Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si inca ceva: nu pot sa nu remarc profesionalismul sales managerilor de la reprezentanta Iasi, care m-au tratat cu solicitudine, politete, corectitudine si multa rabdare. E altceva. E cu totul altceva si o astfel de abordare a relatiei cu clientii impresioneaza. Inca o data, bravo lor. Sper sa-o tina tot asa. Pentru cei suspiciosi: nu lucrez la Toyota Romania si nici la Mega Auto .

    Comment


    • Felicitari , sa o stapanesti sanatos si fara incidente si sa faci multi km cu ea . Sper sa ne zici si noua cum stai cu consumul si ce benzina ii bagi .Apropo tu ai pe argintiu consola centrala ?

      Comment


      • Ieri am luat hotararea: Corola 1,6 Dual VVT-i SOL, ALBA, cu interior grey ;D ... termen de livrare: 18.08.2008. Cei de la showroom-ul din Constanta mi-au spus ca din aprilie - mai se poate sa inceapa productia si in Africa de Sud... asa ca cine vrea japoneze... sa se grabeasca!
        Last edited by Spartacus; 03-13-2008, 18:54 PM.
        Perla Alba

        Comment


        • Originally posted by Spartacus View Post
          Ieri am luat hotararea: Corola 1,6 Dual VVT-i SOL, ALBA, cu interior grey ;D ... termen de livrare: 18.08.2008. Cei de la showroom-ul din Constanta mi-au spus ca din aprilie - mai se poate sa inceapa productia si in Africa de Sud... asa ca cine vrea japoneze... sa se grabeasca!
          Sa nu faci greseala sa-ti vinzi Cielo,prietenii stiu de ce!

          Comment


          • Originally posted by razdaf View Post
            Felicitari , sa o stapanesti sanatos si fara incidente si sa faci multi km cu ea . Sper sa ne zici si noua cum stai cu consumul si ce benzina ii bagi .Apropo tu ai pe argintiu consola centrala ?

            Deocamdata nu mi-am facut o idee cu privire la consum. Computerul de bord ma vrajeste ca-mi ia 7,8%, in conditiile in care merg mai mult prin oras, ceea ce mi se pare SF pentru motorul nerodat. Sunt aproape sigur ca nu e asa, chiar daca nu merg deloc turat - boala de dieselist. O sa-i facu un plin dupa prima mie de km sa vad ce abatere are. Benzina... deocamdata i-am pus 95 fara plumb de la Petrom. Am doua statii despre care stiu ca nu boteaza "rântashul", cel putin la motorina dinainte n-aveam probleme cu ei. Vad ca merge tare frumos . Despre consola, da, am ceva argintiu, dar numai bandourile laterale ale consolei centrale. Nu se vede prea bine, dar uita-te in poza a cincea de mai sus (primul rand, de la stg -> drt) si ai sa-ti faci o idee. Multumesc pentru urari . Si tie la fel iti doresc. Si sa fim iubiti, vorba colegilor, la care as avea completarea: "intensiv, fara complexe si ori de cate ori simtim nevoia" .

            Comment


            • fremoasa negresa !

              Comment


              • Originally posted by Corolla View Post
                Sa nu faci greseala sa-ti vinzi Cielo,prietenii stiu de ce!
                Nici gand! Cielo o sa ramana in continuare in familie cu toate ca are aproape 10 ani si 200 000 km (motor SOHC-Non - euro :d) dar trage mai frumos cu chip decat Corola d4d 1,4L .. cel putin asta a fost impresia mea dupa drivetest (no offence), dar are chip-tuning (si consum de la 5,3% pana la 9,5%). Am fost foarte multumit de el. O sa ramana ca masina pentru mevata mea.
                Acum, ca fost posesor de Cielo, actual posesor de Corolla, cum te descurci cu transmisia mult mai scurta de la Corola?
                Perla Alba

                Comment


                • Originally posted by Spartacus View Post
                  Nici gand! Cielo o sa ramana in continuare in familie cu toate ca are aproape 10 ani si 200 000 km (motor SOHC-Non - euro :d) dar trage mai frumos cu chip decat Corola d4d 1,4L .. cel putin asta a fost impresia mea dupa drivetest (no offence), dar are chip-tuning (si consum de la 5,3% pana la 9,5%). Am fost foarte multumit de el. O sa ramana ca masina pentru mevata mea.
                  Acum, ca fost posesor de Cielo, actual posesor de Corolla, cum te descurci cu transmisia mult mai scurta de la Corola?
                  mai am si eu cielo de 10 ani am bagat-o la reparatii (revizii, rugina etc) cam 1200 euro oare merita ? dar am zis sa fie ca noua ... cand o dau sa-i fie bine
                  ... dar nu pot compara corolla 1,4D cu cielo chiar daca as vrea ... corolla e altceva adica ai un feeling special greu de explicat, am stat si in megan dar in corolla e ceva special ... mi-e greu sa mai conduc un cielo, nu faceam nazuri nici la matiz ... dar acum e greu ...

                  Comment


                  • Stiu ca nu aici e locul acestei dezbateri asa ca, las la latitudinea admin-ului sa hotareasca ce sa faca cu postul.
                    Anyway, la observatia mea ca ma simt jignit de remarcile facute, kataman mi-a raspuns privat, citez:

                    "Draga Codrellu,
                    Vad ca esti foarte sensibil cand vine vorba de tine, dar cand faci aprecieri despre altii ai alte standarde.
                    Te citez:

                    "Parerea mea e ca ori nu aveti ce face si postati ca altii a nu se atinga de marca asta, ingroziti de ce i-ar putea astepta dupa ce o cumpara, ori aveti o problema cu nervii (nu vreau sa jignesc, dar statisticile au aratat ca stresul produs de zgomot a inceput sa devina o problema destul de grava in marile aglomerari)."

                    "Iar cei care se plang se impart in doua categorii: ghinionisti, care chiar au avut "norocul" sa nimereasca o masina cu probleme grave (se mai intampla) si depresivi care vor ca la starea dezastruoasa a drumurilor noastre sa nu auda nici un zbarnait din masina lor, care nu se vrea si nici nu e o marca premium."

                    Deci, cum ar veni, sa nu mai scrie unii despre "nimicuri" si mai bine sa se caute de nervi, sau sa-si ia boxe si sa dea muzica mai tare. Trec peste faptul ca ai pus diagnostic de depresivi unor oameni pe care nu-i cunosti, pe motiv de nu stiu ce studiu asupra celor care nu suporta zgomote. Poate nu ai sesizat ca nu zgomotele sunt problema, ci cauza lor - adica asamblarea unor elemente ale masinii. Nu stiu de ce numai masinile "premium" trebuie sa fie "corecte" si celelalte nu. Nu s-a vorbit despre masini care au mers 20.000km prin hartoape si au zgomote la bord. E vorba despre masini noi, sub 1000km. Daca pragmatismul tau te indeamna sa accepti mizerii japoneze pentru ca asa e cu globalizarea, asta o sa primesti si in continuare. Dar asa cum tu postezi pe forum teribilisme despre cum se dau la o parte dieselurile - chipurile ca sa dai sfaturi altora - permite-le si celor nu sunt multumiti de masina sa-si posteze parerea. Daca vehementa lor te deranjeaza, nu le mai citi posturile, dar nu-i desconsidera pe forum cum ca nu au simtul realitatii si posteaza ca nu au alta treaba. Despre alungat clientii are grija Toyota - cand toata lumea face oferte, Corolla se scumpeste.
                    Nu consider ca te-am jignit, ti-am spus sa te analizezi inainte sa le pui altora etichete (chestia cu oglinda). Cat despre mersul cu 160 la ora - n-am facut referire la tine, ci la ceilalti care s-au dat la o parte (dupa cum spui si tu) dar nu ca ar avea dieseluri frantuzesti sau germane... Daca ai curaj sa risti viata ta, a celor din masina, dar si a inocentilor de pe sosea (cu ce scop?) - te priveste. O singura chestiune ramane: pe ei i-ai intrebat daca accepta sa riste?
                    Bucura-te de masina ta si have fun pe forum!"

                    Inchid citatul.

                    Si ii raspund:

                    Ma bucur de masina mea si raspund cu placere celor care ma intreaba.
                    Daca tu consideri ca nu m-ai jignit, este OK, fie ca tine, eu am interpretat cu totul altfel si din acest motiv am replicat. Consider acest lucru inchis.
                    Las si la aprecierea altora insa aceasta chestiune.
                    New Corolla 1.6 VVTi Luna

                    Comment


                    • Codrellu te felicit pentru prezentarea remarcilor facute de Kataman care sunt foarte corecte si adevarate!

                      Comment


                      • Salut

                        E primul meu post nu numai pe forumul Toyota dar este primul meu post pe un formu!

                        Am o Corolla 1.4 D4D de aproape 6 luni, am cam 5200 de km cu ea.. si planuiesc ca la inceputul lui Aprilie sa o iau la un drum Brasov Viena si retur, de aceea as avea nevoie de sfaturile voastre in ceea ce priveste plecarea la drum lung!

                        De exemplu, pentru ca nu am avut nevoie, habar n-am unde este cricul, motorina am, ce mi-ar mia trebui?


                        Am citit toate posturile voastre despre greierasi si zanganit la centura si de atunci sunt putin mai atent la zgomote insa nu am sesizat inca nimic

                        In ceea ce priveste consumul, am resetat ceasul la 4000 si intre 4000 si 5000 am avut un consum mixt de 6.4 daca e sa ma iau dupa BC, nu stiu daca o sa vad vreodata ce scrie in carte


                        Multam'

                        Comment


                        • Pai depinde, de exemplu daca masina e in leasing ai nevoie de o imputernicire de iesire din tara. O obtii de la firma de leasing, trebuie sa faci o cerere, cel putin la firma la care am eu leasingul dureaza 10 zile. Deci ar trebui sa faci cererea din timp. eu unul mi-am facut chiar daca nu intentionez sa ies deoarece se mai iveste cate un drum de pe o zi pe alta, asa ca nu imi pot permite sa stau dupa hartia lor.

                          Alceva iti sugerez sa faci plinul inainte de granita, ca sa nu ai de alimentat decat in Austria pentru intoarcere. Sa ai actele necesare la tine si pofta de condus . Ca in rest ai Toyota, ah, si pentru orice eventualitate i-ati de pe net inainte sa pleci niste numere de telefon in caz de urgenta, e bine sa fi preventiv.

                          Ah si de incheiere, bine ai venit pe forum si noroc la masina, Numai bine!
                          Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
                          Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

                          Comment


                          • Foarte important cand iesi din tara cu masina este sa ai cartea tehnica a masinii. In afara, daca te duci la service toyota si nu ai cartea la tine te costa in plus - nu stiu de ce, dar asa a patit un coleg de-al meu.
                            TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

                            Comment


                            • Originally posted by Cioko View Post
                              De exemplu, pentru ca nu am avut nevoie, habar n-am unde este cricul,
                              In mod normal, cand ai preluat masina, dealerul ar fi trebuit sa-ti arate prin portbagaj unde e cricul, roata de rezerva etc. Banuiesc ca se grabea, ori ai fost atat de incantat ca iei masina ca nu ai mai bagat de seama amanunte dintr-astea
                              Cricul e in partea dreapta a portbagajului, sub un capac din plastic (la mine e negru - vezi foto). Ca sa scoti capacul, trebuie sa-l ridici, nu sa tragi catre tine pentru ca risca sa traga dupa el si capitonajul (care trebuie sa recunoastem, e fixat cam de doi bani ). Probabil stii ca ai o roata de rezerva provizorie (mai subtire decat cele de pe masina, si cu care nu poti rula decat cu max. 80km/h - de preferat pana la prima vulcanizare) care e pe fundul portbagajului.
                              Daca mergi pe autostrada nu uita sa-ti iei vignete pentru Ungaria si Austria, ca altfel e deranj mare... Pentru Ungaria poti sa cumperi vigneta online la

                              Pentru Austria o cumperi de la benzinariile de langa granita - si din Ungaria, si din Austria. Pe asta austriaca trebuie sa o lipesti pe parbriz. In Austria incearca sa alimentezi de la statii de benzina care nu sunt pe autostrada, ca e mai ieftin.
                              Verifica presiunea in roti inainte sa pleci.
                              Gutte Reise!
                              Attached Files

                              Comment


                              • Pai iti trebe in primul rand motorina, zeama de spalat parbrizul si drum bun. A ... si actele masini, si ale tale, evident ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google