Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

demontare bord corolla - eliminare zgomote

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • demontare bord corolla - eliminare zgomote

    avand azi ceva timp liber am demontat si eu bordul, partea superioara, pana mi-am prins urechile, cel putin atat cat sa pot umbla prin zonele in care erau zgomote, si sa nu risc sa umblu pe la pungi si pe la senzori.
    aveam de ceva timp, de cand mi-a livrat dilaru conserva un zbarnait in partea stanga, atat de enervant incat pe autostrada cu radioul tare se tot auzea. daca impingeam putin bordul in partea stanga era liniste.
    deci :
    1.se scot cele 2 ornamente superioare din dreptul cd-ului. se trag spre spate, paralel cu solul, incepand din partea de jos, de la imbinarea cu celalalte. .
    imbinarile sunt cu niste clipsuri, destul de rezistente zic eu, dar ornamentele sunt din plastic destul de rigid si trebuie atentie. e buna o lamela de plastic la 90 grd ptr a nu zgaria bordul. sunt lucrurile care ies cel mai greu, mi-a trebuit vre-o 5 min.
    2. se trage tot spre spatele masinii capacul ce contine aeratoarele centrale, tot in clipsuri se tine, se trage ferm, pe rand nu tot odata si nu cu forta mare. se scoate mufa de la butonul de avarie si se arunca toata piesa pe bancheta din spate.
    3. cu o tubulara de 10 lunga se scot cele 4 suruburi ce tin cd-playerul. ar fi bine sa aiba si magnet tubulara. se trage ferm de cd player, mai are vre-o 4 clipsuri. apoi mufele lui, una mi-a dat batai de cap ca nu vroia sa iasa. 15 min si o bere s-au dus dracu. toate mufele electrice au un pinten ce trebuie apasat si toate au alta sectiune, nu pot fi incurcate.
    ptr cei care vor sa isi monteze navigatii din china, e super simplu de inlocuit scula existenta, nu merita mers la service
    4. se apuca cu incredere de cozorocul optitroanelor si se trage spre spate, mai intai de partea de sus. are doar clipsuri
    5. se apuca cu incredere de masca cu butoanele de oglinzi,vsc.... si se trage spre spate. se baga dejetu' dinspre cochilia volanului, e un luft mai mare si se trage in spate paralel cu solul. se declipseaza mufele electrice. eu am descoperit 2 mufe neconectate ( cred ca spalator de faruri )
    6. se scot cele 2 holturuburi ce tin sus optritroanele. jos stau in bulbi de cauciuc. se declipseaza mufa optitroanelor si se arunca in spate. inainte de asta puneti bine cele 3 garnituri transparente de cauciuc din jurul optitroanelor, cad f usor. cred ca au rol antizgomot.
    7. se apuca suportul din stanga ce tine aeratorul si se trage in spate. aici era greierele f_tul pe ma-sa. se impinge in afara masca laterala a bordului, cea de sus, bagand mana pe unde a stat o data aeratorul. trebuie scos si din cheder putin.
    8. se scoate holturubul din spatele optritoanelor ce tine bordul.
    9. in partea dreapta, la stanga torpedoului superior e un surub. trebuie scos. apoi se apuca torpedoul superior si se trage spre spate. se arunca pe bancheta. se mai scoate inca un holtsurub din dreapta. se vede clar care e. se scoate si torpedoul inferior, asta se stie, ca la procedura schimbarii filtrului de polen.
    partea superioara se trage in sus si se declipseaza de partea inferioara. acum mai tinea doar la parbriz si plasticele albe ale montantilor A si undeva in dreapta destul de bine, dar eu nu m-am prins si nu am mai desfacut. nu imi place sa desfac pe langa airbaguri, senzorul de lumini si in plus climatronicul are destul de multi senzori prin bord si nu vroiam sa fac vre-o prostie sa rup unul tragand de plansa. oricum ce am dat eu jos e cu minim de risc, nu se poate strica mai nimic. mai departe poate reuseste altcineva [IMG]http://www.***********.ro/forum/images/smilies/blush.gif[/IMG]
    a doua oara mi-ar lua cel mult 10 min sa fac astea.

    acum , am luat soricei din plastic, purfix autoadeziv de geamuri, si fonomin ( material fonoabsorbant auto , masina e plina de asa ceva de altfel ) si am pus peste tot pe unde era contact de plastic peste plastic. In mare pare ok asamblata partea electrica, bine prinsa, problema e bordul care e dintr-un plastic ieftin si sistemul de clipsuri care pare cam "zgomotos". eu am pus purfix din asta nou de 1-2mm din brico ptr ca e pufos si se poate pune f bine intre 2 plasticuri fara sa se mareasca luftul dintre ele. fonomin am pus intre bord si traversa metalica a borului. oricum intradosul plansei de bord are in belsug lipit din fabrica asa ceva. numai ca eu am unul mai gros putin. am pus peste tot, mai putin in zona aibagului. am mai prins si cateva fire si mufe cu soricei de traversa aia, sa ii tina tensionati.
    la mine problema era aeratorul, pe care l-am declipsat de masca bordului, cu grija. se vede in penultima poza. nu intra fest in clipsuri, probabil prost turnat,l-am rezolvat cu bureti. pargia de inchidere a ventilatiei iarasi avea joc mare.zdranganea ca naiba . apoi panoul lateral al bordului iarasi sursa sigura de zgomot, in plus cam in "aer" rezolvarea imbinarii dintre stalpul A si panoul bordului. niste bureti si acolo.
    Am pus totul la loc, la fiecare piesa am pus cate o garnitura in jurul fiecarui clips din burete, ptr ca doar acolo calca piesa.
    totul se pune in ordine inversa la loc, cu rabdare in 10 min nu aveti ce face
    Rezultatul : Nu mai am nici un greiere sus. Nici cand am luat masina nu era asa liniste.
    Mai am de rezolvat pedela de ambreiaj care trebuie putin stransa cred. zdrangane ciudat si are si un joc maricel si capacul inferior de sub torpedoul de jos care are un sistem ff prost de prindere ( valabil la toate corollele ). are un strat de pasla dar degeaba, zdrangane.
    am mers de curand cu o corolla noua si e ff. inchegata , fara greieri fata de a mea. fac africanii treaba mai buna oare ?
    cine doreste sa il ajut, sa rezolveeventuale probleme similare, cu cea mai mare placere.
    ceva poze :
    Attached Files

  • #2
    Frate,din ce an este masina?

    Comment


    • #3
      de anul trecut fratemeleu.
      corolla E15 made in 2008.

      Comment


      • #4
        Originally posted by David View Post
        de anul trecut fratemeleu.
        corolla E15 made in 2008.
        hmm.. a mea ii japan made,si am doar greierii din coltu stanga sus la bord..aia trebuie sa-i rezolv..si da capacu ala de sub torpedoul mare..ala imi atarna si mie pe acolo..tre sa-mi bag un ochi sa vad cam cum..in rest tzapana masina..cel putin a mea
        Airbags save lifes..4WD save airbags

        Comment


        • #5
          pai acum e si a mea teapana. nu mai zbarnaie absolut nimic. nu credeam ca o sa fie vre-o data masina mea asa inchegata

          Comment


          • #6
            nu trebuia inainte de toate deconectata bateria?

            Comment


            • #7
              ar fi fost bine, ai dreptate. nu s-a intamplat nimic, nu am umblat la ergeburi. dar ar fi fost bine de evitat vre-un scurt.

              Comment


              • #8
                stiti ce sa ii fac la a mea.?..are un greier pe sub scaunul soferului...la hopuri scartie ..nu prea insistent..dar se aude
                Toyota Auris.D4D-2.0.

                Comment


                • #9
                  Salutare.
                  Ma poate ajuta si pe mine cineva???Posed o Toyota Corolla model 2005 si mi s-au ars ledurile de la comenzile de aeroterma.Stie cineva cum se pot schimba?????

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by forsaken10 View Post
                    Salutare.
                    Ma poate ajuta si pe mine cineva???Posed o Toyota Corolla model 2005 si mi s-au ars ledurile de la comenzile de aeroterma.Stie cineva cum se pot schimba?????

                    incearca cu un mic bobarnac ,si eu am patit la fel si a mers .
                    -la mine era luminat doar pe jumate si se vedea doar pe jumate.

                    Comment


                    • #11
                      cu un pumn in bord am rez asta .... dar doar la ledu cel mai dun stanga la viteza ventilatorului ....

                      Comment


                      • #12
                        A dreq japonezii astia, nici nu tre sa mai schimbi becurile,dai cu pumnu si gata.

                        Comment


                        • #13
                          Salut,
                          La corolla e12 2003 nu a intalnit nimeni asfel de greierasi in bord?

                          Comment


                          • #14
                            salut
                            am vazut ca te pricepi la demontat bordul la corolla si poate ma poti ajuta. doresc sa schimb ceasurile de bord cu optitron si vreau sa stiu daca trebuie sa desfac multe pentru asta(tu ai demontat mai tot bordul ) sau doar trebuie sa trag de masca si pot demonta ceasurile usor.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google