Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Help me cu zgarieturile !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Help me cu zgarieturile !!!

    Zilele trecute am spalat masina si apoi m-am apucat sa o sterg cu un prosop de baie curat. Aseara am observat niste zgarieturi foarte fine pe vopseaua de pe portbagaj, nu stiu daca nu cumva le-am facut eu cu acel prosop care e posibil sa fi avut cateva fire de praf in el sau nu stiu daca nu cumva sunt facute de cineva intentionat.

    Intrebarea este daca exista vreun produs sau vreo metoda pentru a putea face ceva cu acele zgarieturi????

    Masina are culoarea gri metalizat inchis.

    Multumesc anticipat.

  • #2


    Pe viitor, pentru uscat foloseşte doar cârpe de care eşti absolut sigur că sunt curate. Orice firicel de nisip îţi poate provoca zgârieturi superficiale.
    Zgârieturile se văd permanent ?
    Last edited by OvidiuH; 03-17-2008, 16:25 PM.
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #3
      ... se vad numai daca te uiti foarte atent si daca dau cu apa, nu se vad. Le-am vazut numai cand era masina prafuita, initial credeam ca sunt dungi de paianjen si se simt foarte fin cand dau cu degetul. Ma gandesc ca totusi daca aveam vreun fir de praf pe prosop, se face atoata masina plina de zgarieturi.

      Comment


      • #4
        Vopseaua de pe Auris / Corolla Nouă mi se pare a fi foarte sensibilă aşa că nu te mai întreba cum ai căpătat acele zgârieturi. Până acum eu am contabilizat aşa: impact superficial cu un extinctor la benzinărie când am alimentat-o prima dată după ce am luat-o de la dealer, mătuire uşoară cu racleta de gheaţă pe capotă, mătuire pe bara din spate după ce am sprijinit o geantă, o zgârietură de la un gard viu pe aripa dreapta-spate, ceva urme superficiale pe o aripă E ca şi cum lacul de peste vopsea ar fi extrem de moale, practic nu s-a luat vopseaua ci s-a deformat lacul cu o fracţiune de milimetru.

        A, ce am făcut? Formula 1 scratch out din Cora Până acum am comis-o de 3 ori şi am maşina de 2 luni. Mă aştept, ţinând cont de "calitatea" vopselei ecologice să ajung şi la revopsit maşina chiar fără să păţesc vreun accident sau incident gen cheie
        Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

        Comment


        • #5
          Originally posted by korssadi View Post
          ... se vad numai daca te uiti foarte atent si daca dau cu apa, nu se vad. Le-am vazut numai cand era masina prafuita, initial credeam ca sunt dungi de paianjen si se simt foarte fin cand dau cu degetul. Ma gandesc ca totusi daca aveam vreun fir de praf pe prosop, se face atoata masina plina de zgarieturi.
          Poţi încerca să le scoţi cu o soluţie tip scratch out. Nu doar la Auris/Corolla e foarte sensibilă vopseaua, ci la toate modelele Toyota.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #6
            ... o sa merg zilele astea la un magazin de piese auto sau la Metro, Real sau Selgros (asta avem prin oras) si o sa iau un scratch-out sa vedem ce iese !!! O sa va tin la curent !

            Comment


            • #7
              Serios acum, numai la Toyota e asa? Celelalte sunt tancuri? Serios intreb.

              Comment


              • #8
                Aşa sunt vopselurile ecologice. Iar cum majoritatea producătorilor au început să le folosească...
                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • #9
                  vopseaua se zgirie foarte usor, chiar si cu unghiile ramin niste dungulite
                  la mine se vede foarte usor fiind de culoare neagra
                  daca ai cheia in mina si incerci sa deschizi usa ai sanse sa o zgirii foarte usor
                  .... am o groaza la spalatorii cind ii vad cu cirpe alea cum sterg apa de pe masina nici nu ma mir ca se zgirie dar inca nu am vazut o spalatorie profi
                  ... am ajuns ca nu-i las sa sterga geamurile si pe interior nimic.
                  ... mi-am luat niste bucati de piele naturala si mai fac un retus
                  ... am o groaza ca cu hainele lor se pun pe scaune nu ca am ceva cu ei dar hainele de pe ei sunt salopete de lucru si ...

                  Comment


                  • #10
                    Am masina din 4 ianuarie si in 3 luni am adunat oarescare zgarieturi pe ici pe colo, una foarte lunga dar destul de superficiala, eram convins ca o sa o scot cu o solutie, gen scratch out, nu eram stresat, dar ieri de dimineata cand am iesit din bloc sa merg la lucru mi-am gasit pe usa din spate o zgarietura de aproape un metru facuta cu cheia si adanca frate, e oribila, se vede de la o posta si urata frate....mor!!!!! Cu siguranta nu o pot scoate cu solutii gen scratch out decat cu vopsea si probabil kit. Cum pot fi unii oameni asa de cretini, nu am parcat pe locul altcuiva, nu am incurcat pe nimeni, pur si simplu cineva a tinut sa imi inaugureze masina sau ce naiba.
                    Auzisem chiar ieri la radio ca au prins un batran de 70 si ceva de ani ca isi facuse catapulta sa arunce pietre pe masinile din fata blocului, ce oameni!!!! Sa nu cumva sa prind pe unu ca face asa ceva ca nu mai scapa intreg!!!
                    Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
                    Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

                    Comment


                    • #11
                      Salutare,si eu am acesta problema dar am rezolvat cu o carpa de microfibra ce se gaseste la orice mall.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by korssadi View Post
                        Zilele trecute am spalat masina si apoi m-am apucat sa o sterg cu un prosop de baie curat. Aseara am observat niste zgarieturi foarte fine pe vopseaua de pe portbagaj, nu stiu daca nu cumva le-am facut eu cu acel prosop care e posibil sa fi avut cateva fire de praf in el sau nu stiu daca nu cumva sunt facute de cineva intentionat.

                        Intrebarea este daca exista vreun produs sau vreo metoda pentru a putea face ceva cu acele zgarieturi????

                        Masina are culoarea gri metalizat inchis.

                        Multumesc anticipat.
                        Incearca cu WSH Platinum. Eu sunt foarte multumit de rezultate. Eu am un Avensis de culoare gri deschis si pana in prezent am folosit solutia de 4 ori din vara anului trecut. Protejeaza vopseaua si pe peroada iernii.

                        Comment


                        • #13
                          Scratch remover de la Formula 1 sau Turtle wax , dupa ce tratezi suprafatza tre sa o dai cu ceara altfel risti ca suprafatza tratata sa devina mata in timp .

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google