Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Toyota RAV4 - ciclu piese

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toyota RAV4 - ciclu piese

    Salut,

    Ma gandesc sa imi cumpar o Toyota RAV4 second.
    Vreau sa va intreb, pe voi, posesorii de RAV4 cam care ar fi km in jurul carora sa ma invart, pentru a fi cat mai ok, si piesele sa isi faca un ciclu.

    Normal, vorbim de conditii ideale, atunci cand toate reviziile au fost facute la timp, si piesele au fost scrimbate cand trebuie.
    Cam toate masinile au si ele un ciclu al pieselor (de ex. acum am un Renault Clio, si pompa de apa si cureaua de sincronizare au un ciclu de 100.000km, senzorul de temperatura, de aprindere cam de 90.000 km etc. Nu ma refer la consumabilele de zi cu zi). In conditii teoretice, daca iei masina pe la 80.000 atunci 100% le vei schimba. La fel, considerand teoretic ca au fost schimbate, la 110.000 au fost deja inlocuite.

    Stiu ca sunt cam ciudat in exprimare si este o intrebare idioata , dar poate aveti vreo idee.

    Merci

  • #2
    pai daca e cu distributie pe lantz nu prea ai ce sa schimbi. pompa de apa duce cam 2 cicluri de curea de accesori asta insemnand cam 210 000 km.

    senzorul de temperatura, de aprindere cam de 90.000 km .. asta nush cu ce se mananca .,,,

    Comment


    • #3
      La rav nu exista asa ceva. Nu este o ciclicitate in schimbarea anumitor piese. In afara de materialele consumabile (ulei, filtre, placute, etc) nu se schimba anumite componente la un anumit nr de kilometrii...

      Comment


      • #4
        cred ca omu s-a referit cam cat te tin piesele fara sa le schimbi inainte sa cada ele fizic. ca oricum ciclozitate nu exista

        Comment


        • #5
          ma refeream la ceea ce a spus si zeus.
          cam la nici o masina nu exista cicluri. dar orice piesa isi are ciclul ei

          nu sunt programate din fabrica sa se strice dupa exact 40.000km samd, dar, oricum, probabil ca la toate toyotele dupa 100.000km de exemplu, cureaua de transmisie da semne si ar trebui schimbata.
          De ex. daca schimbi cureaua de sincronizare(la un Clio II), atunci trebuie sa schimbi si pompa de apa (intrucat trebuie sa desfaci aceleasi suruburi ale motorului sa ai acces la ele, si se schimba de obicei impreuna). Apoi, daca ai schimat cureaua de sincronizare a valvelor si pompa de apa (indicat pe la 100.000 ca sa nu ai nici o problema) atunci, garantat nu o sa mai ai probleme inca 100.000 ... discutam aici cazuri teoretice si facem exceptie de diverse probleme ale pieselor etc

          Comment


          • #6
            daca distributzia e pe lantz , ceea ce se intampla la cam toate modelele toyota dupa 2005 cam asa , poti schimba absolut ce vrei cand vrei . nu este necesar schimbul capacului de pompa de apa de ex. pt ca ai acces acolo mereu. cam asa e la toyo , poti schimba orice cand vrei .. pana acu nu cunosc vreun posesor sa faca o toyota zob ca pe dacie vb sau barem sa aud ca a facut reparati majore din cauza ca a uzato .

            Comment


            • #7
              daca te-ai referit la preturi de revizii, da un ochi pe http://www.toyota.ro/cars/new_cars/p...izii_rav4.aspx

              cam astea's piesele si km la care trebuie sa le schimbi, fiind prevazute pentru o uzura calculatas. restul pieselor sunt in functie de cum ai noroc si de cum te dai cu ea. (de ex. scartait in coloana de directie, care-i electric asistata). Cat despre lant, cred ca am citit pe undeva da nu stiu sigur ca se schimba la 100.000 de km. (sau asa ar trebui)

              Comment


              • #8
                nu se schimba nimic la lantz, doar ca ar trebuii verificat dar nu cred sa faca la noi vreun service operatiunea asta .

                Comment


                • #9
                  merci razvan pt info.
                  ciudat, sa nu se schimba lantul? asa o fi pentru 4x4?

                  pentru restul masinilor stiu ca nu e nevoie sa schimbi (lant / curele) dar e indicat.

                  eu am fost cu masina la service, ca incepuse sa imi scoata un sunet si au descoperit cureaua, si am aflat apoi, ca teoretic ar trebui schimbata pe la 100.000. eu aveam undeva la 118.000.

                  Comment


                  • #10
                    Lantzu de distributie nu se schimba ... poate daca arunci motorul . cel mult ii poti schimba patina sau intinzatorul , dar ideea de lantz asta si este , ca nu se va deregla distributia , cum se intampla la cele pe curea .

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by zeus View Post
                      Lantzu de distributie nu se schimba ... poate daca arunci motorul . cel mult ii poti schimba patina sau intinzatorul , dar ideea de lantz asta si este , ca nu se va deregla distributia , cum se intampla la cele pe curea .
                      Dupa 300.000km sau atunci cand se umbla la lantul de distributie este recomandat sa se masoare lantul (lungimea lui)... se poate intinde in timp.

                      Comment


                      • #12
                        De benzina stie cineva ceva?

                        Stie cineva ceva de consumul rav-ului 4 pe benzina? Atunci cand mergi se face in rezervor vartej ca in cada cand scoti dopul?

                        Comment


                        • #13
                          Consumul la benzina e ok, pot sa-ti spun pentru motorul de 2,0 cu cutie manuala 5trepte.
                          Daca mergi linistit, nu e foarte mare (ma refer la 10 in oras fata de 8 la un d4d) iar daca mergi normal, un 12-13 e ok (fata de 9-10 la diesel). Eu zic ca pentru ce e facuta masina asta e mult mai rentabila benzina (mult mai ne-pretentioasa decat un d4d).

                          Comment


                          • #14
                            afara in schimb poti scoate 6,5 lejer, daca o tii in 110-120. cum depasesti 120, cum incepe sa creasca varteju. Nu e o masina economica de autostrada.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by razvan.albu View Post
                              afara in schimb poti scoate 6,5 lejer, daca o tii in 110-120. cum depasesti 120, cum incepe sa creasca varteju. Nu e o masina economica de autostrada.

                              deci spui ca ar fi destul de economica.
                              eu oricum mai mult de 120 nu as merge, intrucat in majoritatea cazurilor am portbagaj deasupra (cutie acoperita Thule). si nu e recomandat sa sari de 120 cu ele. cam 110-120 constant.
                              cat despre oras, nu prea folosesc masina in oras.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google