Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Zgomot puternic pe partea dreapta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot puternic pe partea dreapta

    Sunt nou intrat in acest forum. Va rog sa ma ajutati cu o problema daca ati mai auzit sau ati intalnit-o.
    Am un RAV4 din 08-2006 recent cumparat, si dupa un timp a inceput sa se auda un zgomot in partea dreapta. Am fost la Toyota si au spus ca tripoda este de vina. Am schimbato si degeaba tot se aude zgomotul. Ei acum spun ca amortizorul e de vina. nu stiu ce sa mai cred, mau facut sa dau 3200 RON degeaba. Precizez ca, cand virez se aude mai tare si bate. va rog sa ma ajutati daca ati mai intalnit vreo problema de genul asta. Multumesc!

  • #2
    Cred ca este vorba de planetara sau rulment.Cei de la service ce au argumentat cant ai fost cu masina in proba dupa schimbarea tripodei si tot se auzea zgomot ?

    Comment


    • #3
      Au spus ca si tripoda era stricata, au inceput cu amortizorul, cum ca el ar fi de vina. Si nici ei nu erau siguri. Poate fi amortizorul de vina?

      Comment


      • #4
        Originally posted by flocia View Post
        Au spus ca si tripoda era stricata, au inceput cu amortizorul, cum ca el ar fi de vina. Si nici ei nu erau siguri. Poate fi amortizorul de vina?
        Sfatul meu este sa mergi la Focsani , asta trebuia sa faci de prima data nu sa dai bani pentru ca niste ageamii lucreaza cu presupuneri ...

        Comment


        • #5
          Este cam departe Vali ,totusi refuz sa cred ca intr-un service mai sunt si ''meseriasi'',care schimba toate piesele de la o masina, sa gaseasca un defect.Pai daca are aceleasi simptome,cum sa spuna ca era si tripoda stricata ,poate dupa schimbarea amortizorului,vor spune ca trebuie schimbat si motorul.

          Comment


          • #6
            Originally posted by dan.gutu View Post
            Este cam departe Vali ,totusi refuz sa cred ca intr-un service mai sunt si ''meseriasi'',care schimba toate piesele de la o masina, sa gaseasca un defect.Pai daca are aceleasi simptome,cum sa spuna ca era si tripoda stricata ,poate dupa schimbarea amortizorului,vor spune ca trebuie schimbat si motorul.
            Dan , nu e deloc departe . Eu vin la ei de mult mai departe si chiar merita efortul si cheltuiala . Daca omul vrea sa le mai doneze inca 3200 de lei ca prima data e treaba lui dar nu cred ca ii cresc bani in balcon !

            Comment


            • #7
              In Focsani la ce service?

              Comment


              • #8
                Daca nici cei de la Toyota de la reprezentanta nu stiu ce are unde sa ma mai duc? Se mai si laudau ca au cel mai bun mecanic din Romania!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by flocia View Post
                  In Focsani la ce service?
                  Toyota Focsani,pe centura orasului,intrebi de Dl.Vrabie.

                  Comment


                  • #10
                    In sfarsit am gasit problema la acel zgomot. Era dus rulimentu!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by flocia View Post
                      In sfarsit am gasit problema la acel zgomot. Era dus rulimentu!
                      Ati mai ajuns la Focsani?

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google