Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme auris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme auris

    vad ca despre problemele tuturor modelelor s-au spus de rele, mai putin auris. Sa fie masina perfecta??! .........aproape. Dupa 10.000 km doar un greieras din consola si un mic scartait la franare cand dau cu spatele. Despre problemele cu franarea cand dau cu spatele am citit, se rezolva. Acum, posesorii de auris sa inceapa huiduiala!!!!

  • #2
    Eu cred ca are legatura si cu fabrica unde se asambleaza: e cea mai moderna uzina Toyota, cu cel mai mic numar de incidente de calitate. Desi atunci cand zici Turcia...
    Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

    Comment


    • #3
      Cât de fiabilă e, vom vedea cu timpul. Dacă va fi la fel ca vechea Corolla, fabricată tot în Turcia, mă declar cu mâna pe suflet extrem de mulţumit.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #4
        Spuneti-mi, va rog, ca nu va scartai in halul asta forever! Sper sa nu creada lumea ca e RATB-ul la stop O am de ieri. De azi scartaie frana. Rau. Ii trece? Sa schimbe naiba placutele, ca din cate am inteles alea sunt buba. In rest, sunt foarte multumit de masinuta. O iubesc.

        Comment


        • #5
          Scade cu timpul scârţâitul respectiv.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #6
            aaaaa!!! Si mai nou scartaie scaunul soferului. Mai ales cand urc si cobor din masina. Noaptea se-aude in tot cartierul!!! ooooooooaaaaaaa

            Comment


            • #7
              Încearcă să dai cu un spray cu silicon.
              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

              Comment


              • #8
                Originally posted by meios4us View Post
                Spuneti-mi, va rog, ca nu va scartai in halul asta forever! Sper sa nu creada lumea ca e RATB-ul la stop O am de ieri. De azi scartaie frana. Rau. Ii trece? Sa schimbe naiba placutele, ca din cate am inteles alea sunt buba. In rest, sunt foarte multumit de masinuta. O iubesc.
                Ma uit la tine si parca ma vad pe mine in prima zi cand am luat-o!Am fost de o entuziasmare dusa la extrem,pana cand a trecut a doua zi,a treia...si lucrurile n-au mai stat chiar asa:deja aparuse un greier in coltul din stanga al bordului,rotile aruncau pietre sub podea de parca venise potopul lui Noe,si uite asa,cum spune romanul,am trecut de la extaz la agonie-e drept-nu-mi scartaie franele-dar din ce vad pe-aici tare mi-e frica sa nu devina o adevarata petarda masina asta. Am avut Logan(2ani1/2) dar cand am vandut-o nu se auzea nimic in ea sau sub ea(suferea de altceva:vopseaua se jupuise pe capota si pe marginile usilor din fata,era durere cu ea la deal si mai ales instabila in curbe).

                Comment


                • #9
                  pietrele ti-le arunca deoarece sunt cauciucurile noi si trebuie sa se uzeze un pic si prbabil erau uscate si pana as-au udat putin au aruncat mizerie nu pietre oricum au scut pestet tot pe dedesubt nu ai probleme cu asta

                  Comment


                  • #10
                    Corolla noua nu are scut de plastic la motor, dar poti pune unul de tabla !
                    Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Alexandru Olteanu View Post
                      pietrele ti-le arunca deoarece sunt cauciucurile noi si trebuie sa se uzeze un pic si prbabil erau uscate si pana as-au udat putin au aruncat mizerie nu pietre oricum au scut pestet tot pe dedesubt nu ai probleme cu asta
                      N-are nimic pe dedesubt,tabla chioara-vazut acest aspect la revizia de1000km,iar plasticele din fata de pe langa motor au o prindere jenanta.Cat despre cauciucuri,nu cred ca trebuie sa le ud ca pe flori sa nu mai arunce pietre,le-am postat pe un thread anterior cum s-au pietrificat.

                      Comment


                      • #12
                        Nu trebuie sa le uzi dar schimba-le ca ele iti agata toate pietricelele si le arunca in aparatorile de la roti....fiind proaste si "lipind" toate pietrele ciclul e continuu. Si pe mine m-a speriat la inceput zgomotul, pentru ca la Matiz nu l-am "experimentat" dar e diferenta de marime a cauciucurilor si Toyota are in plus plasticul ala din spatele si de deasupra rotilor (eu le zic aparatori dar nu stiu daca e bine). La mine nu se aude zgomot decat cand merg cu viteza pe drumuri ca de tara.
                        Yaris Hybrid Ist generation

                        Comment


                        • #13
                          Acum scartaie mai rar si mai incet, nu ma deranjeaza prea tare. Am observat si eu ca se aude ca si cum ai arunca nisip/pietricele fine daca e drumul murdar. Cauciucurile sunt Bridgestone de vara. Mai multe nu stiu despre ele. Nu sunt bune astea? Din cauza lor face asa? Nu as zice ca nu mai pot de nervi si stres din cauza asta. Pana acum imi place foarte mult de Aurica. Se mai balangane cutia aia de prim ajutor prin portbagaj, trebuie sa ii fac ceva ca e cam nasol cand troncane.

                          Comment


                          • #14
                            Si eu am primit-o cu Bridgestone de vara si dupa ce am facut schimbul cu cele de iarna (Michelin Alpin A3) am observat ca astea nu fac zgomot decat pe drum murdar. Vara nici alea Bridgestone nu sunt prea zgomotoase dar diferenta e data de comportamentul lor diferit la temperaturi joase. Acuma ca tocmai ne bate primavara la usa n-are rost sa investesti in cauciucuri de iarna si fii atent sa vezi daca astea care le ai acum vor face acceasi galagie si cand se incalzeste vremea.
                            Portbagajul Auris-ului nu este dublu, ca sa poti ascunde acolo trusa? Eu la Yaris asa am facut cu toate "obiectele" obligatorii .
                            Yaris Hybrid Ist generation

                            Comment


                            • #15
                              Ce inseamna dublu? Are un loc pentru roata de rezerva temporara, daca la asta te referi. N-am incercat sa le bag acolo inca.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google