Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Yaris d4d bleu-gray sol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Mushu View Post
    Back...

    ...sincer astept revizia sa vad cat costa exact...

    idei?!?!?!?!?

    Revizia de 15.000 Km ar trebui sa fie undeva intre 300-350 RON.
    Cam asa a fost la colegii mei care au facut-o in luna ianuarie!
    Eu mai am mult pana acolo.
    Toyota Yaris D4-D Terra - Code name: Alinutza

    Comment


    • #77
      Referitor la cotiera iti sugerez sa nu faci compromis. Aia originala e creata pentru masina ta si cei care au creat-o au gandit mai multe lucruri, centura, frana de mana; pozitia la volan.... Eu am avut pe toate masinile cotiera (nu pot fara ) adica m-am obisnuit cu cotiera la o masina si de atunci masini care am prins fara le-am pus eu. Si am prins tot felul de cotiere originale si cumparate din diverse magazine insa ca cele originale nici una. Adica e altfel, se fixeaza cum trebuie nu se misca, nu trepideaza, nu scapa.... Oricum de una originala de la Opel AStra H nu sunt multumit de loc. E total aiurea e prinsa de scaun si daca lasi scaunul pe spate se ridica si ea. In fine e aiurea dar asta e alceva.
      In schimb sa iti spun de cotiera originala de la Corolla noua. E perfecta, are aceasi inaltime cu "cotiera" de pe usa si ai coatele la acelasi nivel cand stai la semafor sau pur si simplu stai in masina stai ca si in fotoliu, plus ca are si un spatiu de depozitare mare in ea si util in acelasi timp.
      Ok si in final sa te felicit de alegerea motorului. E super fain, consum bun, chiar foarte bun si putere. Vreau sa iti spun ca Agentul meu de vanzari de la Toyota e o tipa si are un Yaris ca si al vostru adica 1.4 D-4D si la un moment dat aveam de mers sa rezolvam niste hartii prin oras si ea era cu Yarisul si eu cu un Opel Astra H 1.6 Twinport 105 Cp si o turam pe saraca pana in 6 mii de ture ca sa ma tin dupa Yarisul condus de tipa asta. Imi venea sa imi bag piciorele in el opel ca abia ma tineam dupa ea si ea nici nu forta.
      Felicitari si la un milion de km fara probleme.

      P.S: Sorry de lungimea postului dar se pare ca m-am intins.
      Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
      Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

      Comment


      • #78
        Faza tare.....apropo de becurile blue vision de la philips ...am vazut la Metro cu 70 de ron sau 75 de ron.....mai mult nu era......cum ai dat tu 200 de ron pe ele?????......sigur pretul era bun ca m-am uitat foarte atent la becuri....sa vad daca merg la masina mea...si mergeau dar am ezitat sa cumpar...

        Problema cu cotiera....da si eu cred la fel legat de cotiera....trebuie originala ....ca doar acolo e gandita sa fie...... si imi dau si eu seama ca sigur vine beton.....

        Acuma cu revizia ...oricum am inteles ca se ieftineste....sper ......din ce am vorbit cu directorul Toyota Constanta am inteles ca Toyota le cere sa reduca timpul efectiv de lucru la 30 de minute in loc dee 1 ora la prima revizie....

        Oricum luni mai am o problema ma duc la firma care imi schimba parbrizul ca trebuie sa imi fac programare....sa-l schimb....ca doar am asteptat 2 saptamani dupa un parbriz Pilkington (parca asa se scrie) ..ei vroiau sa imi monteze NorGlass eu nu am auzit de forma asta.....am fost mai convingator si am cerut aceeasi marca cu cea pe care o am pe masina...ca doar bani sunt da-ti de firma de casco....de care nu sunt foarte multumit...trebuia sa trag eu de ei sa imi dea confirmarea de plata pentru a imi putea monta parbrizul...sper sa nu aveti ghinionul meu..


        Merci mult de laude....si ai dreptate e super motorul ....trage superb...si foarte liniar...nu am ce sa-i reprosez.....
        Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

        Comment


        • #79
          Eu nu am blue vision, are un coleg de-al meu tot pe corolla. Au costat 200lei pentru ca a pus pe faza lunga, pe faza scurta si pe pozitii, le-a inlocuit pe toate.
          TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

          Comment


          • #80
            Insfarsit!!!!!

            Am reusit sa imi schimb parbrizul...am pus aceeasi marca Pilkington pe care o aveam innainte....pabrizul costa 1100 ron cu tot cu manopera...au facut treaba buna si nu mi-au zgariat nimica sper fericirea mea...e super bine centrat si nu sunt probleme....poate acest aspect tine si de faptul ca il cunostea pe Directorul pe bucuresti....al firmei...acuma cine stie...sper sa nu fie asa...singurul aspect negativ...a fost mizeria care mi-au lasat-o in masina ...dar e adevarat ca nu sunt spalatorie...iar mizeria am scos-o usor de tot la un suc si o muzica buna....nu am avut voie sa-l spal ieri........abia azi l-am sters...sunt super multumit...

            Apropo....pe 4 feb...Bursuca a facut 4 luni si culmea in aceeasi zi am facut 10.000 km in cap...am poza dar trebuie sa scot pozele de pe telefon

            Oricum LA MULTI ANI...!!!!!!
            Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

            Comment


            • #81
              La multi ani pentru Bursuca !
              Yarisuca 1,3

              Comment


              • #82
                Merci mult Ice pt urare ..ma tot chinuiam sa postez....si nu stiam ce sa va mai zic...
                din pacate nu am scos pozele .....nu am timpul necesar....

                Bursuca are acuma 11000 de km si de vineri am lasat-o in garaj sa se mai odihneasca (ce e drept nu am avut timp de plimbari)
                Cu ocazia asta am avut timp vineri sa o spal si cand am ajuns acasa sa ma ocup putintel de ea...am izolat in compartimentul din porbagaj trusele si triunghiul cu bada cu burete...am observat o imbunatatire semnificativa a micilor zgomote pe spate...mai simplu NU MAI EXISTA ...asta m-a facut sa ma bucur mai tare si o admiram ...am tot admirat-o 15 min ....si ma gandeam la superbele senzatii care mi le ofera zilnic si ce imensa era bucuria cand am luat masina ....inca o mai am aceea senzatie de bucurie numai ca nu asa des din cauza activitatilor cotidiene care imi ocupa tot timpul....oare de ce ne pierdem in ocupatiile noastre si nu ne mai bucuram ca niste copii de masinile noastre.....mi-e dor sa-mi iau masina asta in fiecare zi ...sa fie noua....sa nu stiu unde sa merg dupa ce am luat-o ...pur si simplu mi-am creat drum ca sa am unde sa merg..numai sa ma plimb si eu cu ea .....mai exista zile in care merg cu masina cu zambetul pe buze ...muzica tare si imi imaginez ca masina e noua si am fluturasi la stomac ca si cum mi-a luat mama prima mea masina teleghidata..si asteptam sa vina noaptea sa adoarma ei sa ma joc in sufragerie cu ea
                Am imbatranit ..sau nu mai vedem lucrurile asa frumos ca nu vrem...eu inca nu vreau sa cred asta ........

                SUNT COPIL AM 8 ANI SI MA BUCUR DE MASINA MEA IN FIECARE ZI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                VRRRRRRRRRRUUUUUUUUUUUMMMMMMMMMM!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
                Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                Comment


                • #83
                  Originally posted by Mushu View Post
                  Merci mult Ice pt urare ..ma tot chinuiam sa postez....si nu stiam ce sa va mai zic...
                  din pacate nu am scos pozele .....nu am timpul necesar....

                  Bursuca are acuma 11000 de km si de vineri am lasat-o in garaj sa se mai odihneasca (ce e drept nu am avut timp de plimbari)
                  Cu ocazia asta am avut timp vineri sa o spal si cand am ajuns acasa sa ma ocup putintel de ea...am izolat in compartimentul din porbagaj trusele si triunghiul cu bada cu burete...am observat o imbunatatire semnificativa a micilor zgomote pe spate...mai simplu NU MAI EXISTA ...asta m-a facut sa ma bucur mai tare si o admiram ...am tot admirat-o 15 min ....si ma gandeam la superbele senzatii care mi le ofera zilnic si ce imensa era bucuria cand am luat masina ....inca o mai am aceea senzatie de bucurie numai ca nu asa des din cauza activitatilor cotidiene care imi ocupa tot timpul....oare de ce ne pierdem in ocupatiile noastre si nu ne mai bucuram ca niste copii de masinile noastre.....mi-e dor sa-mi iau masina asta in fiecare zi ...sa fie noua....sa nu stiu unde sa merg dupa ce am luat-o ...pur si simplu mi-am creat drum ca sa am unde sa merg..numai sa ma plimb si eu cu ea .....mai exista zile in care merg cu masina cu zambetul pe buze ...muzica tare si imi imaginez ca masina e noua si am fluturasi la stomac ca si cum mi-a luat mama prima mea masina teleghidata..si asteptam sa vina noaptea sa adoarma ei sa ma joc in sufragerie cu ea
                  Am imbatranit ..sau nu mai vedem lucrurile asa frumos ca nu vrem...eu inca nu vreau sa cred asta ........

                  SUNT COPIL AM 8 ANI SI MA BUCUR DE MASINA MEA IN FIECARE ZI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                  VRRRRRRRRRRUUUUUUUUUUUMMMMMMMMMM!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
                  Hm...daca tu ai imbatranit, eu ce sa mai zic, care in cateva luni fac 40 (dar important e ca ma simt de 25 ) ; regret ca drumul pana la serviciu este de 8- 10 min numai, si nu petrecem mai mult timp impreuna... Dupa ce o parchez, o privesc admirativ si grijuliu, iar in cursul zilei imi fac drum la birourile din apropierea parcarii, ca sa mai trag cu ochiul la ea. Paradoxul este ca, desi pe forumul asta ne mai si plangem de ele (ba materialele de interior, ba frane, ba mai stiu eu ce...), in sinea noastra ne felicitam si ne mandrim ca ne-am ales marca asta de masina. Si mai cred ca absolut toate masinile au si plusuri, si minusuri, ca Toyota este o masina prin definitie sigura, frumoasa, cu renume , facuta pentru oamenii care se respecta ! Si eu o iubesc (nu ma inchin la ea!) si nu conteaza ca pare usor deplasat dar de cate ori o vad "simt fluturi in stomac" ! Imi pare rau ca multi din cei de pe forum, desi gandesc ca noi, nu au curajul sa se exprime dupa cum simt, din false pudori sau consideratii stupide...
                  Yarisuca 1,3

                  Comment


                  • #84
                    Ice nici eu nu ma inchin la ea....numai ca tin foarte mult la ea...e munca mea depusa in 2 ani sa-mi iau o asa masina....si in plus m-am atasat de ea foarte mult ...deja am amintiri...si face parte din familia mea (eu, prietena mea si copilul Bursuca)....si am grija de amandoi...unuia ii ofer iubirea mea (prietena mea) ..iar masinii grija mea ....deocamdata asa sta treaba ..pana si prietena mea imi mai zice las-o mai usor cand mai calc acceleratia ..bine ca urmatoarea explicatie din partea mea este ca ii place sa mearga mai sportiv Bursucei....si dupa 3 secunde ma calmez .....si merg frumos.....da e adevarat si eu am observat ca lumea evita sa spuna ca isi iubesc masinile..eu zic ca nu e gresit sa tii la o masina ...masina e uneori terapeutul tau personal care iti da motive sa fi bucuros si sa iti traiesti viata cu pasiune si fara regrete....greseala nu am facut ca mi-am luat masina ..si nu voi regreta cat de curand ....deocamdata totul e bine...sa ramana asa ....

                    Bucurati-va de masinile voastre si tineti la ele ...
                    Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                    Comment


                    • #85
                      Parca sunteti poeti

                      ... dar asa-i cum ziceti.
                      73 de Zoli / YO5CRQ

                      Comment


                      • #86
                        Pai cu o muza ca Yaris...
                        Yarisuca 1,3

                        Comment


                        • #87
                          Pai ma gandeam sa scot o carte

                          Una peste alta....chiar azi am facut curat in ea ....si ma gandeam ce nu imi convine totusi la masina....bineinteles sunt chestii cu care as putea sa traiesc ca nu le am....
                          *prima chestie ar fi ca nu are iluminare la torpedou...nu inteleg logica dar ....japonezul cred ca era la masa si a uitat sa mai puna...
                          *alta chestie este suporul lombar destul de sarac...
                          *imbinarea e buna doar e e putin cam inegala uneori....
                          *plasticele sunt usor zgariabile ...ma uitam azi ca am mici zgarieturi ici colo...nu se vad decat daca esti maniac ....
                          *de consum sunt multumit...doar ca as fi vrut un rezervor mai mare....
                          *inca sunt dezamagit de cd-player nu scoate cine stie ce ....si parca nu urla ca disperatul cand vreau eu .... hmmmm....
                          *farurile bat binisor dar as vrea sa fie mai bune ma gandesc la xenon nu de alta dar la reprezentanta am aflat ca sunt 7.5-8 mil ...bi-xenon pentru Yaris....
                          *am discutat cu un electrician de la repezentanta sa imi montez un tub sau un kicker pentru completare de bass
                          *sigurele zgomote care le scotea masina erau din spate de la compartimentul parbagaj unde am izolat rapid cu banda cu burete si au disparut
                          *prea rigida pentru drumurile noastre
                          *tapiteria masinii este putin cam pretentioasa la intretinere
                          *bordul la fel!!!

                          Sa nu se inteleaga gresit imi place foarte mult masina ...numai ca exista si aspecte negative ca la orice masina .....mai am putin si fac 12.000 de km si o sa vina si revizia in ritmul asta destul de repede...care am inteles ca se ieftineste sunt tare curios cat costa....
                          Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by Mushu View Post
                            *prima chestie ar fi ca nu are iluminare la torpedou...nu inteleg logica dar ....japonezul cred ca era la masa si a uitat sa mai puna...
                            Economie-ecologie. Nu consumi curent. Zero emisii !!
                            Originally posted by Mushu View Post
                            *plasticele sunt usor zgariabile ...ma uitam azi ca am mici zgarieturi ici colo...nu se vad decat daca esti maniac ....
                            Si noi ce intelegem din asta ?
                            Originally posted by Mushu View Post
                            *de consum sunt multumit...doar ca as fi vrut un rezervor mai mare....
                            Lasa, ca nu e bine. Dupa aia faci paianjeni la rezervor si o sa tipi de frica la benzinarie
                            Originally posted by Mushu View Post
                            *inca sunt dezamagit de cd-player nu scoate cine stie ce ....si parca nu urla ca disperatul cand vreau eu .... hmmmm....
                            Lasa, ca manelele oricum nu le acoperi
                            Originally posted by Mushu View Post
                            *farurile bat binisor dar as vrea sa fie mai bune ma gandesc la xenon nu de alta dar la reprezentanta am aflat ca sunt 7.5-8 mil ...bi-xenon pentru Yaris....
                            Si sa le pui in ochi celor de pe contrasens ? Nu de alta, dar asa se poarta (probabil ca poluarea fonica cu manele nu e suficienta) si va trebui sa treci si la manele
                            Originally posted by Mushu View Post
                            *am discutat cu un electrician de la repezentanta sa imi montez un tub sau un kicker pentru completare de bass
                            Nu e bine, din cauza trepidatiilor o sa inceapa sa se dezmembreze bursuca ta. Si o sa ai greierasi, etc... mai bine nu pui
                            Originally posted by Mushu View Post
                            *prea rigida pentru drumurile noastre
                            Mda, asa am zis si eu pana sambata, cand am fost la vulcanizare, ca sa verific presiunea in roti. Avea 3+, noroc cu forumistii ca au zis aici ca asa vin. Era ca o mingiuta
                            Originally posted by Mushu View Post
                            *tapiteria masinii este putin cam pretentioasa la intretinere
                            Obrazul subtire cu cheltuiala se tine !!! Eu am interior 'greige' si se murdareste repede, dar am vazut ca iese la fel de repede cu solutie d-aia de curatat tapiteria
                            Originally posted by Mushu View Post
                            *bordul la fel!!!
                            Da, dar cand o mangai, nu creste inima in tine ??

                            Comment


                            • #89
                              Merci mult dar nu suport manelele si parca as vrea sa le acopar cu ceva Parazitii sau club......una peste alta da e adevarat ca sunt chestii minore....azi am primit si preturile pentru cotiera si subwoofer...
                              cotiera = 551,32 RON +TVA
                              subwoofer = 1212,31 RON+TVA

                              Sunt mult sau merge investit in masina atat...pentru delectarea mea ?????
                              Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                              Comment


                              • #90
                                Daca le iei de la reprezentanta sunt, evident, umflate. Eu, unul, nu as da banii astia, mai ales ca nu sunt niste chestii critice

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google