Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Crusie control Toyota Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Crusie control Toyota Yaris

    A montat cineva Crusie control pe Yaris? Detin modelul 2009 si as vrea sa ii montez sistemul insa nu gasesc nicio informatie despre asta. Daca ati reusit careva poate ne puteti impartasi din experienta.

  • #2
    http://www.youtube.com/watch?v=bWPXFYeLJj0 Uite aici un link, ceea ce am vazut si m-am minunat este faptul ca la acest yaris totul a fost precablat si nu a mai fost necesar sa fie tras fir la ECU, fir in spatele ceasurilor de bord si nici fir la cutia de viteze, foarte tare si ar fi minunat asa sa fie la toate, voi incerca sa mai studiez problema. Deasemeni, nu a fost necesar sa activeze nimic din softul masinii, el era deja activat insa singurul lucru care lipsea era doar maneta, aprox 20 dolari sau euro. In asa conditii cred ca merita investitia, ma refer ca e ieftin si nici masina nu trebuie dezmocanita din toate suruburile ei.

    Comment


    • #3
      This website is for sale! oem-auto-accessory.com is your first and best source for all of the information you’re looking for. From general topics to more of what you would expect to find here, oem-auto-accessory.com has it all. We hope you find what you are searching for!

      Comment


      • #4
        http://www.rostra.com/manuals/250-1731_Form5156H.pdf cruise control pt yaris de la rostra

        Comment


        • #5
          Rog colegii care au yaris III, Luna ori Sol, 1,33 VVT, sa-mi spuna daca pe ceasul de bord se zareste indicatorul pt cruise control, eu ma tot chinui la mine sa-l vad si parca a mea nu are. Din ce am citit pe forumuri, cica la benzina ar avea posibilitatea montarii de cruise control original toyota, pe cand la noi cei cu motorina, nu merge original, mai degraba after marchet de la rostra, ori altii.

          Comment


          • #6
            Referitor la cruise control pe toyota yaris, lucrurile stau cam asa.
            1.La Yaris III motor 1NR-FE (1.33L), cutie automata, totul e precablat, trebuie cumparata doar manetuta de cruise control, cablajul si 2 suruburi de fixarea manetutei pe coloana volanului + un capac care are o decupatura in el pentru maneta de cruise control si care se monteaza in locul celui existent pe volan. ( pt a masca gaura ce se creeaza la montare). Timp de lucru maxim 20 minute si totul merge perfect.
            2. La Yaris III acelasi motor dar cutie manuala, trebuie verificat inainte daca masina are clutch switches, e posibil sa aiba ori e posibil sa nu aiba, depinde de piata unde se comercializeaza masina, in situatia in care nu-l are trebuie cumparat si acesta, in rest totul e la fel ca la cel cu, cutie automata.
            3.La Yaris II, treburile stau putin mai complicat pt ca masina nu are cablajul complet si trebuie tras/ adus fir de la pinul 40 al ECM-ului , trebuie montat clutch switches la pedala ambreiajului si mai mult decat atat, trebuie montat si un mic controler care indica functionarea cruise control (lului). Ma rog, toate astea doar pentru motoarele 1.33 benzina, la cele pe motorina 1.4 D4D, motorul nu are implementare in ECM pt cruise control, locul lui fiind inlocuit de cei de la toyota cu "Engine Control". Explicatia ar fi multipla, ceva de genul ca pt a pune si pe 1.4 D4D, cruise control ar fi fost o complicatie mul prea mare pt toyota si masina desi e destul de scumpa, ar fi fost si mai scumpa, altii zic ca CPU-ul ECM-ului nu ar putea suporta softul cruise controlului, altii ca totul ar fi bine doar ca nu are softul scris in ECM si acesta nu stie ce sa faca cu indicatiile cruise controlului. La motoarele de 2L si 2,2 L D4D, acolo altfel stau treburile, ele vin cu aceasta optiune din fabrica. Cine are yaris III pe benzina si e interesat, putem vorbi oricand.

            Comment


            • #7
              Cam astea sunt materialele.
              Attached Files

              Comment


              • #8
                salut
                am un yaris III motor 1nr-fe echiparea luna cutie manuala. as vrea sa montez cruise contol.
                am fost la cei de la Toyo sud in bucuresti si mi-au spus o foarte frumoasa poveste ca nu se poate, ca trebuie schimbat calculatorul masinii. bineinteles ca nu i-am crezut. asa ca va cer ajutorul daca se poate sau nu monta si ce trebuie facut.
                multumesc

                Comment


                • #9
                  Iti confirm eu ca la tine merge făra probleme. Bănui ca ai motorul 1.3 l. Trebuie doar sa comanzi manetica si cablajul. Daca vrei te pun in legatura cu cineva care iti aduce piesele de la Toyota Germania. Eu de la el am cumparat insa am fost nevoit sa le vand ulterior pt ca mototrul meu nu suporta cruise control OEM.

                  Comment


                  • #10
                    Eu mi-am montat cruise control AP900C si sunt foarte multumit de el, are 2 memorii in care prestabilesc 2 viteze pe care le doresc eu, 60 km/h si 90 km/h. Intru in localitate apas pe un buton si masina ramane la 60 km/h, ies din localitate, apas pe celalalt buton si masina accelereaza pana la 90 km /h apoi ramane acolo.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by geoded View Post
                      Eu mi-am montat cruise control AP900C si sunt foarte multumit de el, are 2 memorii in care prestabilesc 2 viteze pe care le doresc eu, 60 km/h si 90 km/h. Intru in localitate apas pe un buton si masina ramane la 60 km/h, ies din localitate, apas pe celalalt buton si masina accelereaza pana la 90 km /h apoi ramane acolo.
                      Interesant, de unde l-ai achizitionat..

                      Comment


                      • #12
                        Eu din Cehia dar acum au si la romanica noastra. http://www.bestautovest.ro/cruise-co...at-ap900c.html
                        Attached Files

                        Comment


                        • #14
                          Multumesc de raspuns geoded!
                          am motorul de 1.33 l benzina. am rugamintea de a ma pune in contatct cu persoana care le poate aduce din germania.
                          inca odata multumesc

                          Comment


                          • #15
                            Trimis PM.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google