Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Yaris 2009

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nici face lift nu e. Ati vazut o schimbare la exterior, ceva, la "noul" Yaris? E un Yaris "minor changes"
    Eu am vazut noua/noul Fiesta pe viu si nu m-a impresionat ca design. Acum cine stie ce varianta de echipare era si cum se comporta la drum. Abia cand o conduci iti poti da seama de ce masina este ea de fapt.
    Eu sunt multumit de a mea, de abia astept sa ma urc in ea ori de cate ori am ocazia. Daca ar fi sa privim lucrurile din perspectiva noastra, eu zic ca este foarte bine ca lumea sta la coada la Fiesta si Ibiza.... ne putem face noi reviziile fara batai de cap.
    Last edited by Methane; 05-05-2009, 14:04 PM.
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • Degeaba comparati cu modelele noi! Yaris nu e inca modelul nou, e doar "facelift-ul". Cred ca abia peste 1-2 ani apare noul model.
      2008 Yaris 1.4 D-4D SOL

      Comment


      • Cita asemanare!

        O alternativa interesanta ca aspect si dotari, virful de gama fiind la pretul unui Yaris Terra 1.33l, 5 usi, dar cu dotari superioare (pret bun si in cazul Yaris-ului daca ne gindim ca acum un an si ceva modelul Terra sarea de 13 000 euro). Consum usor mai mare fata de Yaris, deci se recomanda soferilor gen costake!

        Comment


        • hyundai are mereu oferte interesante la pret si dotari;in schimb te taxeaza la revizii,garantia nu e totala nici macar in primii 3 ani iar perioda dintre revizii e destul de ciudata
          Chiar si asa cred ca ramane o varianta de luat in seama mai ales datorita pretului de achizitie

          Comment


          • Parerea mea e ca singurii "concurenti" pentru Yaris sunt noul Fiesta si noul Polo! Restul sunt de umplutura...
            2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
            2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

            Comment


            • Originally posted by StefanVVTi View Post
              Parerea mea e ca singurii "concurenti" pentru Yaris sunt noul Fiesta si noul Polo! Restul sunt de umplutura...
              Cam fortata afirmatia!
              Mazda 2, Seat Ibiza, Mitsubishi Colt (partea frontala fiind preluata de la Lancer)....de ce nu si Hyundai, care de ceva vreme au devenit un nume in industria auto.

              Comment


              • In Mazda 2 nu m-am urcat, dar Colt, Swift si altele...N-au nici o treaba! Materiale de toata jena, incomode, spatiu mai deloc
                Eu asa vad lucrurile: daca ar trebui sa-mi iau o masina din clasa mica, dintre cele 3 as alege. Iar in cazul "sportivelor" as alege Clio R27 la orice ora (costa ~17.ooo euro)
                2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                Comment


                • clio sport arat bine la exterior dar interiorul e in stilul renault :spatiu mic, confort zero etc

                  Comment


                  • Doar cand ma gandesc la cei 200 de cai si 7 secunde 0-100 km/h uit de confort!

                    Referitor la Yaris 2009, imi place ca are cuplu mai mare, dar nu-mi plac acceleratia mai slaba si stopurile!
                    2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                    2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                    Comment


                    • La Yaris 2009, ce imi place (vazut in showroom): scaunele spate ceva mai bine profilate (cele doua din spatele pasagerilor fata - cel din mijloc a devenit mai incomod) si schimbatorul de viteze).
                      Ce nu imi place: noile faruri. Nu mai are acelasi efect fata masinii cu farurile noi. In rest, aceeasi masina.
                      Daca o sa si conduc un Yaris 2009, mai adaog impresii.
                      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                      Comment


                      • [quote=Methane;12457]Ce nu imi place: noile faruri. Nu mai are acelasi efect fata masinii cu farurile noi. In rest, aceeasi masina.


                        Methane ,dupa parerea ta cum arata masina cu farurile vechi fata de cele noi???
                        Parerea mea e ca arata ca delfinu cu vechile faruri; cu noile nu l-am vazut ca sa-mi fac o idee

                        Comment


                        • Pai sticla clara din zona semnalizatoarelor la noul model fata de sticla usor matuita la al nostru (se vede galbenul de la semnalizatoare la modelul nou) nu se complementeaza cu noua linie de la proiectoarele de ceata. Mie imi plac blocurile optice de la varianta 2005-2008. Nu inteleg de ce au mers pe varianta blocuri optice clare la noul model. Doar ca sa schimbe ceva? Din poze nu prea reiese ce as vrea eu sa subliniez. Cand aveti ocazia sa mergeti in show-room, uitati-va doar la fata masinii. Veti sesiza diferenta.

                          Legat de asemanari intre masina si orice altceva, nu pot sa ma pronunt. Stiu doar ca imi plac liniile masinii.
                          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google