Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pretul benzinei incotro?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pretul benzinei incotro?

    Īn perioada iulie-august, preţurile carburanţilor la pompă vor trece de 4 lei/litru, avertizează analiştii din piaţă.
    In ultimul timp, constatam ca aproape saptaminal pretul benzinei creste.
    Concluzia: ne asteapta vremuri grele. Vom merge in concediu cu bicicleta, salvam planeta....
    Last edited by Dion; 06-10-2009, 13:22 PM.

  • #2
    Sa le multumim celor care au vandut pe nimic PETROM-ul , ROMGAZ-ul , platoul continental , samd .... vom plati atat cat va dori *inalta poarta austro-ungara* !!! Oricum , trebuie sa executam ordinul *SA TRAITI BINE* ..... culmea este ca nu stim cui a fost adresat !!!

    Comment


    • #3
      Romgazul inca nu e vandut... face jocurile celor de la putere. Insa nu e strain de foamea de bani care e caracteristica firmelor petroliere. Care foame de bani o impartaseste si statul: o mare parte din pretul benzinei este acciza si TVA-ul. Ghiciti care a fost evolutia cursului de schimb al euro in ziua in care s-a stabilit cursul de referinta pt acciza pe 2009, fata de celelalte zile?
      Cu zi ce trece, imi intaresc convingerea ca suntem niste vaci de muls pentru foarte multa lume. Dar ni se spune ca suntem parteneri, ca avem drepturi, ca sa scoatem banii mai usor din buzunar.
      Cat era pretul benzinei vara trecuta, cand ajunsese petrolul la aproape 150 de dolari?

      Dion, daca ai bicicleta, nu platesti impozit primariei?
      Last edited by Methane; 06-10-2009, 15:38 PM.
      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

      Comment


      • #4
        Originally posted by Methane View Post
        Dion, daca ai bicicleta, nu platesti impozit primariei?
        Cred ca glumesti! Exista asa ceva?

        Legat de pretul benzinei: asa se intimpla cind traiesti intr-o tara cu o clasa politica formata din parveniti-ipocriti, sclavi ai comisioanelor, care au o clasa mai mult ca personalul si care au vindut resursele naturale ale patriei. Sa nu ne mai mire ca pretul il fac niste venetici.
        Intr-asa o tara inerta in care se promoveaza cu elan nonvaloarea si incompetenta nu trebuie sa ne mai mire ceva.

        Comment


        • #5
          Da, exista. In Iasi platesti impozit la primarie pt bicicleta. E dupa principiul: ai basca? de ce ai basca? Prevad un impozit pe mixer, pe blender, pe masina de spalat (automata sau nu), pe vasul de WC si pe sapunul de rufe.
          Legat de subiect... si Rompetrol a scumpit Efix 95 cu 5 bani. Am luat vineri cu 3,82 - azi e 3,87 in Iasi. Pe cand Mol si Lukoil?
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • #6
            -asa e cand traiesti in capitalism si esti manipulat sa devii dependent de banci , masini ,benzina, mancare si alte kakaturi care in aparenta par sa-ti faca viata mai usoara dar de fapt sunt surse care genereaza noi si noi probleme;
            -joci dupa regula unor smecheri care ,prin metode extrem de bine puse la punct, de cele mai multe ori psihologice, te invadeaza fara ca tu sa-ti dai seama antrenandu-te intr-un sistem extrem de periculos si fara de iesire;
            -am vaga senzatie ca romanului ii cam place sa fie condus si chiar nu se simte bine pana cand cineva nu i-o trage pe la spate;de-asta isi permit sa-si faca de cap astia cu benzina si nunumai atata timp cat stam in genunchi in fata lor

            Comment


            • #7
              Tocmai ce am vazut o reclama la Petrom: "Romania nu va creste decat prin bun simt si responsabilitate". Deci fa ce spune popa, nu ce face el.

              Costake, ti se pare ca doar in capitalism se petrece asta? Difera doar ambalajul...
              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

              Comment


              • #8
                Originally posted by Methane View Post
                Da, exista. In Iasi platesti impozit la primarie pt bicicleta.
                E tare faza! Si plateste cineva?
                La noi, in reclamele la benzina totul e "idilic". Cind ajungi la pompa descoperi "jegul" din ambalaj....
                costake, ce-i la noi nu-i capitalism, e tiganie.

                Comment


                • #9
                  asta cu impozitu pe bicicleta mi se pare o gluma buna;
                  ca atare imi este greu sa cred ca plateste cineva o asemenea taxa desi daca stau bine si ma gandesc cred ca tot mai multi romani vor trece pe bicicletala la un moment dat

                  Comment


                  • #10
                    Daca va ajunge 5 lei litrul de benzina cit se zvoneste ca ar ajunge un euro....bicicleta scrie pe noi.

                    Comment


                    • #11
                      In acelasi registru...
                      "Preţul benzinei va creşte nesemnificativ la 1 iulie, cu 1%, ca urmare a obligaţiei companiilor petroliere de a amesteca acest tip de combustibil cu componenţi bio īn proporţie de 4%, consideră reprezentanţii Lukoil Romānia
                      "Avānd īn vedere că din iulie anul curent benzina va conţine 4% componenta bio derivată a etanolului, preţul va cunoaşte o creştere de pānă īn 1%. Creşterea preţurilor pe piaţa romānească depinde de preţurile produselor petroliere, care, la rāndul lor, sunt dependente de cotaţiile barilului de pe pieţele internaţionale. Rezultă că oricum va urma o creştere", spun cei de la Lukoil.
                      Petrom (SNP) şi Rompetrol nu au comunicat dacă preţul benzinei va creşte la 1 iulie, preferānd să spună doar că preţurile din Romānia sunt dependente de cele internaţionale.
                      "Atāt carburanţii cāt şi bio-componenţii sunt cotaţi internaţionali. Preţurile Petrom au o evoluţie dinamică, bazată pe cotaţiile internaţionale ale carburanţilor, dar şi pe competiţia de pe piaţă. Īn plus, preţurile sunt influenţate de politica fiscală şi de cursul de schimb leu/dolar", au declarat reprezentanţii Petrom, companie deţinută de grupul austriac OMV."


                      De pe


                      Ce mai ramane de zis? Punem de un boicot?
                      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                      Comment


                      • #12
                        1eu sunt de acord;de altfel am renuntat de mult sa mai merg prin oras cu masina ptr ca realmente nu am nevoie!!o folosesc cu preponderenta la drumuri extraurbane in weekend!!!incerc sa ma feresc de benzinarii cat pot!!!
                        2la fel cum am boicotat supermarketurile acu ceva vreme pot s ao fac si cu benzina dar tre' sa exista un plan la o scara mai mare; si cum romanii sunt destul de indiferenti nu stiu ce am putea face...
                        daca aveti idei va ascult!!!

                        Comment


                        • #13
                          Si eu am cam renuntat sa sa mai merg cu masina prin oras. Inghesuiala, sensuri unice; ca sa ajungi de pe o strada pe alta, in unele zone, ocolesti jumatate de oras. Prefer sa folosesc masina pentru relaxare la sfirsit de saptamina.
                          In oras utilizez "taxiul" primariei sau bicicleta: rapida, eficienta si ecologica . Masina mai putin, in special la cumparaturi.
                          Legat de boicot: nu prea vad ce s-ar putea face. Mergi cu masina, consumi benzina. Sa mergi cit mai putin? Nu merita. Nu asta a fost scopul achizitionarii masinii; poate doar daca ar fi costat 2000 euro.

                          Comment


                          • #14
                            Depinde de oras. Dar, ca sa fiu sincer, desi nu credeam ca va fi asa, m-am obisnuit sa merg cu masina aproape oriunde. Nu merg chiar si sa iau paine cu ea, insa o folosesc aproape zilnic.
                            Insa, revenind la ideea mea, depinde de oras si de cat de eficient e transportul in comun. Atunci cand alternativa aceasta nu e una cel putin la fel de eficienta dpdv al timpului si/sau al costurilor cu cea a utilizarii masinii, nu merita facuta schimbarea. Probabil ca in Brasov alternativa functioneaza, de vreme ce amandoi ati renuntat la masina in timpul saptamanii.
                            Acum, legat de problema scumpirii in lant a combustibililor, daca un boicot are sanse destul de mici sa transmita mesajul, eu as propune sa facem o plangere la Consiliul Concurentei (se sincronizeaza excelent toti concurentii de pe piata cand vine vorba de scumpiri) si la Protectia Consumatorului. Poate punem de o campanie mediatica cu strangere de semnaturi din partea a cat mai multor soferi (presa pune botul la scandal) in care sa le mai taiem din lungul nasului.
                            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                            Comment


                            • #15
                              DaCA SI ceilalti oameni ar renunta la masina ,in oras ,cred ca ar fi ceva;Cel mai mult m-ar incanta daca s-ar stabili o data pe luna cand oamenii ar renunta definitiv la masina in ziua aceea;ceva de genul cu inchisu' energiei electrice o ora,cum a fsot cu ceva vreme in urma in toata lumea!!nici nesimtitii astia nu ar mai avea incasari atat de mari si noi am proteja cat de cat mediul
                              Ma uit in orase si vad ca nimeni nu prea vrea sa rennte la masina!!destul de trist
                              exista u site , nu stiu cat de relevant e,in care apar mai multe articole despre pretul benzinei , furtul la pompa si altele;vedeti si voi daca e ceva de el

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google