Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

fum albastru 2.2 dcat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • fum albastru 2.2 dcat

    salutare baieti!mam tot uitat pe forum de vreo 2 ore si nu am gasit nici un raspuns de ce oare masina asta scoate acel fum albastru mai tot timpu!nu stiu ce sa fac am fost la service in germania au spus ca trebe curatat catalizatorul cu nu stiu ce solutie lau curatat si tot asa!am fost de 3 ori la ei pana miau spus ca catalizatorul e stricat si ca trebe sa imi iau altu!1800 de euro!stie cineva de la ce este!va rog sa ma lamuriti!
    cu stima!

  • #2
    salut,
    fumul albastru rezulta urma arderii unei cantitati de ulei de motor care ajunge in cilindru (camera de ardere) pe diverse cai:

    - segmenti;
    - simeringuri supape;
    - lagare turbina;
    - sistemul de ventilatie al motorului (PCV);

    s-ar putea sa mai fie si altele; astea imi vin in minte acum;

    cati km are motorul ? cat ulei consuma ?

    nu poate fi catalizatorul cauza fumului albastru; in schimb catalizatorul si sonda lambda pot fi afectate/contaminate din cauza unui consum exagerat de ulei
    corolla 2008 1.6 dual vvt-i

    Comment


    • #3
      Cauta problemele motorului 2.2 d4d si vezi acolo.din cate stiu e problematic acest motor la consumul de ulei dupa anumit numar de km.citisem ca toyota spusese cca e o problema,sper sa nu gresesc

      Comment


      • #4
        Originally posted by jus View Post
        Cauta problemele motorului 2.2 d4d si vezi acolo.din cate stiu e problematic acest motor la consumul de ulei dupa anumit numar de km.citisem ca toyota spusese cca e o problema,sper sa nu gresesc
        te referi la problema bloc motor (short block)? asta stiu ca era la benzinare

        poate va ajuta link-urile acestea:



        corolla 2008 1.6 dual vvt-i

        Comment


        • #5
          Ceva de genu,dar parca si la diesel.eu pe a mea am 2.0 d4d,dar niate prieteni au motoare de 2.2 d4d si in momentul cand se "dă" la masina ajung sa completeze si 1l la 1000km.in cazul in care merg civilizat nu consuma.unul dintre ei chiar a facut segmentare si nu a trecut mult timp si iar consum ulei.acuma nu stiu ce sa spun.cam la toate 2.2 d4d auzisem ca sunt probleme la consumul de ulei.

          Comment


          • #6
            S-a imbacsit thread-ul de pareri despre masinile prietenilor si nu de cele personale fata de subiectul deschis, asa ca imi ofer parerea despre experienta personala, pe subiectul postat.
            La D-CAT-ul T27 ,2.2 , 177 BHP pe care-l conduc de 90.000 km si de 4 ani, intre 2 schimburi de ulei, la 15.000 km nu am completat niciodata mai mult de 200g. Consumul de ulei al acestui model mi s-a parut comparabil cu cel al T 25 -ului D4d 2.0 din 2003 ce l-am avut 6 ani inainte de actualul.
            177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

            Comment


            • #7
              Nota 10+,Brewed!
              http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

              Comment


              • #8
                va reamintesc ca subiectul este despre "fum albastru 2.2 dcat" si omul care l-a deschis vrea sa stie care este cauza fumului albastru la 2,2 dcat, nu cat ulei consuma t25 sau t27, ori daca s-a imbacsit una alta;

                va felicit sincer d-lor brewed si legionaru' pt. raspunsurile deosebit de concludente; sigur astea sunt cauzele fumului albastru?

                am impresia ca simt ceva orgolii pe aici, din pacate
                Last edited by lorentzo72; 04-04-2015, 14:04 PM.
                corolla 2008 1.6 dual vvt-i

                Comment


                • #9
                  Multumim, multumim!
                  http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                  Comment


                  • #10
                    @ lorenzato : Hai sa citim thread-ul: s-au dat variante de cauze posibile( 1 ), in ppstarile rest seamana cu datul cu parerea : ca este problematic, ca am auzit de la un prieten . Omul are o posibila explicatie si nu un diagnostic , si in cazul singurei postari da cateva variante.Thread-ul si-a atins scopul.

                    Am adaugat parerea de user al unei motorizari care face obiectul acestei discutii, incercand sa sutin ca nu este "problematic motorul " asa cum " am auzit de la un prieten ".
                    Pentru aceasta motorizare exista aceleasi explicatii la simptomele de fum albastru ca orice alt motor . Pe care omul le-a primit deja.
                    M-as bucura sa nu transformam climatul de discutie al problemelor tehnice in discutii ca intre pescari , despre capturi pe care nu le-am avut niciodata
                    177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                    Comment


                    • #11
                      E bun ca brewed a dat solutia salvatoare problemei discutate.chiar ma bucur ca te-a putut ajuta madalinmell.cu toate aceste mici rautati va urez PASTE FERICIT

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by brewed View Post
                        @ lorenzato...
                        am inteles, ideea era ca puteai s-o spui intr-un mod mai elegant

                        daca am suparat pe cineva imi cer scuze, nu asta a fost intentia mea

                        scuze si pt. off topic
                        Last edited by lorentzo72; 04-05-2015, 08:03 AM.
                        corolla 2008 1.6 dual vvt-i

                        Comment


                        • #13
                          Un Paste Fericit tuturor celor care-l sarbatoresc astazi sau saptamana viitoare !
                          177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                          Comment


                          • #14
                            Prieteni...cred ca aici e locul sa ne putem impartasi unele probleme pe care le avem cu mssinile nostre toyota.nu am stat sa explic exact.ma refeream la acei prieteni,cu care stau zi de zi,ca au avut ceva probleme cu motorul 2.2 d4d nu d-cat.problemele constau in a "manca"ulei in momentul cand acestia conduceai putin mai agresiv(adica cam 1l ulei la 1000-1500 km).on regim normal nu aveau nicio problema.la motorul meu de 2.0d4d cu ulei motul 5w-30 econergy nu mi se aprinde becul de completat ulei la cei 10000 km la care fac schimbul,dar daca o las in jur de 5 min pe relanti si dupa ce plec la prima talpa accelerata imi iese un fum albastru de mi se pierde urma.am vb cu toti mecanicii de pe la toyota si cei pe care ii mai.cunosc si mi s-a spus ca sunt semeringurile de la supape.asta e.eu unul va doresc numai bine si fara probleme.imi cer scuze daca am deranjat ceilalti.useri cu afirmatii de genu"masina prietenului".va doresc multa sanatate si un PASTE FERICIT

                            Comment


                            • #15
                              scuze pentru greselile de scriere din textul antetior...am scris de pe tel si cu al meu fecior de 1 an si 8 luni langa mine.numai bine

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google