Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Prius - impresii, probleme, sugestii, detalii tehnice

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prius - impresii, probleme, sugestii, detalii tehnice

    Am deschis un nou thread despre Prius, la care sper sa adere si putinii posesori de astfel de modele, thread in care sa discutam diferite subiecte, sa schimbam informatii tehnice si sa ne oferim ajutorul intre noi privind reviziile, service-ul si altele...
    Si as vrea sa sparg gheata eu cu urmatoarea intrebare:
    Va apropiati cat de putin de consumurile declarate de producator? Daca da, dati cateva detalii despre benzina pe care o folositi, stilul de conducere, trucuri. Mie imi consuma in regim de oras (mai bine zis blocaj) 7-7,5 %, la drumuri scurte (6 km), temperaturi scazute (-10 : +3 grade), stil de conducere destul de sportiv....iar in afara orasului, la viteze de pana la 120 km/h - 5,3%.
    Se poate mai bine?

  • #2
    In primul rand felicitari pentru masina. E ceva deosebit!
    Nu sunt posesor de Prius dar la masina mea pot sa-ti spun ca acum in ianuarie am cam tot la fel consumul in oras. Ceea ce mi se pare un consum bun pentru Prius.
    In afara, in schimb, am consumul un ceva mai mic, cam 4,5 - ca o medie generala.
    As avea o intrebare pentru tine, legata de sistemul hibrid de pe Prius.
    Cam cati km poti merge prin oras numai pe bateria electrica (presupunand ca pleci la drum cu ea incarcata la maxim)?

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru felicitare. Un motor pe benzina nu poate concura la consum cu un diesel (poate in viitor). Numai electric, bateria full, fara a abuza in demaraje, pot merge aproximativ 5 km.

      Comment


      • #4
        Felicitari pentru achizitie....superba masina....m-am urcat in Prius la salonul auto Bucuresti...si am ramas placut surprins...as vrea sa-mi iau pe viitor ceva hibrid....ramane de vazut cat se poate avansa....oricum consumul imi pare mic .....inca odata felicitari si dorim poze scump forumist
        Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

        Comment


        • #5
          Maşina e deosebit de interesantă ca motor şi concept, însă ar trebui să lucreze mult la design. Mie unul nu-mi place deloc.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #6
            Culmea...nici mie nu-mi place deloc aspectul exterior - arata ca un supozitor (exagerez totusi). Dar ca sofer, de cate ori stai in exteriorul masinii cand o conduci? Interiorul este deosebit de confortabil, foarte mult spatiu (atat pentru sofer si pasager, cat si pentru ocupantii locurilor din spate) iar ergonomia comenzilor iti ofera o experienta deosebita. Cand am adus-o din Germania, am condus 35 de ore continuu - cred ca asta spune mult despre confortul la volan!

            Comment


            • #7
              Nu pot să-ţi urez decât să te bucuri de ea şi să ai parte de cât mai mulţi km fără probleme.
              Aşteptăm cât mai multe detalii despre ţinuta de drum, viaţa la volan etc.
              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

              Comment


              • #8
                Felicitari pentru achizitie! Sper sa te bucuri de ea cat mai multi kilometri. Personal vroiam sa iau un Avensis. Dar, dupa ce am studiat ofertele Toyota si am aflat impresiile unui posesor de Prius (un prieten din Germania) mi-am cam schimbat preferintele. Sincer sper ca urmatoarea masina sa fie Prius. Asa ca astept cu interes posturi cu impresii ca sa imi fac mai multe idei despre masina asta.
                "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

                Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

                Comment


                • #9
                  Originally posted by OvidiuH View Post
                  ...detalii despre ţinuta de drum, viaţa la volan etc.
                  Tinuta de drum este foarte buna, avand in vedere forma si talia acestui model. Poate nu pare, dar este o masina de dimensiuni generoase. Este , dupa parerea mea, un pic sensibila la vant lateral, dar pot pune faptul asta pe seama aerodinamicii. Este foarte aerodinamica, la viteza maxima pe care am atins-o cu ea (198 km/h) - bineinteles ca nu in Romania - aveam aceleasi senzatii pe care le aveam in batranica mea dacie din '79 la 80 km/h. De aceeea cred ca poate exagerez cu faza asta cu vantul lateral...cand toate merg bine, un singur element perturbator este perceput exagerat.
                  Despre viata la volan - nu prea stiu ce sa spun - la ce sa ma refer: ca posibilitatea de a accesa diferite functii ale masinii fara a lua mainile de pe volan (comenzile pe volan si vocale) si fara a-ti muta privirea in alta parte decat drumul nu poate decat sa creasca securitatea calatoriei; ca scaunele sunt destul de confortabile, sistemul de navigatie este net superior tuturor ceelor pe care le-am testat -Igo, mio.....acolo unde exista harti...
                  Ca o chestie cu minus - vizibilitatea in spate este redusa, iar alegerea Toyota de a nu monta camera video pentru mersul cu spatele pentru variantele europene este nefericita. Dar camera poate fi atasata fara prea multa bataie de cap, deci o s-o rezolv
                  Last edited by Alex; 01-25-2008, 14:17 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Alex, as mai avea cateva intrebari legate de sistemul de propulsie:
                    - cam cat dureaza (in km) pana se incarca bateria? Stiu de prin brosurile toyota, ca bateria sistemului electric se incarca in general la franari sau la decelerari. Dar nu prea spune cam in cat timp/km se incarca aceasta baterie si cam ce autonomie ai cu motorul electric.
                    - Cam cum ti se pare zgomotul de la motor care intra in habitaclu,fata de alte modele pe care le-ai mai condus? Cand masina functioneaza 100% pe electric, nu e nevoie sa imi spui de nivelul de zgomot

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by costin View Post
                      Alex, as mai avea cateva intrebari legate de sistemul de propulsie:
                      - cam cat dureaza (in km) pana se incarca bateria? Stiu de prin brosurile toyota, ca bateria sistemului electric se incarca in general la franari sau la decelerari. Dar nu prea spune cam in cat timp/km se incarca aceasta baterie si cam ce autonomie ai cu motorul electric.
                      - Cam cum ti se pare zgomotul de la motor care intra in habitaclu,fata de alte modele pe care le-ai mai condus? Cand masina functioneaza 100% pe electric, nu e nevoie sa imi spui de nivelul de zgomot
                      Nu stiu in cat timp se incarca bateria, dar din incercarile mele pot spune ca dupa un drum de 5 km in "EV mode" bateria mai are 2 "liniute", iar motorul clasic incepe sa functioneze pentru incarcarea bateriei. Dupa aproximativ 10 minute, pe display sunt afisate 5-6 liniute, adica bateria este adusa la capacitatea nominala si pot activa EV mode pentru inca 5 km.
                      Zgomotul motorului - pot fi cumva subiectiv (cealalta masina este o dacia 1300) - este insesizabil la ralanti. In sarcina, se aude, dar pot spune ca mult mai incet decat la alte masini cu care am mers (Renault megane, VW Passat, VW Golf, Fiat Albea, Ford Mondeo) atat diesel cat si pe benzina.
                      Totusi, acum ca circul cu cauciucuri de iarna, zgomotul cauciucurilor pe asfalt se aude cam tare.

                      Comment


                      • #12
                        si pe mine ma tenteaza o masina cu alimentare hibrida, dar nu vad mari diferente intre o benzinara si o hibrida.

                        m-am uitat la lexus, si in carte scrie un consum bun la un hibrid, dar nu stiu cat de adevarat e. un motiv solid pentru care as lua o masina hibrid, este ca n-as platii taxa de prima inmatriculare.

                        m-am uitat mult la prius inainte sa cumpar corolla, dar cred ca mai ar trebuii astepta inca ani buni pana sa te bazezi pe un hibrid. sunt curios daca noua avensis va avea si hibrid in motorizare.
                        TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

                        Comment


                        • #13
                          La noul avensis o sa apara si variante cu motorizare hibrida si cu tractiune integrala.
                          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                          Comment


                          • #14
                            Am vazut mai demult intr-o revista un comparativ la consum intre diesel, benzina si hibrid. Masinile erau 307 1.6 HDI, Golf 1.6 FSI si Prius.
                            Traseul a fost unul mixt: oras, drum national si autostrada.
                            Cum a trecut destul de mult timp, nu mai tin minte exact cifrele de consum rezultate, dar ceea ce pot spune este ca Prius si 307 au fost aproape la egalitate (diferenta a fost de 1 unitate la a doua cifra dupa virgula) iar Golful a consumat parca cu aprox 1,7 litri mai mult/100 km.

                            Concluziile acelui test au fost ca nu se simte nicio diferenta intre diesel si hibrid in ceea ce priveste consumul.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by costin View Post
                              Concluziile acelui test au fost ca nu se simte nicio diferenta intre diesel si hibrid in ceea ce priveste consumul.
                              Categoric de acord cu asta, dar daca facem o comparatie asupra costurilor de intretinere intre diesel si benzina (revizii, consumabile, piese), vom vedea ca motoarele pe benzina sunt net mai economice pentru buzunarul utilizatorului. Iar in cazul Prius-ului acestea sunt si mai putine (nu are alternator, demaror, distributie pe curea...) singura piesa in miscare atasata motorului este pompa de apa. Ca sa nu mai spun de faptul ca placutele de frana se schimba dupa ....nu stiu cati km pentru ca franarea este prin regenerare de curent. Sincer, cel care mi-a vandut masina mi-a spus ca placutele nu sunt schimbate de cand a luat masina din reprezentanta. Am trecut binisor de 100000 km si placutele mai au peste 75% grosime.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google