Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Placute Frana / Suport etrier - noua corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Placute Frana / Suport etrier - noua corolla

    Buna,

    In iulie anul acesta am fost cu Corolla noua la revizia de 15.000 de km si am avut o "surpriza", m-a sunat omul de la receptie service sa imi spuna ca s-a constatat ca placutele de frana spate s-au consumat mai mult de jumatate si ca trebuie schimbate deoarece in ritmul acesta nu rezista pana la 30.000. placute de frana schimbate la 15.000 la corolla ?!?! La un amarat de opel nu am schimbat nici dupa 40.000. Bun zic, o fi stilul meu de condus dar de ce nu s-au consumat si cele de pe fata?!?! Cel putin mi se parea normal sa se consume si acelea!! Ba chiar sa apara uzura mai tare le cele din fata, deoarece nu umblu cu masina incarcata si greutatea e in fata. In fine dupa discutii cu tipu la telefon am spus sa nu le schimbe ca vin sa vad care e treaba, dar imi spune tipu ca in cazu asta tre sa dau o declaratie pe propria raspundere.... NU, nu dau asa ceva, mai ales ca masina e in garantie. Si in cele din urma le-au schimbat.
    Cand am fost sunat de Toyota Romania le-am spus de nemultumirea mea si ca nu o sa mai revin in serviceul respectiv ca am impresia ca m-au tras in tzeapa si mi-au incasat niste placute care nu le-au schimbat deoarece nu mi-au aratat nici cele folosite!!!
    La aproape 3 luni ma suna directorul de service de la LandMotor's Baia Mare sa isi ceara scuze pentru neplacerile cauzate si ca au interpretat gresit sesizarea mea la Toyota Romania, ca sa vin in service sa faca o revizie. Dupa revizie mi-a recunoscut ca nu e stilul meu de condus de vina, ca intradevar se vede ca folosesc franele dar nu asta a fost cauza placutelor de pe spate ci ... conform unei instintarii Toyota "suportii de etrier spate" sunt problematici si cauzeaza uzura prematura a placutelor si ca mai multe exemplare de corolla si auris au avut aceasta problema. Drept urmare mi-au schimbat pe garantie suportii de etrier spate. L-am intrebat pe tip daca sunt singurul la care au schimbat ei si a spus ca da.
    Ati mai avut careva problema asta?

    P.S: Sorry de postu extrem de lung. Multumesc pentru rabdare.
    Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
    Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

  • #2
    Vezi linku asta



    Uita-te daca VIM ul tau nu se incadreaza aici, dar dupa ce povestesti, io zic ca ii mare probabilitatea ca asa sa fie.

    Oricum, ei trebuie sa cheme in service toate masinile care au caracteristicile din pdf.

    Uita-te te rog, daca te incadrezi acolo, cred ca ii important sa stie si altii. Vim ul tau il gasesti in talon, la punctul 3 (Numarul de identificare)

    Vezi ca pe siteul asta http://www.toyota-tech.eu/TomsCabs.aspx o sa vezi toate rechemarile de la toyota. Eu urmaresc siteul cam odata pe luna, deocamdata masina mea nu are probleme, dar cinestie in viitor. Ii bine sa te uiti, ca poate mai sunt si alte chestii de care probabil n-ai habar, si nu m-as baza pe romanii de la toyota sa te cheme in service sa-ti repare masina.
    Last edited by dorus; 10-20-2008, 12:22 PM. Reason: completare

    Comment


    • #3
      eu am avut suportii de etrier spate schimbati prin martie cam pe la 1000 km. cand mergeam cu spatele si franam huruia. le-am spus de problema si le-au schimbat

      Comment


      • #4
        Eu am schimbat suportii de etrier pe spate, in ianuarie 2008, masina fiind cumparata in noiembrie 2007. Mi-am dat seama ca era o problema deoarece la viteze mici se auzea un harsait de la rotile din spate ca si cum s-ar fi frecat doua suprafete dure. Cei de la Toyo-Motor s-au facut ca nu aud nimic si de abia la insistentele mele mecanicul a acceptat sa se suie cu mine in masina si sa facem doua ture pentru a intelege la ce ma refer. Amuzant este ca odata auzit sunetul respectiv a stiut imediat ca este vorba de suportii de etrieri pe spate, si a recunoscut ca problema este cunoscuta de toyota, schimbarea fiind facuta pe garantie.
        BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
        Politica de Securitate Google