Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum ulei Auris 1.4 D4D MMT

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum ulei Auris 1.4 D4D MMT

    Aurisul meu model 2010 Euro 5 consuma 1 litru de ulei la 4000 km.A mai īnregistrat cineva un asemenea consum de ulei pentru un autoturism nou? De nou consuma cam 1.5 litri (apărea alarma de nivel scăzut ulei, cam 1.5 litri fata de nivelul maxim pe joja) la 10000 km.Acum la 40000 a ajuns sa consume 1 litru la 4000km, monitorizat si nivelul complectat de service-ul Toyota.Cei de la service zic ca e normal un consum de ulei de pana la 1 litru/1000 km.Am și o Corolla 2006 același motor și cutie dar Euro4 care niciodată nu a ajuns la nivelul minim pe joja intre doua schimburi de ulei la 15000 km.

  • #2
    Originally posted by popicakwt View Post
    Aurisul meu model 2010 Euro 5 consuma 1 litru de ulei la 4000 km.A mai īnregistrat cineva un asemenea consum de ulei pentru un autoturism nou? De nou consuma cam 1.5 litri (apărea alarma de nivel scăzut ulei, cam 1.5 litri fata de nivelul maxim pe joja) la 10000 km.Acum la 40000 a ajuns sa consume 1 litru la 4000km, monitorizat si nivelul complectat de service-ul Toyota.Cei de la service zic ca e normal un consum de ulei de pana la 1 litru/1000 km.Am și o Corolla 2006 același motor și cutie dar Euro4 care niciodată nu a ajuns la nivelul minim pe joja intre doua schimburi de ulei la 15000 km.
    Am avut un asemena caz la un Yaris 1,4d4-d si s-a rezolvat tot la Craiova prin schimbarea motorului in garantie . Masina era a firmei Provident . incearca sa mergi la ei si vezi cum poti *rezolva* ....

    Comment


    • #3
      Vai cāt consuma Yarisul vostru și cāți km avea īn bord?

      Comment


      • #4
        Un ulei de slaba calitate poate duce la un consum anormal .mie intre schmburi imi ia in jur de 3-400gr .daca o forjezi ia mai mult ...

        Comment


        • #5
          Uleiul a fost schimbat numai īn serviceul Toyota din Craiova, probabil 5W30. Nu alerg peste 140km/h culmea este ca īn mai, cānd am fost īn Turcia, pe drumurile lor foarte bune am condus și peste 150km/h iar fata de decembrie a consumat mai puțin ulei, cam 0.6l/4000km, in comparatie cu 1l/4000km. Folosesc mașină foarte puțin īn oraș din cei aproape 50k km rulați mai bine de 40k au fost făcuți pe autostrăzi īn afara Romāniei.

          Comment


          • #6
            Originally posted by popicakwt View Post
            Vai cāt consuma Yarisul vostru și cāți km avea īn bord?
            Avea sub 100000km iar dupa ce facea schimbul la termen , cam in 1500-2000km , consuma 1-1,5 litri , adica se aprindea lampa ulei putin .Nu vreau sa-ti spun ce forja lua sarmana masina .... pana la urma a crapat !!!Si inca ceva ... tot la Craiova s-a facut serviceul ....

            Comment


            • #7
              Īnseamnă ca eu cu 1l/4000 km ar trebui sa fiu un fericit!!! Oricum ar fi faptul ca mașină asta ar putea consuma ulei īn limitele a 1l/1000 km și nu s-a menționat nimic atunci cānd am cumparat-o mi se pare inadmisibil. Iar dacă nu vor face nimic sa remedieze situația mă va face sa ajung cu ei īntr-una proces civil.

              Comment


              • #8
                Nu este obligatoriu sa il schimbi la reprezentanta ( doar daca este in garantie )daca nu esti de fata cand il schimba exista suspiciunea de a nu il pune tot uleiul
                la viitorul schimb mergi la un service obisnuit unde ai posibilitatea sa fii de fata cand il inlocuiesti ,dupa mine 1 l/4000km mi se pare totusi mult ....in conditiile care le ai scris mai sus ...

                Comment


                • #9
                  De cānd mașină este sub monitorizare de consum ulei de fiecare data completarea s-a făcut īn prezenta mea deci consumul este real.Aurisul este īncă īn garanție dar și dacă nu ar fi fost tot la reprezentanta as merge cum de fapt fac și cu Corolla.Parerea mea este ca acolo, cu toate inconvenientele sunt cei mai buni meseriași, īn plus au toate sculele și dispozitivele necesare.Nemultumirea mea e mai mult legata de atitudine.....Mai știți pe cineva care sa aibă probleme cu consumul de ulei īn sensul īn care intre doua revizii planificate trebuie sa adauge ulei?

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google