Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi achizitionare Corolla 2.0 second hand

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi achizitionare Corolla 2.0 second hand

    Va salut cu respect!
    De curand m-am hotarat sa schimb masina veche cu o Toyota Corolla.
    Am gasit deja in orasul meu una. Persoana care o vinde este bisnitar. El pare de treaba, fata de majoritatea lor.
    Masina respectiva este din 2011, varianta sol, motor 2.0 D4D, are 90000 km (pret 8950 euro poate spune ceva). Spune ca masina a achizitionat-o de la o societate de Leasing, are numar de IF(ilfov). Ca si el, alt bisnitar mi-a spus ca si el a luat mai multe modele de Corolla de la o firma de Leasing- se pare ca a fost leasing operational, ar fi vorba de licitatii.

    Ce sfaturi imi dati, la ce sa fiu atent, ce riscuri sunt ca o masina Toyota 2011 sa aiba ceva probleme.
    Orice sfat este bine venit.
    Va multumesc anticipat.

  • #2
    Ce culoare are masina? Gri inchis metalizat cumva?

    Comment


    • #3
      ai niste poze cu ea sau un link unde se poate vedea?
      Corolla E15 D-4D 2.0 1AD-FTV 2007 LUNA
      Cand te certi cu un prost, asigura-te ca nu face si el acelasi lucru...

      Comment


      • #4
        Originally posted by closchkutza View Post
        Ce culoare are masina? Gri inchis metalizat cumva?
        Da toate sunt gri inchis metalizat,
        Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

        acesta e linkul, sper sa nu fie considerat spam.
        Va multumesc

        Comment


        • #5
          cel mai bine e sa programezi o verificare la toyota sau alt service care iti pot da o parere autorizata. poti sa verifici vopseaua de zgaraieturi, modul cum se vad liniile de imbinare ale caroseriei, daca sunt uniforme etc. asta in ideea sa nu fi fost tamponata.
          motorizarea 2.0 de 126 de cai 1998 cmc e una foarte buna, fiabila. asta am si eu doar ca a mea e varianta luna din 2007 fara filtru de particule, care face probleme din cate am auzit. pe mine m-a costat 9600 euro in 2011.
          Corolla E15 D-4D 2.0 1AD-FTV 2007 LUNA
          Cand te certi cu un prost, asigura-te ca nu face si el acelasi lucru...

          Comment


          • #6
            raspuns

            Originally posted by denmar View Post
            Va salut cu respect!
            De curand m-am hotarat sa schimb masina veche cu o Toyota Corolla.
            Am gasit deja in orasul meu una. Persoana care o vinde este bisnitar. El pare de treaba, fata de majoritatea lor.
            Masina respectiva este din 2011, varianta sol, motor 2.0 D4D, are 90000 km (pret 8950 euro poate spune ceva). Spune ca masina a achizitionat-o de la o societate de Leasing, are numar de IF(ilfov). Ca si el, alt bisnitar mi-a spus ca si el a luat mai multe modele de Corolla de la o firma de Leasing- se pare ca a fost leasing operational, ar fi vorba de licitatii.

            Ce sfaturi imi dati, la ce sa fiu atent, ce riscuri sunt ca o masina Toyota 2011 sa aiba ceva probleme.
            Orice sfat este bine venit.
            Va multumesc anticipat.
            Salut
            Eu am cumparat acu 3 saptamani de la acelasi tip despre care vorbesti si care pina la urma s-a dovedit serios si nu m-a mintit in ceeace a spus despre masina.Masina a trecut RAR, am inamtriculat-o, am fost cu ea la Toyota si mi-au zis ca e ca noua (are 83000 km).Ca elemente minus, plasticaraia de sub bara fata e cam ciufulita si aparatorile de noroi pe fata cam ciufulite, mici zgarieturi, dar asta e.Am luat-o cu 8900 si merge super bine.Ce n-am inteles e de ce firma de la care le-a luat le vinde pe ale ei cu 9250+TVA.Asta a mea e impecabila la interior, curata si bine intretinuta, full dotata, dar plasticele alea de sub ea sunt putin ciufulite.Totul e absolut functional.Eu am dus-o la Toyota in service si am schimbat tot pe ea, consumabile si fluide ma refer.Am lasat cam 20 de milioane, dar acum stiu ca totul e original.Uite firma de unde le ia http://www.sixtleasing.ro/?page=cars toate de acolo sunt surorile alei mele, au iesit din leasing de la Coca Cola, am gasit eu actele in masina mea cazute dupa torpedou.Iti urez sa ai bafta daca o iei.

            Comment


            • #7
              Originally posted by bigman_1971 View Post
              Salut
              Eu am cumparat acu 3 saptamani de la acelasi tip despre care vorbesti si care pina la urma s-a dovedit serios si nu m-a mintit in ceeace a spus despre masina.Masina a trecut RAR, am inamtriculat-o, am fost cu ea la Toyota si mi-au zis ca e ca noua (are 83000 km).Ca elemente minus, plasticaraia de sub bara fata e cam ciufulita si aparatorile de noroi pe fata cam ciufulite, mici zgarieturi, dar asta e.Am luat-o cu 8900 si merge super bine.Ce n-am inteles e de ce firma de la care le-a luat le vinde pe ale ei cu 9250+TVA.Asta a mea e impecabila la interior, curata si bine intretinuta, full dotata, dar plasticele alea de sub ea sunt putin ciufulite.Totul e absolut functional.Eu am dus-o la Toyota in service si am schimbat tot pe ea, consumabile si fluide ma refer.Am lasat cam 20 de milioane, dar acum stiu ca totul e original.Uite firma de unde le ia http://www.sixtleasing.ro/?page=cars toate de acolo sunt surorile alei mele, au iesit din leasing de la Coca Cola, am gasit eu actele in masina mea cazute dupa torpedou.Iti urez sa ai bafta daca o iei.
              Multumesc mult pentru raspuns.

              Comment


              • #8
                Te-am intrebat pentru ca stiu ca cei de la Coca-Cola si-au schimbat flota acum vreo luna cred si toate masinile in cauza erau Corolle gri metalizat, motorizare diesel, cu numere de IF (leasing operational).
                Eu lucrez in cladire cu ei si vedeam masinile zilnic prin parcare.
                In general sunt masini ingrijite decent, parte din ele conduse de femei. Nu fac parte din flota de vanzari (aia au Yaris-uri albe) ci de management.
                Cel putin parte din viata lor au stat in parcare subterana (in timpul zilei).
                Toate au fost servisate la reprezentanta, asa ca au istoric de service.
                Parerea mea, la fel cum au zis si altii mai sus, verifica masina la service toyota, inclusiv pe dedesupt, si daca totul e ok nu este o optiune proasta deloc.

                Comment


                • #9
                  Multumesc mult, e o informatie foarte utila. Cum dau golful meu ma dau la test cu toyota.

                  Comment


                  • #10
                    Va salut. Am fost la test drive cu Toyota corolla e care va spuneam si e ok.
                    Mai am o intrebare. Distributia la Corolla 2010 este pe lant? si daca e pe lant trebuie schimbata la un anumit nr de kilometrii.
                    Va multumesc.

                    Comment


                    • #11
                      Salut,
                      Tocmai joi am achizitionat si eu o Corolla de la Sixt (AAAauto).
                      Foarte ok masina, au mai multe in curte cu km de la 50k pana la 90k
                      Totul e sa te uiti atent la ele.Eu pana acum sunt multumit; sper sa fiu si de acum incolo

                      Comment


                      • #12
                        Preturile sunt cu tot cu TVA- eu am negociat pana la 9000 eur (la care am primit si un set de caucuiucuri de vara) - toate sunt "incaltate" cu cele de iarna

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Incontrero View Post
                          Preturile sunt cu tot cu TVA- eu am negociat pana la 9000 eur (la care am primit si un set de caucuiucuri de vara) - toate sunt "incaltate" cu cele de iarna
                          E ok, multumesc de informatie, dar ce sti de cureaua de distributie. E pe lant? si daca e pe lant acesta la ce interval se schimba.

                          Comment


                          • #14
                            Motorizarea 2.0 D4D 2010 este pe lant si nu treb schimbat nimic la km. actuali. Cand o sa inceapa sa zumzaie lantul o sa schimbi intinzatorul, dar pana atunci mai ai de mers mult si bine.

                            Comment


                            • #15
                              Va salut.
                              Gata, am luat-o. sper sa aflu curand nr de km reali, sa vad daca e ceva de schimbat la ea. Sper sa fie ok, e totusi decembrie 2010.
                              Daca mai vrea sa cumpere cineva second hand, mai ales din cele de la new kopell, aa auto sa ceara si factura bisnitarului ca sa vada cu cat a luat-o, pentru ca pretul spune multe.
                              Si eu am gasit intr-un colt mai greu accesibil o carte de vizita de la Coca Cola, si sper ca persona respectiva sa fi fost cel care a condus-o poate imi da detalii importante.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google