Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Corolla View Post
    Bai frate da' ce-ti fac aia o saptamana la masina,ca doar e revizia de 1000,nu?
    Da, asa e, man, dar revizia am facut-o deja. Acum e in service sa-mi rezolv julitura de la tipul neatent cu Matizul care mi-a botezat-o Am scris despre asta, la observatiile asupra primilor 1000 km cu masina . Si cum baietii nu au tinichigerie proprie, mai dureaza putin.

    Comment


    • Cum o masina de 7100 euro poate sa-ti dea niste informatii foarte precise(Logan)si una de 16000 nu este in stare de asa ceva?Doar de-aia e COMPUTER DE BORD!
      BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

      Comment


      • Scuze pt postarea idioata, doream doar sa-i raspund lui Corolla!
        Pai tocmai ca e computer de bord si nu calculatorul nu stiu care de la NASA; si iti da informatii in functie de foarte multi parametrii, chiar si in functie de combustibilul pe care il arde motorul ala, in sensul ca daca alimentezi preponderent cu o anumita benzina sau motorina si apoi ii dai sa pape altceva il cam zapacesti; si asta e doar un factor care il poate perturba. Si mai am o intrebare: cum ai calculat tu eroarea aia de 0,4%-1%?
        BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

        Comment


        • Originally posted by mursu View Post
          Scuze pt postarea idioata, doream doar sa-i raspund lui Corolla!
          Pai tocmai ca e computer de bord si nu calculatorul nu stiu care de la NASA; si iti da informatii in functie de foarte multi parametrii, chiar si in functie de combustibilul pe care il arde motorul ala, in sensul ca daca alimentezi preponderent cu o anumita benzina sau motorina si apoi ii dai sa pape altceva il cam zapacesti; si asta e doar un factor care il poate perturba. Si mai am o intrebare: cum ai calculat tu eroarea aia de 0,4%-1%?
          Daca te arde asa mult curiozitatea vezi postarile mele la sectiunea "CB nu stie sa calculeze" si nu ma mai contrazice aiurea fara nici o acoperire.De alimentat de regula am acelasi punct de 10ani.

          Comment


          • Originally posted by schiriac View Post
            Da, asa e, man, dar revizia am facut-o deja. Acum e in service sa-mi rezolv julitura de la tipul neatent cu Matizul care mi-a botezat-o Am scris despre asta, la observatiile asupra primilor 1000 km cu masina . Si cum baietii nu au tinichigerie proprie, mai dureaza putin.
            Scuze,asa e ...nu mi-am dat seama.Adevarul e ca nu stiu cum as reactiona daca s-ar opri unul in mine,mai ales cu masina proaspat ridicata de la dealer.Sorry!

            Comment


            • Originally posted by mursu View Post
              Pai tocmai ca e computer de bord si nu calculatorul nu stiu care de la NASA; si iti da informatii in functie de foarte multi parametrii, chiar si in functie de combustibilul pe care il arde motorul ala, in sensul ca daca alimentezi preponderent cu o anumita benzina sau motorina si apoi ii dai sa pape altceva il cam zapacesti; si asta e doar un factor care il poate perturba. Si mai am o intrebare: cum ai calculat tu eroarea aia de 0,4%-1%?
              In primul rand, Corolla a vrut sa scrie ca are erori de 0,4-1 litri/100 km. Si eu am erori de genul asta, verificat cu calcul la pompa.
              In al doilea rand, te contrazici: ori e un simplu computer de bord, ori tine seama de muti parametri... pai ce rost are sa-i bage atata amarul de parametri daca nu stie ce sa faca cu ei? Eu nu mi-am schimbat nici stilul de condus, nici benzina, si tot aiurea arata.
              In al treilea rand, mie imi arata tot timpul un consum mai mic decat cel calculat la pompa. Deci e o chestie sistematica. Daca era vorba de mici erori (cu care sunt de aord) trebuiau sa fie si in minus, si in plus.
              Nu vrea nimeni sa-i arate BC cine stie ce minunatii, ci ca informatiile sa fie corecte. Altfel trebuiau sa nu-l mai monteze si gata. Problema e ca multe chestii care deranjeaza (vorbesc de modelul noua Corolla, ca la altele nu ma bag) sunt legate de senzatia de neglijenta a constructorului.

              Comment


              • Nu ma contrazic de loc; ce am vrut sa spun este ca poate fi influentat de foarte multi parametrii, iar el este doar un amarat de BC, iar de aici pot apare erori! Si mai am o curiozitate cum de acelasi BC montat si pe Auris si pe Noua Corolla poate da erori pe aceasta din urma, iar pe Auris nu. La mine (Auris) nu apar astfel de erori .Mai sunt posesori de Auris cu aceasta problema? Si nu inteleg de ce va iritati atat de tare daca sunteti contrazisi?
                BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

                Comment


                • Originally posted by mursu View Post
                  Nu ma contrazic de loc; ce am vrut sa spun este ca poate fi influentat de foarte multi parametrii, iar el este doar un amarat de BC, iar de aici pot apare erori! Si mai am o curiozitate cum de acelasi BC montat si pe Auris si pe Noua Corolla poate da erori pe aceasta din urma, iar pe Auris nu. La mine (Auris) nu apar astfel de erori .Mai sunt posesori de Auris cu aceasta problema? Si nu inteleg de ce va iritati atat de tare daca sunteti contrazisi?
                  Sa stii tu ca la Auris au schimbat formula de calcul(uitasera un radical din3)!

                  Comment


                  • Nu stiu daca au schimbat sau nu formula la Auris, dar cert este ca aceasta problema nu apare (cel putin la Auris-ul meu). Eu unul am sa inchei cu acest post discutiile in contradictoriu pe aceasta tema, si va doresc ca singura voastra problema cu masinile sa fie acel 0,4-1L la 100Km (am scris bine acum?). Seara buna!
                    BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

                    Comment


                    • La mine la Auris nu mi se pare că muşcă din caşcaval computerul, însă rezerva aia de la final, ultima liniuţă, e foarte mare.
                      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                      Comment


                      • Pt. OvidiuH: asa este si la mine; ultima liniuta, din momentul in care ma anunta "Low fuell" inseamna in jur de 8-10 L; dar asa cum am mai zis este doar pt siguranta motorului; mai bine sa ma avertizeze mai devreme decat sa bage in motor toate prostiile de pe fundul rezervorului.
                        BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

                        Comment


                        • Originally posted by Corolla View Post
                          Scuze,asa e ...nu mi-am dat seama.Adevarul e ca nu stiu cum as reactiona daca s-ar opri unul in mine,mai ales cu masina proaspat ridicata de la dealer.Sorry!
                          Stai linistit, nu trebuie sa te scuzi . Nah. Ce puteam sa fac decat sa simt ca-mi explodeaza creierii? Am murit si am inviat de vreo saispe' ori... Altfel, omul a fost de bun simt, a cooperat fara figuri si si-a cerut un milion de scuze. Se mai intampla. Totul e sa-mi iasa bine masina, ca nu stiu daca aia lucreaza cu vopsele din astea ecologice, ca tinichigeria e subcontractata la un alt service. Poate ca le vine de la Toyota vopseaua, nu stiu.

                          Comment


                          • nu se deschide capota !!!

                            Fratilor am pus-o, nu se mai deschide capota fata Yaris, si are doar 500 km.
                            Maneta de deschidere este slabita, banuiesc cablul ... e cam moale ...
                            chiar ca la 1000km trebuiesc strinse suruburi ce faza ...
                            AR fi chestie de grantie ?

                            Comment


                            • Deloc, nici dacă încerci să o ridici cu degetele după ce tragi de clapetă ?
                              Normal că ar trebui să se facă pe garanţie, vezi însă să nu fie doar o impresie. Când tragi de maneta aia nu sare capota în sus ca la Dacie.
                              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                              Comment


                              • Corect nu sare in sus ca la Dacie, dar se aude un sunet cum ca s-a deschis. Si sincer la mine la Corolla la cat e de grea nici nu ma astept sa sara in sus. Si daca nu deschide capota, e clar ca trebuie facut pe garantie, fie astepti pana la revizia de o mie de km fie mergi cu ea acum si sa rezolve problema.
                                Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
                                Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google