Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Joc mic in caseta de directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Joc mic in caseta de directie

    Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu o "mica"problema aparuta la caseta de directie (Corolla, 2005, 60.000 Km.). De curand, mergand la un service, persoana care a verificat jocurile rotilor mi-a spus ca am un mic joc la roata din dreapta, joc care vine din caseta de directie. Din cate mi-a explicat, nu ar fi o problema grava pentru ca majoritatea masinilor au mici jocuri la caseta si am inteles ca mai pot merge mult si bine asa, fara sa ma afecteze. Nu simt in volan jocul asta si nici zgomote puternice cand trec peste denivelari, de asemenea, masina nu trage stanga dreapta, decat in functie de inclinatia drumului. Am observat insa urmatorul fenomen, nu stiu daca are legatura sau nu cu caseta de directie, mergand pe autostrada cu 160 km/h, volanul se misca stanga-dreapta, parca din coloana, fara vibratii, masina fiind stabila, dar cu jocul asta stanga-dreapta care nu e deranjant, dar exista. Acum pentru linistea mea, are rost sa ma gandesc la o interventie la caseta de directie sau chiar o schimbare a casetei, sau pot sa merg linistit in continuare? Si o inca intrebare, caseta de la Corolla 2005 se poate reconditiona, se gaseste kit de reparatie sau macar bucsa de la caseta?

  • #2
    controlati bucsele (inele din PLASTIC nu caucic) care sant an caseta de directie.prin aceste inele trece cremaliera.scoateti burduful si vedeti daca mai este vaselina pe cremaliera apoi controlati daca are joc miscand CREMALIERA sus jos stanga dreapta.daca are joc puneti vaselina sau sghimbati acele bucse din plastic.ramane la aprecierea voastra....

    Comment


    • #3
      Salutare, am si eu aceeasi problema, joc in caseta de directie, pe ambele parti. Troncane la viteze mici pe drumuri cu denivelari.
      M-ar interesa sa stiu cum ai rezolvat problema. Au trecut 2 ani de can ai postat aici si banuiesc ca problema s-a rezolvat. Asta in cazul in caremai ai masina

      Comment


      • #4
        Originally posted by nichita_mihai View Post
        Salutare, am si eu aceeasi problema, joc in caseta de directie, pe ambele parti. Troncane la viteze mici pe drumuri cu denivelari.
        M-ar interesa sa stiu cum ai rezolvat problema. Au trecut 2 ani de can ai postat aici si banuiesc ca problema s-a rezolvat. Asta in cazul in caremai ai masina
        Salut Mihai,
        Masina o am si de cand am postat problema cu caseta nu i-am facut nimic.
        Au mai tras si altii de roata si au spus ca exista un mic joc la caseta dar nu am de ce sa imi fac griji. Problemele ar trebui sa apara cand jocul este destul de mare incat atunci cand treci peste mici denivelari sa simti si un joc in volan. La mine directia este foarte precisa, volanul destul de teapan si zgomotul nu apare mereu. O sa observi ca atunci cand ploua sau cand vii de la spalatorie masina zona aia este mai silentioasa, nu mai auzi zgomotul ala specific, nu stiu cu exactitate explicatia dar nu se intampla numai la toyota, probabil ca umezeala o face mai putin rigida si se inmoaie vreo buca pe acolo. De obicei, zgomotul de caseta apare la frig si la un numit tip de denivelari. Poti rezolva problema mai ieftin dar fara prea mare garantie sau foarte scump. Ieftin insemna sa trimiti caseta la reconditinat si sa o primesti refacuta si te costa cam 1000 lei. Varianta scumpa dar sigura este caseta noua, dar e fff scumpa si gandeste-te ca poti pati la fel in cateva luni de la drumurile noastre. Ca sa te incurajez iti zic ca toate masinile au un joc mic la caseta pentru ca ea se uzeaza in timp, e inevitabil, pana la urma este vb. de o bucsa care se toceste in timp. Cam astea sunt datele problemei, depinde cat de grav este la tine...Multa bafta!

        Comment


        • #5
          Originally posted by FanDinamo View Post
          Salut Mihai,
          Masina o am si de cand am postat problema cu caseta nu i-am facut nimic.
          Au mai tras si altii de roata si au spus ca exista un mic joc la caseta dar nu am de ce sa imi fac griji. Problemele ar trebui sa apara cand jocul este destul de mare incat atunci cand treci peste mici denivelari sa simti si un joc in volan. La mine directia este foarte precisa, volanul destul de teapan si zgomotul nu apare mereu. O sa observi ca atunci cand ploua sau cand vii de la spalatorie masina zona aia este mai silentioasa, nu mai auzi zgomotul ala specific, nu stiu cu exactitate explicatia dar nu se intampla numai la toyota, probabil ca umezeala o face mai putin rigida si se inmoaie vreo buca pe acolo. De obicei, zgomotul de caseta apare la frig si la un numit tip de denivelari. Poti rezolva problema mai ieftin dar fara prea mare garantie sau foarte scump. Ieftin insemna sa trimiti caseta la reconditinat si sa o primesti refacuta si te costa cam 1000 lei. Varianta scumpa dar sigura este caseta noua, dar e fff scumpa si gandeste-te ca poti pati la fel in cateva luni de la drumurile noastre. Ca sa te incurajez iti zic ca toate masinile au un joc mic la caseta pentru ca ea se uzeaza in timp, e inevitabil, pana la urma este vb. de o bucsa care se toceste in timp. Cam astea sunt datele problemei, depinde cat de grav este la tine...Multa bafta!

          Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, nu stiu ce voi face. O caseta noua costa 4500 ron (cel mai iefin) + manopera. Cred ca voi opta intr-un final pentru reconditionare (900 ron, la Targoviste, garantie 18 luni). Nu stiu cand...dar cu siguranta voi posta dupa ce-o voi face..
          Este singurul lucru ce-l am de reprosat masinii asteia. Am luat-o second si ma asteptam la mici probleme, avand in vedere ca 1 an si ceva a stat nemiscata, afara.
          S-auzim de bine!

          Comment


          • #6
            Si eu am avut joc la caseta de directie. Am reparat-o la un mecanic in Iasi. M-a costat 300 de lei cu totul si din cate vad pana acum, reparatia a fost facuta bine.
            Daca este cineva interesat, pot sa va dau mai multe informatii.

            Comment


            • #7
              Originally posted by ostafieandrei View Post
              Si eu am avut joc la caseta de directie. Am reparat-o la un mecanic in Iasi. M-a costat 300 de lei cu totul si din cate vad pana acum, reparatia a fost facuta bine.
              Daca este cineva interesat, pot sa va dau mai multe informatii.
              daca cineva stie de un service in BV care poate face acelasi lucru la masina asta japoneza ar fi super ... aceeasi problema...la drumuri cu denivelari se simte in volan si la umezeala parca mai incet cu trocanitul insa tot se simte in volan

              merci

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
              Politica de Securitate Google