Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

ulei pt toyota avensys 2.0 d4d-2005

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ulei pt toyota avensys 2.0 d4d-2005

    Buna ziua ,

    am o toyota avensys 2.0 d4d-2005 si am 2 intrebari. rog sa-mi raspunda cei care intr-adevar se pricep.

    1.)vreau sa-mi schimb uleiul . in cartea tehnica este recomandat 5W-30 dar eu vreau sa pun 5W-40 pentru ca in Romania temperatura medie anuala e mai mare .

    M-am gandit la Castrol 5W-40 dar care este in 2 variante -Magnatec A3/B4 ( bidon verde) sau Edge (bidon auriu) . Vreau sa stiu si eu daca pot folosi si din acela auriu si care din ele ar fi mai bine sa folosesc.

    2.) ce parere aveti de filtrele NIPPARTS.

    zi buna

  • #2
    Salut!
    Producatorul iti recomanda sa folosesti 5w30 cu specificatie ACEA B1 daca nu ai filtru de particule asa cum o sa gasesti scris si in manualul de utilizare la capitolul intretinere.
    Vad Castrol Magnatec(bidon verde) 5w30 respecta aceasta specificatie si iti recomand sa faci la fel ca doar aceste lucruri au fost calculate si gandite pt motorul tau.
    Nu inteleg de ce ai vrea sa pui 5w40 din moment ce este recomandat si preferat 5w30 si pentru Romania.

    MARE atentie de unde iei Castrol. Majoritatea sunt contrafacute la noi in tara si sunt apa de ploaie.
    Bafta!

    Comment


    • #3
      Originally posted by cristi32 View Post
      vreau sa pun 5W-40 pentru ca in Romania temperatura medie anuala e mai mare
      ...
      ce parere aveti de filtrele NIPPARTS.
      salut, cifra 5 inseamna vascozitatea la rece si 40 vascozitatea la cald

      deci nu are nici o legatura 30 sau 40 cu temperatura exterioara; prima cifra se alege in functie de aceasta temperatura;

      oricat ar fi temperatura afara, in motor tot 85-90 de grade sunt, deci foloseste cu incredere tipul de ulei recomandat in manual; eu personal iti recomand sa folosesti full sintetic; daca motorul are uzura mare si consuma ulei atunci e recomandabil sa folosesti mai "gros";

      folosesc filtre Nipparts numai pt. admisie aer motor si sunt multumit, in rest filtre Mann
      Last edited by lorentzo72; 03-25-2015, 16:54 PM.
      corolla 2008 1.6 dual vvt-i

      Comment


      • #4
        Cristi , nu inteleg de ce vrei tu sa reinventezi Manualul Utilizatorului ... daca japul spune 5w-30 , nu o spune de tampit ! eu folosesc ulei Motul 5w-30 8100 eco-nergy si sunt foarte multumit de el . Ca filtre , poti folosi pentru aer si ulei Nipparts sau Jakoparts , dar de preferinta Mann sau Bosch . Pentru combustibil TREBUIE sa folosesti filtrul original daca vrei sa nu strici pompa de inalta presiune si injectoarele . Recomand cumpararea filtrului de motorina de la REVIZIETOYOTA.ro deoarece e filtru original iar pretul de 137 de lei este ok , la reprezentanta e peste 150 de lei .Oricum , dupa ce am citit postul tau m-am intrebat daca tu vei citi raspunsurile noastre ... faci cum vrei, in fond e masina ta !!

        Comment


        • #5
          Am si eu o Toyota Avensis din 2004, are 144700 de km reali si trebuie sa ii schimb uleiul, nu prea stiu ce ulei sa aleg, ce marca, am inteles ca 5w-30 e perfect, siteul revizietoyota e ok? am vazut ca acolo au ulei toyota sau recomandati altul? schimbul de ulei il voi face luni.Motorul e de 2litri d-4d si 116cp putere.

          Comment


          • #6
            Scrie in manualul de utilizare ce tip de ulei trebuie bagat.

            Comment


            • #7
              Originally posted by QUICK1986 View Post
              Scrie in manualul de utilizare ce tip de ulei trebuie bagat.
              Nu mai am manualul...ultima schimbare de ulei a fost in Germania la reprezentanta Toyota si au bagat 5w-30 dar nu stiu ce marca a fost...ar trebui sa schimb si filtru de ulei, aer si combustibil?

              Comment


              • #8
                Nu va recomand Castrol si Mobil deoarece sunt cele mai piratate uleiuri si mai nou am observat ca si motul s-a prostit. Am trecut pe Eneos sa vad cum este si mai vreau sa incerc Redline, asta 100% este original. Iarasi cu Liqui moly la toate masinile la care am bagat au inceput sa se auda tachetii.

                Comment


                • #9
                  La yaris folosesc NIPPARTS pentru habitaclu si pentru motor si sunt multumit (mann nu mi se potrivesc si nu inteleg de ce)
                  De ce vrei castrol si nu ulei Toyota???

                  Comment


                  • #10
                    Eu am folosit Toyota, Castrol Edge, Motul 8100 eco-nergy si Eneos, toate 5w30, in ordinea asta. Fiecare a fost mai bun decat precedentul. In momentul asta nu imi doresc decat sa mai incerc varianta premium de la Eneos, atat de mult imi place uleiul asta.

                    Motor 2.0 d4d 116 cai.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by stefangik View Post
                      Eu am folosit Toyota, Castrol Edge, Motul 8100 eco-nergy si Eneos, toate 5w30, in ordinea asta. Fiecare a fost mai bun decat precedentul. In momentul asta nu imi doresc decat sa mai incerc varianta premium de la Eneos, atat de mult imi place uleiul asta.

                      Motor 2.0 d4d 116 cai.

                      Te referi la Sustina 5w30?. Din descriere rezulta ca este destinat benzinarelor. Certiifcarea API este SN, nu are cerificare pt diesel. Asta m-a impiedicat sa-l folosesc.

                      Comment


                      • #12
                        Da, Sustina. Nu am cercetat problema, dar voi actiona in consecinta. Daca e pt benzinare, voi folosi mai departe ce am acum.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by stefangik View Post
                          Da, Sustina. Nu am cercetat problema, dar voi actiona in consecinta. Daca e pt benzinare, voi folosi mai departe ce am acum.
                          Atasez fisa pt Sustina. Aici scrie numai de motoare pe benzina. Probabil unii au utilizat si pentru diesel. In schimb Sustina 5w40 are certificare pentru diesel dar Acea B4 si C3. Pt Toyota se recomanda un ulei mai putin vascos, deci Acea B1/B5 sauC2
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            recomand Motul 5w30....il folosesc de doi ani si nicio problema,ca idee pe parcursul a 5000 km al meu 2.0 d4d a "papat" 100 ml!
                            daca oceanul te vrea, te ia

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by HH/88 View Post
                              recomand Motul 5w30....il folosesc de doi ani si nicio problema,ca idee pe parcursul a 5000 km al meu 2.0 d4d a "papat" 100 ml!
                              Motul are 5 uleiuri vascozitatea 5w30. Ce folosesti?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google