Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimbarea placutelor - by my self.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbarea placutelor - by my self.

    Am schimbat placutele pe spate. Alta viata. Nu mai haraie. Credeam ca intrase vreo pietricica in santul de uzura al placutei exterioare de pe dreapta. Ciuciu. Nici macar n-aveau sant de uzura. Ajunsese pe fier si incepuse sa manace din disc.

    Sa va spun cum am facut.

    - Roata jos, cheie tubulara de 22, stabilizata bina masina.
    - Desfacut cu cheie de 13 suruburile culiselor.
    - Dati jos arcul de pe suportul fr. de mana
    - Bagat o inelara pe parghia aceea a franei de mana, tras in jos de ea, si scos cablul fr. de mana. (ASTA SE FACE CU ETRIERUL PUS, ALTFEL IMPINGE PISTONUL AFARA. asta am gresit eu la unul din etrieri.)
    - Declipsat cu un patent clama cablului fr. de mana si demontat de pe suport.(asta se face ca sa aveti lejeritate la miscat etrierul)
    - Miscat etrierul cat s-a putut si scos de pe port-etrier.
    - Scos culisele afara si mansoanele acestora. Cu spray de curatat frane, spalat bine culisele si mansoanele. Am pus vaselina din belsug si in locasul culiselor si pe culise (am folosit in lipsa de vaselina alba, vaselina castrol cu litiu si bisulfura de molibden. E neagra. Sper sa tina la temperatura.). Pus culisele si mansoanele la loc si miscat de ele pana elibereaze vaselina in exces. Curatat si clipsat mansoanele pe culise.

    asa, acu vine partea criminala. IMPINSUL PISTONULUI.

    - se desface aerisitorul cu o cheie de 11. preferabil inainte e a-l a jos de pe port etrier ca sa nu mai tineti si de el. inelara sau tubulara. Se asigura ca se desface/infileteaza usor. Eu cu spray degripant si tubulara 11 am reusit sa il scot pe cel din dreapta. In stanga a iesit usor. Mare grija cum trageti daca e intepenit sa nu rupeti aerisitorul. Cine a avut dacie sau oltcit stie despre ce vb.

    - daca nu aveti cheie / presa speciala pentru apasat si rotit pistonul in acelasi timp inarmati-va cu un prieten dispus sa se manjeasca.

    - cu un cleste papagal sau ceva asemanator prindeti buza pisotnului si rotiti. Vedeti care este sensul de insurubare. rotiti usor si apasati cat se poate cu degetul mare pe el. Daca scuipa lichid prin aerisitorul DESFACUT (putin desurubat, nu dat jos) ati nimerit sensul de impingere. ATENTIE MARE SA NU ACTIONATI PARGHIA FR. DE MANA. SCUIPA PISTONUL!

    - voi tineti clastele papagal pe buza pisotului si rotiti iar amicul vostru trebuie sa impinga in piston cu o tija, ceva, surubelnita cruce axata pe acesta. sprijiniti etrierul in ceva. Eu m-am proptit in amortizor. Actionati cu mare grija sa nu ciupiti garnitura. Eu am ciupit-o din neatentie si ma rog sa nu se rupa pana la urmatorul schimb de placute. Rotiti cate putin si apasati pe piston. Va intra f usor. Daca nu rotiti puteti sa impingeti in el pana la pastele cailor. Bagati-l pana la capat in etrier.

    - strangeti aerisitorul in timp ce il tineti in jos si curge, ca sa nu traga aer.

    - cu o surubelnita dreapta scoateti placutele uzate de pe port etrier. Aia din interior iese mai greu. Atentie sa nu loviti discul si sa-l ciobiti.

    - cu spray de curatat sist. de franare curatati tot. Placute, portetrier, cleme, disc, etrier, tot.

    - asezati placutele noi pe pozitie.

    - bagati etrierul la locul lui si pune-ti-i suruburile de 13 de la culise. dati cu vaselina inainte pe filete. folositi vaselina de temp. inalte daca vreti sa le mai desfaceti.

    - bagati cablul franei de mana in suport pana se clipseaza, cu o tubulara sau inelara faceti parghie si trageti in jos de aripioara aia in care sta fixat cablul. agatati-l la locul lui

    - puneti arcul acela pe suportul franei de mana. e destul de rigid dar se poate pune cu mana.

    - strangeti suruburile culiselor, dar cu grija, nu tre' sa rupeti lantul. in mod normal ele nu sunt f stranse. din aceasta cauza se si desfac si incep sa se auda zgomote la roti dupa o vreme. strangeti-le mai mult putin dar nu f. tare.

    - mai dati o data cu spray de curatat peste tot sa nu aveti unsoare pe unde nu trebuie.

    - puneti roata la loc si strangeti bine prezoanele.

    La final, e f recomandat sa faceti o aerisire la frane.

    Asta-i tot. Mie, fiind prima data cand schimb la asta placutele, la roata din dreapta mi-a luat cam 3 ore. asta ca am impins pistonul in afara prea mult si nu-l mai puteam baga la loc.

    La cea din stanga in 20 min, jumate de ora eram gata.

    Daca tot nu e clar cautati pe YouTube clipuri cu schimbat placutele la corolla.

    Bafta.




    -----------


    Bai cred ca am o problema, stau discurile cam calde.

    Intrebarea mea de baza, CULISELE, trebuie sa traga de etrier spre port-etrier sau sa impinga etrierul? La mine, dupa ce am bagat vaselina din plin vad ca impinge etrierul de port etrier, deci pare-mi-se ca trage de placuta exterioara pe disc, apasand-o. Cred ca etrierul trebuia TRAS de culise, astfel incat sa nu apese cu ghearele lui exterioare pe placuta exterioara.

    voi ce parere aveti?

  • #2
    Se pare ca e cam pustiu forumul Toyota in general si multe topicuri sunt destul de goale. Tzepesch, ai cumva si niste poze de la operatiunea de schimbare a placutelor? Eu vreau sa ma apuc sa schimb placutele si discurile la Aurisul meu din 2007 (am luat deja piesele). De ce alte materiale mai am nevoie? Urmeaza sa mai iau spray de curatat/degresat. Mentionez ca nici eu nu am presa pentru pistonasele de frana. Poate improvizez o presa ceva din suruburi si platbanda, ma voi gandi numai sa vad cam care e geometria pieselor in discutie.

    Ai mentionat o incalzire a discurilor. Cum ai rezolvat?

    Comment

    Working...
    X
    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
    Politica de Securitate Google