp iti amortizezi investitia ,in al doilea rand gpl in cilindri are o ardere uscata afectand segmentii de ardere
                nu mai vorbim de consum cu aprox 20% ,pierdere putere .iarna prin senzor obligatoriu pleaca pe combustibil (bez .motorina )dupa ce motorul se incalzeste se cupleaza gpl la noi la companie sa interzis sa se puna pe masini inst gpl
                Vorbesti din experienta sau doar din auzite? Sunt la a 3a masina pe GPL. Am avut Cielo si am montat instalatia la 202k km, am folosit-o pana la 300k km, apoi un Hyundai Getz, care are 130k km de cand merge pe gaz si o face f bine in continuare, iar in final Toyota Avensis 1.8 cu instalatie de gaz montata de o saptamana. Am fost pe autostrada si eram la 190 si inca mai putea, dar masinile care se vedeau in fata m-au facut sa revin la viteza legala. Daca la Cielo era instalatie mai slabuta din cauza injectiei monopunct si era o mica pierdere de putere, la Getz si Avensis instalatiile secventiale sunt mult mai avansate si nu simti trecerea de pe benzina pe gaz sau invers. Amortizarea se face in maxim 15.000km.
                Asa ca mai bine ne abtinem daca nu stim....
                La capitolul siguranta stau destul de bine, plus ca am vazut destule masini fara gpl care au luat foc in mers.... Si avioanele se mai prabusesc, dar nu inseamna ca nu mai zburam.
                Last edited by mirce4; 04-07-2018, 14:35 PM.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                Politica de Securitate Google