Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme corolla.nesimtire Inchcape

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme corolla.nesimtire Inchcape

    in anul 2006 am cumparat o corolla hatc. versiunea xellence,diesel
    dupa aproximativ 25 k km au inceput problemele. am schimbat 2 coloane de volan,un cuplaj volan si 2 casete de directie. cei din Pipera nu au fost in stare sa dea un raspuns cu privire la aceste probleme.in momentul de fata masina este instabila,posibil din cauza amortizoarelor,volanul vibreaza si la relanti.uitati ce raspuns tehnic si documentat am primit cu privire la problemele sesizate.
    vazand ca nu am cu cine sta la discutii, am facut reclamatie la OPC si totodata i-am notificat ptr. inlocuirea autoturismului sau rezolutiunea contractului de vanzare-cumparare.am facut reclamatie si la Inchcape.UK si au promis ca se vor ocupa de problema la modul cel mai serios.pana acum,nici un raspuns
    Attached Files

  • #2
    Sincer eu nu inteleg ceva....
    In adresa catre tine observ ca ai facut dupa reparatii test al masinii...si nu ai mai reclamat probleme...pana la urma cine are se inseala.....si altceca ...de ce nu te duci toata ziua pe capul lor cu masina ...si sa le zici ...omnule pana nu merge ca noua nu plec din curtea service-ului...
    Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

    Comment


    • #3
      Originally posted by Mushu View Post
      Sincer eu nu inteleg ceva....
      In adresa catre tine observ ca ai facut dupa reparatii test al masinii...si nu ai mai reclamat probleme...pana la urma cine are se inseala.....si altceca ...de ce nu te duci toata ziua pe capul lor cu masina ...si sa le zici ...omnule pana nu merge ca noua nu plec din curtea service-ului...
      de multe ori cei din service nu rezolva problema, doar o "cosmetizeaza" si nu ai cum sa-ti dai seama imediat daca problema a fost inlaturata definitiv.

      Oricum mult succes si sper sa-ti rezolvi definitiv problema (fie repararea actualei fie inlocuirea).

      Comment


      • #4
        Salutare,
        doresc sa achizitionez o corolla 1,6 luna.as dori sa ma consiliati inaite,adica as vrea sa stiu cum se compoarta,ce cedeaza la ea,care ar fi problemele cu care v-ati intalnit si nu in ultimul rand parerea voastra vizavi de aceasata masina.
        am uitat sa mentionez ca nu sunt hotarat pt ca oscilez intre corolla 1,6 124cp si vectra c 1,9 cdti 120 cp.
        multumesc anticipat

        Comment


        • #5
          Originally posted by cos_80 View Post
          Salutare,
          doresc sa achizitionez o corolla 1,6 luna.as dori sa ma consiliati inaite,adica as vrea sa stiu cum se compoarta,ce cedeaza la ea,care ar fi problemele cu care v-ati intalnit si nu in ultimul rand parerea voastra vizavi de aceasata masina.
          am uitat sa mentionez ca nu sunt hotarat pt ca oscilez intre corolla 1,6 124cp si vectra c 1,9 cdti 120 cp.
          multumesc anticipat
          recomand toyota. am 31000 km in mai putin de un an, pe care i-am facut in toate conditiile de drum, atit in tara cit si in strainatate, fara nici un fel de problema, nici macar greieri in bord sau scirtiit de placute de frina. nu prea am menajat-o, am mers cu190 km/h, accelerari bruste, etc. este foarte stabila. singura nemultumire o constituie vopseaua, care sare cam usor, dar nu stiu daca se intimpla acelasi lucru si la celelalte marci.

          Comment


          • #6
            Salut! Abia ce m-am inregistrat pe acest forum desi posed o Toyota din 2004. Corolla 1.6 VVTi. Pana azi nu am avut NICIUN fel de probleme. Daca as fi sa imi schimb masina, tot Toyota as lua. Nu stiu ce ai luat pana la urma, sper ca nu Opel, desi - daca ai nevoie de spatiu mai mare ar fi fost mai potrivita. Dar linistea interioara care ti-o da siguranta unei masini Toyota nu se compara cu nimic. Nu degeaba a iesit in ultimii 5 ani pe primul loc in ceea ce priveste fiabilitatea si satisfactia clientilor. Bafta!

            Comment


            • #7
              Asa cum am mai spus in in alt thread problemele de vopsea sunt, iar acum pentru colegul nehotarat daca sa fie toyota sau opel:
              Unu la mana vrei sa alegi intre doua masini din clase diferite.
              2. motoare total diferite. unul benzina si unul diesel.
              Deci, daca faci multi kilometri pe an, dar asa peste 30.000 i-ati diesel, si celalalta problema e de spatiu, vectra-ul e mai spatioasa, insa diferentele dintre opel si Toyota sunt mari. Eu am avut un Opel Astra H inainte sa imi iau Corolla, si cu siguranta nu o sa imi mai iau Opel. Gandeste-te si la costuri de intretinere. Eu iti sugerez sa mergi si la Opel si la Toyota si sa ceri un desfasurator cu costurile pe revizii la ambele masini si sunt convins ca cele de la Toyota vor fi mult mai mici. La opelu meu Astra am primit-o de la firma cand avea 18 k de km si am predat-o cand avea 50 k, iar cele trei revizii pe care le-am facut la reprezentanta in perioada aceea au fost toate peste 600 de Ron fiecare, iar cei de la Toyota mi-au garantat ca o revizie la motorul meu de 2 litri diesel nu are voie sa treaca la reviziile normale de 350 Ron. Dar sincer inca nu am fost cu ea, luna iulie ma astepta revizia de 15 k, si atunci o sa pot da detalii clare. Per ansamblu iti recomand COROLLA!!!
              Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
              Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

              Comment


              • #8
                Originally posted by Caraba View Post
                cei de la Toyota mi-au garantat ca o revizie la motorul meu de 2 litri diesel nu are voie sa treaca la reviziile normale de 350 Ron.

                Saptamana trecuta am trecut si eu prin Pipera, pe la service, sa mi se efectueze revizia de 2 ani (masina are 20 000 km). "Scorul" final Inchcape vs. eu: 1-0.

                Pe factura apar urmatoarele:

                Lichid de frana - 1l = 65 lei
                Ulei sintetic 5w40 4l = 206 lei
                Filtru aer = 73 lei
                Filtru polen = 139 lei
                Garnitura buson golire = 3 lei
                Filtru ulei = 32 lei

                Toyota Corolla 1.4 VVT-i 2005


                Inspectie periodica tip B (adica manopera revizie) - 3h = 357 lei (nu include si ITP-ul, asta trebuie sa-l fac separat, unde vreau eu)

                Set placute frana fata - 316 lei
                Manopera schimb placute fata = 107 lei

                TOTAL = 1301 lei (din care manopera a fost 464 lei).

                -------------------------------------------------------------------

                1. Garnitura buson ulei..................... 2.87
                2. Filtru ulei..................................... 31.85
                3. Ulei motor Toyota 5W30............... 46.22 x 7L
                4. Clips bara.................................... 7.10
                5. Manopera 1 ora............................ 72.60
                6. Materiale auxiliare conform deviz.... 10.00
                Preturile de mai sus sunt fara TVA. Total platit cu TVA = 533.07 lei


                ---------------------------------------------------------------------

                Cost revizie Auris 2.0 D4-D la Toyota Romania (Pipera):

                Filtru ulei - 36.09
                Ulei sintetic Toyota (7 litri) - 360.86
                Filtru aer - 86.28
                Filtru polen - 198.86
                Garnituri buson golire - 3.11
                Manopera - 198.97

                Total: 884,17 RON



                Prima e Corolla 1,4, a doua Avensis 2.0, iar a treia Auris 2.0.
                Last edited by OvidiuH; 06-27-2008, 10:44 AM.
                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • #9
                  urat, sunt tare curios daca au m-au mintit. Dar din preturile ce le-ai afisat mai sus cred ca nu scap sub 5 mil. Acum o sa vedem. O sa scriu si eu de indata ce fac revizia.
                  Ovidiu, mersi de informatii
                  Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
                  Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google