Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

servo directie tare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    gata, m-am lamurit. a murit modulu de servo directie. acum...cum aflu codul acestei piese sa fac rost de ea de la dezmembrari sau aftermarket ? nu mai vreau sa aud de reprezentanta care pt o diagnosticare ia 186 ron

    Comment


    • #17
      Originally posted by enopul View Post
      gata, m-am lamurit. a murit modulu de servo directie. acum...cum aflu codul acestei piese sa fac rost de ea de la dezmembrari sau aftermarket ? nu mai vreau sa aud de reprezentanta care pt o diagnosticare ia 186 ron
      cum ai ajuns la concluzia ca este ala? ai platit 180 Ron cand eu iti dadusem informatia gratis?
      Doar glumesc nu ma bucur de necazul tau... Sper sa o rezolvi cat mai ieftin!
      Codul il gasesti pe pozele astea... http://dsa.ebay.co.uk/sch/Car-Parts-...r+steering+ecu

      Comment


      • #18
        revin cu info update ( poate vor fi si altii care vor intampina problema si sa stie ce si cum am patit eu)

        am sunat la toyota si am descris simptomele unul electrician....omul zice scurt...moare calculatorul de servo va invitam la o diagnoza si va spunem clar dar 99.99% moare....zic bine hai sa programam si urma sa merg sambata pe 19.10. programarea s-a facut saptamna trecuta iar ieri primesc un telefon de la toyota sud cum ca nu mai pot veni ca nu mai lucreaza electricianul sambata si daca vreau sa ma reprogramez....asa ca am caut un alt service...am ajuns la un service Bosch....azi dimineata am fost am descris ce si cum veridictul lor : undeva se intrerupe alimentarea ca nu are legatura servo cu stingerea cd-ului si palpairea farurilor+bord. asa ca da-i si curata alimentarea la borne , verificat sigurante.

        Ce e drepta toata saptamana asta am circulat eu cu ea ca sa o studiez insa zici ca se fereste de mine ca nu a facut nici o figura , am incercat sa ii dau cat mai multi consumatori, a si plouat , nimik , nici o figura de vinerea trecuta pana azi. Eu Toma necredincisul , nu cred ca a disparut asa din senin asa ca inca astept la cotitura si o urmaresc dar am o speranta mare in mine ca nu mai face.

        Zilele astea o sa fie iar mai frig , umezeala ca deja ploua si sa vad daca mai apare.

        D eprobleme similare am citit si la fiat care la fel , au servo electrica...solutia era un electronist bun care sa stie sa inlocuiasca niste relee care crapau..cost aprox 400 ron. Nu vad de ce nu ar merge si al toyota la fel...ca chestia cu servo costa numai 4800 ron ca cica se inlocuieste cu tot cu coloana...au inebunit japonezii.

        Comment


        • #19
          Originally posted by comentator View Post
          cum ai ajuns la concluzia ca este ala? ai platit 180 Ron cand eu iti dadusem informatia gratis?
          Doar glumesc nu ma bucur de necazul tau... Sper sa o rezolvi cat mai ieftin!
          Codul il gasesti pe pozele astea... http://dsa.ebay.co.uk/sch/Car-Parts-...r+steering+ecu
          Comentatorule, sa ai parte numai de bine.

          Nu am platit cei 186 ron , am scris mai jos de ce. am platit doar 33 ron.

          Pana acum e bine in mod natural...o diagnoza tot o sa ii fac dar nu la toyota , sigur exista si alti meseriasi ...poate chiar mai buni si mai respectuosi.

          Ms de informatii.

          Comment


          • #20
            Originally posted by enopul View Post
            Comentatorule, sa ai parte numai de bine.

            Nu am platit cei 186 ron , am scris mai jos de ce. am platit doar 33 ron.

            Pana acum e bine in mod natural...o diagnoza tot o sa ii fac dar nu la toyota , sigur exista si alti meseriasi ...poate chiar mai buni si mai respectuosi.

            Ms de informatii.
            Bine ar fi sa se fi rezolvat asa! In acel calculator exista un releu ce poate ramane cuplat. Asta inseamna un consumator mare. De aceea se manifesta si prin stingerea farurilor sau aprinderea altor becuri prin bord. Insa este posibil si din cauza oxidului de pe bornele bateriei sa se manifeste identic: consumatori multi, curent putin din cauza rezistentei oxidului...

            Comment


            • #21
              Originally posted by comentator View Post
              Bine ar fi sa se fi rezolvat asa! In acel calculator exista un releu ce poate ramane cuplat. Asta inseamna un consumator mare. De aceea se manifesta si prin stingerea farurilor sau aprinderea altor becuri prin bord. Insa este posibil si din cauza oxidului de pe bornele bateriei sa se manifeste identic: consumatori multi, curent putin din cauza rezistentei oxidului...
              nu stiu cat se leaga de caz dar inainte incarcarea era 13.89 azi dupa curatare era 14.1

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
              Politica de Securitate Google