Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Toyota RAV4 Hybrid, un SUV foarte gurmand

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toyota RAV4 Hybrid, un SUV foarte gurmand

    Am solicitat in repetare randuri oficialilor Toyota Romania, ca să dispună expertizarea tehnică a autoturismului mai sus descris, cu privire la consumul mare de carburant, aspect care face subiectul a multiple notificări către Dealerul SC Euro-Car Trading SRL și către Toyota România SRL, fără ca până la acest moment să se fi întreprins ceva, în acest sens. Solicit aceasta, deoarece consumul redus de carburant, mai ales în ciclu urban, este unul dintre elementele care „sar în ochi” pe site-ul Toyota și a fost prezentat de Dealer ca argument forte în favoarea alegerii modelului Hybrid, fiind principalul element care m-a determinat să optez pentru acest model, deși inițial optasem pentru varianta pe benzină (mult mai ieftină). Conform calculelor subsemnatului, cifrele reale ale consumului de benzină, aproximativ 8 - 9 L/100 km regim mixt și 8 – 10 L/ 100 km în regim urban (în funcție de temperatura exterioară) nu produc nici o economie în bugetul personal, dimpotrivă produc cheltuieli suplimentare pe carburant de circa 500 Euro/an comparativ cu calculele făcute la semnarea contractului (vezi anexa 2).
    Legat de cea de-a doua problemă semnalată, pot afirma că sedus de cifrele unui consum urban uimitor de mic, așa cum este prezentat pe site-ul Toyota, dar și de argumentele dealerului, am optat pentru un RAV4 Hybrid.
    Plecând de la următoarea premisă: „...inițial am optat pentru un RAV4, cu nivel de echipare Luxury (aceasta era mașina pe care doream să o cumpăr) dar sedus de cifrele unui consum urban uimitor de mic, cum este prezentat pe site-ul Toyota, și de argumentele dealerului, am optat pentru un RAV4 Hybrid (aceasta este mașina care mi-a fost vândută!!!).
    Dacă ținem cont de prevederile Legii nr. 33/2015 pentru modificarea Legii nr. 363/2007 privind combaterea practicilor incorecte ale comerciantilor in relatia cu consumatorii si armonizarea reglementarilor cu legislatia europeana privind protectia consumatorilor... ; lege care este foarte clară în acest sens (în ceea ce privește practicile comerciale incorecte), făcând precizarea: art. 2 lit. e) definește: „deformarea substanțială a comportamentului economic al consumatorilor – folosirea unei practici comerciale cu scopul de a afecta în mod considerabil capacitatea consumatorilor de a lua o decizie în cunoștință de cauză, determinându-i astfel să ia o decizie pe care altfel nu ar fi luat-o”; ajungem la concluzia că fără nici o îndoială eu nu am cumpărat mașina dorită, ci reprezentanții Toyota Romania sunt cei care mi-au vândut o mașină cum au dorit ei. Pentru care am și așteptat 7 luni!
    ANPC susține că: „producatorii auto care le ofera clientilor alte date decat cele reale pot fi acuzati de practici comerciale incorecte, conform Directivei Europene 29/2005, transpusa in Romania prin Legea 363/2007. 'Omul e influentat astfel sa ia o decizie, cea a achizitiei unui produs, pe care altfel poate n-ar fi luat-o. Daca in urma unei expertize, se constata un consum mai mare decat cel declarat, producatorul va fi obligat sa suporte costurile expertizei si sa aduca produsul la conformitate. Clientul are dreptul sa ceara chiar banii inapoi”
    Am reclamat de repetate ori consumul exagerat de mare de combustibil, raportat la cifrele oficiale de consum prezentate oficial; consum constatat și prezentat dealerului pe dura a 8 luni de exploatare, perioadă în care am parcurs aproximativ 15000 km. Consumul extraurban și în regim de autostradă situându-se undeva între 8,0 – 11,4 l/100 km, se apropie lejer de cifra de 200% față de cifrele prezentate oficial. Consumul urban constatat până la 15.11.2016, fiind de 7,5 -8,4 l/100 km - cu aproximativ 150 – 160% mai mare decât cel comunicat, cu o creștere semnificativă a acestuia, după instalarea sezonului rece, spre 9,2 – 10,5 l/100km. Toate acestea în condițiile în care, așa cum spuneam, sedus de cifrele unui consum urban uimitor de mic, cum este prezentat pe site-ul Toyota, și de argumentele dealerului, am optat pentru un RAV4 Hybrid.

    Chiar și răspunsul oficial al Toyota Romania, transmis prin intermediul reprezentantului legal împuternicit, dl avocat Ovidiu Petrescu, menționează: „pentru a stabili cu exactitate daca autovehiculul Dvs. prezinta sau nu un consum mare de combustibil, va comunic faptul că în prealabil este necesară o verificare a autoturismului in service, pentru a se stabili daca aceasta prezinta defecte sau nu.” Ceea ce nu s-a întâmplat, deși și reprezentantul ANPC a făcut aceeași precizare: „In ceea ce priveste (...) „consumul mare de combustibil" - pentru stabilirea cu exactitate daca autoverhiculul dvs. prezinta un consum mare de combustibil, Toyota Romania afirma ca v-a transmis faptul ca in prealabil este necesara o verrificare in service pentru a se stabili daca acesta prezinta defecte”, iar eu am făcut demersuri în acest sens! Este cât se poate de clar că înainte de a răspunde unei reclamații tehnice fără a vedea autoturismul, cum a procedat Toyota Romania, era necesar ca autoturismul să fie expertizat în service, cum bine s-a menționat.
    Întrebarea firească este – de ce mi s-a refuzat sistematic prelularea autoturismului, pe bază de proces verbal, pentru expertizare. Eu am cerut-o dar am fost refuzat sistematic!!!
    Ce să mai vorbim despre expertizarea în service, de care pomeneau reprezentanții Toyota Romania și reprezentantul ANPC, pentru a se verifica dacă autoturismul prezintă defecte sau nu, verificare care încă se lasă îndelung așteptată, deși Contractul de Garanție și Garanția Extracare precizează că: „Orice partener autorizat din rețeaua Toyota promite să înlăture cu plăcere și fără costuri, ori de câte ori este nevoie, orice defecțiune survenită, atâta timp cât condițiile precizate în această broșură sunt îndeplinite.”
Working...
X
Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
Politica de Securitate Google