Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se pot schimba cu stergatoare AERO retrofit (care se potrivesc la bratele de stergator normale), cele mai bune sunt Bosch si Valeo... Aparatoarea nu se mai pune (nici nu ai cum).
    Stergatoare gasesti la magazinele mai rasarite de piese auto: autonet, ausgburg...
    Toyota Avensis 1.8 VVT-i

    Comment


    • merci, o sa incerc asa

      Comment


      • Salutare tuturor

        Sunt, cred, unul din cei mai noi membri ai forumului, desi inca n-am Toyota. Am rezolvat toata hārtzogaraia cu dealerul si urmeaza sa-mi vina "jucaria", o Corolla 1.4 vvti, peste vreo saptamana. De prisos sa va mai spun cat de mari sunt ghimpii pe care stau Problema e ca, nah, ros de curiozitate, am citit o buna parte din postarile de pe forum, mai cu seama pe cele referitoare la noua Corolla si am inceput sa am indoieli ca am facut chiar alegerea cea mai buna. Sigur, Toyota e marca de prestigiu, dar din ce-am citit aici am ajuns cu parul maciuca: probleme, nemultumiri, nepasare la Toyota Romania, artificii la care posesorii de noua Corolla sunt fortati sa apeleze ca sa elimine tot felul de zgomote neplacute etc. Ma rog, de pe ce masina vin eu, probabil ca noua Corolla o sa mi se para o nava spatiala - cum a fost de altfel si la drive test - insa recunosc deschis ca mi s-au parut cam multe nemultumirile proprietarilor de noua Corolla. Si, nu in ultimul rand, mi s-au facut ochii ca la melc vazand ca sirul aspectelor negative nu se opreste doar la vreun client-doi nemultumiti, ci sunt chiar multi cei care reclama diferite neajunsuri. Apoi, un amic american mi-a spus ca e bine ca de la Toyota sa nu-ti iei niciodata un model nou, care in general are probleme, mici dar destul cat sa-ti rapeasca mult din bucuria posesorului de "scula" brand new. Cica cel mai inspirat esti daca iti propui sa cumperi un model care apare deja de vreo doi ani sau peste, ale carui "backdraws" sunt in cea mai mare parte rezolvate. Asa ca, in masura in care nu va deranjeaza, as dori sa aflu si opiniile voastre referitoare la alegerea facuta si, daca se poate, sa-mi impartasiti si mie cate ceva din experientele voastre pe aceasta masina. Va multumesc anticipat.

        Comment


        • salut schiriac! eu vin de pe o dacie din '88 si pana acum sunt foarte incantat de masina. greierasi nu am sau nu i-am remarcat, zgomotul ce se aude de la trenul de rulare cred ca e normal pentru asfaltul din bucuresti, butoanele geamurilor fara lumina chiar nu ma deranjeaza, scut motor din plastic (dupa parerea mea este un grilaj) e o idee buna (nu retine noroi), la computerul de bord am acces destul de usor (era mai nimerit pe la volan dar nu e chiar grav). E drept am o nelamurire cu ambreiajul (http://www.forumtoyota.ro/forum/show...hp?t=17&page=2) dar masina se comporta bine (trage, se infige) si sper ca nu-i ceva grav (shi daca este..e in garantie). Mi-ar fi placut sa se ridice geamurile cand blochez usile din telecomanda...poate la urmatoarea mashina (nu am de gand sa-mi pun alarma si sa-i las p'aia sa desfaca fetele de ushi). Eu ma gandesc doar ca la banii ashtia nu gaseam ceva care sa ma multumeasca: airbag-uri peste tot (un criteriu dupa care am selectat masina), desig-nul interilor imi place, motor aspirat (fara turbine si spanace..ca nu sunt la f1), transmise lant, un motor de generatie noua, un design care imi place...ce sa mai... o masina proiectata de la zero si iesita pe piata in 2007 (inceput). Si cel putin pentru tine, consider un an de la lansare e ceva timp si au reushit sa scoata majoritatea bug-urilor .
          Sper ca atunci cand te sui in mashina sa te faci, sau mai bine sa se faca una cu tine si sa nu ai evenimente neplacute.

          Comment


          • am uitat sa-ti spun...conteaza la greierasi...nu am decat 1000 Km cu ea

            Comment


            • Originally posted by schiriac View Post
              probabil ca noua Corolla o sa mi se para o nava spatiala - cum a fost de altfel si la drive test - insa recunosc deschis ca mi s-au parut cam multe nemultumirile proprietarilor de noua Corolla. Si, nu in ultimul rand, mi s-au facut ochii ca la melc vazand ca sirul aspectelor negative nu se opreste doar la vreun client-doi nemultumiti, ci sunt chiar multi cei care reclama diferite neajunsuri.
              Prietene, sapa un pic pe forumurile altor marci, sa vezi acolo creieri pe bigudiuri. Crede-ma, nu se mai fac masinile de altadata (am mai zis-o dar am simtit nevoia sa accentuez). Iar cei care se plang se impart in doua categorii: ghinionisti, care chiar au avut "norocul" sa nimereasca o masina cu probleme grave (se mai intampla) si depresivi care vor ca la starea dezastruoasa a drumurilor noastre sa nu auda nici un zbarnait din masina lor, care nu se vrea si nici nu e o marca premium.

              Cat despre nepasarea dealerului; pai ce, ala nu tot romanasi este, ai senzatia ca pe la alte reprezentante e mai roza treaba. Da o tura pe la porsche bucuresti nord, in pipera, stai pe acolo vreo ora si sa ne spu ce ai observat. Ideea e sa fi super informat si sa sti tu ce sa ceri, ca aia in general sunt cam varza. Eu am intrat la dealer pe poarta cu lectia invatata, ala doar mi-a dat restul, ca sa ma exprim asa.

              Deci, parerea mea este ca nu ai facut o alegere proasta, poate nu e o masina nemaipomenita, dar sa ne mai scrii cand si daca o sa ai probleme serioase cu ea.

              Eu personal am vrut Honda Civic 5D, dar nu prea s-a incadrat in buget, iar dupa 2500 de km cu Vasilica mea pot sa spun ca nu regret alegerea facuta (deocamdata).

              Poate ca n-o sa fi prea incantat de motorul de 1,4 litri, dar asta e alta discutie. Cel de 1,6 VVTi pe care il am sub capota pur si simplu imi place. Chiar azi i-am dat 160 kmph (in regim sustinut) pe DN1 si am avut satisfactia ca nemtoaice si frantuzoaice diesel s-au dat la o parte din calea mea si am facut asta fara efort. Si inca mai avea rezerve ...

              Sa fiti iubiti.
              Last edited by codrellu; 03-07-2008, 20:31 PM. Reason: mintea romanului de pe urma ...
              New Corolla 1.6 VVTi Luna

              Comment


              • Originally posted by Mushu View Post

                Corolla esti fenomen...mai ales la rezovarea zgomotelor...
                Te felicit pentru solutiile gasite in unele cazuri....
                In locul tau sincer ma sduceam cu masina la service si nu ma lasam pana nu rezolvam tot ceea ce inseamna zgomote.....ma infigeam in seful de service daca vnea sa imi tina morala legat de zgomote...ii ziceam sa mearga el cu ea asa...
                Tu chiar crezi ca "tamplarii" aia din service sunt in stare sa-mi rezolve problema?Tare mi-e ca nu numai ca nu-mi rezolva problema dar mai plec si cu alte zgomote!Ti-am spus mi-am rezolvat singur galagia din masina fara sa se cunoasca ceva,lucru de care ma-ndoiesc sa-l fi facut "meseriasii" din service,gustul amar,insa,al calitatii materialelor Toyota a ramas "for ever"!
                Mai spune cineva pe-aici sa dau muzica mai tare!Ba ,tata,daca vream discoteca ma duceam in spatii special amenajate,masina e facuta sa scap de stresul serviciului,sa ma duc in liniste in concediu,sa simt placerea de a conduce o masina,nu carute cu radioul dat la maxim din care sa rasune cine stie ce manele!!!

                Comment


                • hihihi, cand te duci in concediu ai grija sa faci rezervari la hotel de 5 stele, altfel o sa-ti cante greierii toata noaptea...e drept costa mult mai mult..da' te odihneshti

                  Comment


                  • Multumesc, MMarian si codrellu, pentru clarificarile si gandurile bune. Sunt convins ca nu ma voi da cu capul de plansa de bord, chiar daca se mai face auzit cate un zgomot, pe ici pe colo. Atata tot ca m-a mirat numarul nemultumirilor si am incercat sa-mi fac o idee. Fosta mea masina, un Audi 200 din 1985, remotorizat cu un diesel clasic - si cam lenes - de 2 litri, a fost atat de rupta de cei dinaintea mea, incat cu toata bunavointa n-am mai putut scoate masina din ea, chiar daca i-am facut motorul Zeiss si am pus in general numai piese noi pe ea. Se auzeau toate alea prin masina, mai ales la drumurile de cacao din Iasi, care nu-s departe de "santurile" din Bucuresti. Astfel ca, cel putin in privinta asta, am antrenament, nu gluma Sper sa am ceva mai mult noroc cu masina asta decat cu cealalta, cu care am avut de altfel si un accident de toata jena. Va doresc tuturor sa va bucurati la maximum de "calutzii" vostri, cel putin la fel de mult cum o s-o fac eu (sper).

                    Comment


                    • si zgomotele din interior nu intra in garantie conform cartii de garantie! se pare ca s-au gandit ca e pierdere de vreme cu greierasii
                      eu momentan nu am nimic dar am oroare de asa ceva. Oare toate masinile au asa ceva...si te gandesti ca dai 19000E

                      Comment


                      • Originally posted by MMarian View Post
                        hihihi, cand te duci in concediu ai grija sa faci rezervari la hotel de 5 stele, altfel o sa-ti cante greierii toata noaptea...e drept costa mult mai mult..da' te odihneshti
                        1.Eu n-am facut misto de tine;
                        2.Aceeasi caruta ai si tu,numai ca nu vrei sa recunosti;
                        3....Sa fii iubit!
                        Last edited by Mushu; 03-10-2008, 10:10 AM. Reason: corectura :P

                        Comment


                        • Originally posted by codrellu View Post
                          Iar cei care se plang se impart in doua categorii: ghinionisti, care chiar au avut "norocul" sa nimereasca o masina cu probleme grave (se mai intampla) si depresivi care vor ca la starea dezastruoasa a drumurilor noastre sa nu auda nici un zbarnait din masina lor, care nu se vrea si nici nu e o marca premium.
                          De unde pana unde tragi concluzia ca cei care au obiectii fata de masina sunt depresivi? Mai fa exercitii la oglinda...

                          Originally posted by codrellu View Post
                          Chiar azi i-am dat 160 kmph (in regim sustinut) pe DN1 si am avut satisfactia ca nemtoaice si frantuzoaice diesel s-au dat la o parte din calea mea si am facut asta fara efort. Si inca mai avea rezerve ...
                          Frate, toti oamenii cu scaun la cap se dau la o parte, fara pic de efort, cand vad Vasilici, de la Hammer la Trabant, care o ard sustinut cu 160 la ora la shosea Si nu din cauza ca nu le trage masina...

                          Comment


                          • OK, OK, eu zic sa nu ne luam de gat. E loc pentru parerile fiecaruia . Mai degraba sa ne axam pe latura practica a acestui forum, adica pe oportunitatea de a consulta opiniile celorlalti, de a afla impresiile fiecarui detinator de Toyota, referitoare la masina. Uite, de pilda, mai am o intrebare, legata de ce mi-a spus codrellu despre motorizarea aleasa de mine: e chiar asa de slabutz motorul de 1.4 vvti? Am vazut ca are 97 de cai, la o greutate de 1200 kg. Din punctul meu amatoricesc de vedere, asta inseamna un progres fata de cei 70 de cai pe care-i aveam pe Audi, la o greutate mai mare, adica vreo tona juma'. Acum, e drept ca n-ar strica mai mult, dar eu nu sunt nici vitezoman, nici ambitios. Daca vad ca ma depaseste unul, nu mai iau ca nebunul dupa el, incercand sa-l depasesc si eu, asa cum face un amic de-al meu de care rad de fiecare data cand ma nimeresc in masina cu el la volan si face cate o faza din asta (si face aproape de fiecare data cand sunt cu el si conduce el ). E posibil ca 1.4 sa fie totusi mai puturos la deal, de ex. Tot ce sper este sa nu ma faca de cacao in traficul din oras, caci si la Iasi se conduce acum super naspa iar in ore de varf esti mort daca tre' sa faci la stanga, pe undeva, sau sa intri pe un drum mai "vesel" de pe o strada laturalnica. Adica sa aiba un minimum de "zvāc", sa nu-i incurc pe cei din spatele meu, de care tin intotdeauna seama, caci nici mie nu-mi place sa fiu tratat ca o cantitate neglijabila. Ce-mi puteti spune in aceasta privinta, cei care mai aveti 1.4?

                            Comment


                            • Eu tot 1,4 am si are suficient zvac.Cu a 2-a te duci lejer pana la 70/h,cu 3-a 110/h,e motor de turatie nu-i problem.Si nici in panta nu-i chiar puturos.Vin de pe Logan si se simte diferenta in privinta asta.Cu altele nu ma-mpac la masina asta dar in privinta motorului si a cutiei e O.K.

                              Comment


                              • De ruşine nu ai cum să te faci. Nu e el prea de sprinten, însă nu te lasă în depăşiri dacă-l turezi cum trebuie, iar în oraş cu atât mai puţin.
                                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google