Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service in general - preturi, servicii, tips

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare din nou,

    Sper ca nu v-am plictisit deja, dar as vrea sa stiu daca a folosit cineva pana acum placute de frana NPPARTS.
    Ati auzit de ele ?

    Placute frana NIPPARTS
    NIPPARTS a luat nastere in 1981 obiectul de activitate fiind fabricarea pieselor de schimb (placute de frana, discuri de frana etc) pentru masini japoneze si coreene. NIPPARTS au in gama lor placute de frana de calitate ridicata pentru majoritatea masinilor asiatice (Honda, Mazda, Hyundai, Suzuki, Toyota etc). Depozitul NIPPARTS se afla in Amsterdam si are o suprafata de 15 000m2. Placutele de frana NIPPARTS indeplinesc standardele ECE R90 si probabil le depasesc. Avantajul in a alege placutele de frana NIPPARTS este faptul ca NIPPARTS sunt specializati pe modelele asiatice.

    Comment


    • A pus un prieten de al meu pe corolla si este multumit de ele.
      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

      Comment


      • Originally posted by avensis75 View Post
        Salutare din nou,

        Sper ca nu v-am plictisit deja, dar as vrea sa stiu daca a folosit cineva pana acum placute de frana NPPARTS.
        Ati auzit de ele ?

        Placute frana NIPPARTS
        NIPPARTS a luat nastere in 1981 obiectul de activitate fiind fabricarea pieselor de schimb (placute de frana, discuri de frana etc) pentru masini japoneze si coreene. NIPPARTS au in gama lor placute de frana de calitate ridicata pentru majoritatea masinilor asiatice (Honda, Mazda, Hyundai, Suzuki, Toyota etc). Depozitul NIPPARTS se afla in Amsterdam si are o suprafata de 15 000m2. Placutele de frana NIPPARTS indeplinesc standardele ECE R90 si probabil le depasesc. Avantajul in a alege placutele de frana NIPPARTS este faptul ca NIPPARTS sunt specializati pe modelele asiatice.
        Care este relevanta ca depozitul are 15.000 m2 si este in Amsterdam? oricum placutele sunt cat de cat ok....

        Comment


        • Originally posted by toyotafocsani View Post
          Care este relevanta ca depozitul are 15.000 m2 si este in Amsterdam? oricum placutele sunt cat de cat ok....
          Partea cu depozitul de 15.000 mp era un copy-paste de siteul unde am gasit aceste placute.L-am postat in idee sa citeasac si alti mebri ai forumului ce am gasit despre placutele de la NIPPARTS.

          Pe mine ma intereseaza in special parerea celor care au folosit aceste placute sau placute de la FERODO.

          Comment


          • Revizie 6 ani Toyota Corolla 2005 1,4 D-4D.

            Ulei Toyota 5W30 4,2 litri - 130 lei
            Lichid de frana Toyota DOT5.1 1 litru - 35 lei
            Filtru polen Jakoparts - 42 lei
            Filtru aer Jakoparts - 51 lei
            Filtru ulei Jakoparts - 21 lei
            Filtru combustibil Jakoparts - 34 lei
            Manopera GTC 2,4 ore normate, inclusiv control de rampa (1,5 ore lucrate efectiv) - 208 lei

            Total: 521 lei (TVA inclus)

            Toate consumabilele au fost cumparate de mine.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • De unde ai gasit uleiul atat de ieftin?

              Comment


              • Il gasesti pe Okazii.
                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • Si ai curaj sa bagi?

                  Comment


                  • Adica ? E cumparat cu factura, are sigiliu, e original, identic cu ce gasesti la dealer, am cumparat la ultimele 3 revizii din acelasi loc. Nu inteleg de ce ar fi nevoie de curaj.
                    Last edited by OvidiuH; 09-07-2011, 21:16 PM.
                    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                    Comment


                    • pe okazii la utilizatorul c_slv gasiti ulei toyota original si piese originale de toyota
                      puteti sa luati cu incredere
                      Ave 1.8 Luna '08

                      Comment


                      • Originally posted by OvidiuH View Post
                        Adica ? E cumparat cu factura, are sigiliu, e original, identic cu ce gasesti la dealer, am cumparat la ultimele 3 revizii din acelasi loc. Nu inteleg de ce ar fi nevoie de curaj.
                        Pentru ca stiu cazuri in care uleiul achizitionat in acelasi mod nu avea nici o treaba cu ceea ce trebuia sa fie(era vorba de ulei BMW). Nu avea nici acelasi miros iar sistemul de control al uleiului dupa 6-7000km spunea ca isi pierduse proprietatile, in mare masura, in conditiile in care uleiul original tine lejer 10-12.000km.
                        Stau si eu si ma gandesc acum, daca tu ai dat pe 4 litri 130 lei asta inseamna ca 1 litru costa cam 32 lei. Daca scadem profitul celui care vinde acel ulei si tinem cont de faptul ca nu e luat de la fabricant direct=> un cost per litru extrem de mic=> in mod sigur nu este mare lucru de capul lui. Asta este gandirea mea. In plus, de curiozitate, ai intrebat cum a ajuns in posesia lui? Este furat din service? Pentru ca altfel..nu prea inteleg pe ce filiera ajunge acel ulei pe piata.

                        Comment


                        • Eu am facut 3 revizii cu ulei de la respectivul pe doua masini (Corolla si Auris). Nu am intampinat nicio problema. Uleiul este in ambalaj original, are codul producatorului si sigiliu. Este identic cu uleiul luat de la reprezentanta (am luat si de acolo). Daca tu esti de acord sa platesti adaosul nesimtit al dealerilor auto de la noi, e problema ta. Eu unul prefer sa cheltui diferenta de bani pe altceva. Referitor la provenienta, din ce am vorbit cu el, uleiul este adus din Belgia.

                          Nu orice pret mic ascunde o calitate slaba, precum nici orice pret mare nu-ti garanteaza o calitate ridicata.
                          Last edited by OvidiuH; 09-08-2011, 08:16 AM.
                          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                          Comment


                          • Nu te stresa prea tare si nu o lua personal. Din punctul meu de vedere este decizia ta ce pui in motoarele masinilor tale si nu ma bag eu peste tine.
                            Am scris postul anterior pentru ca efectiv nu inteleg cum 1 litru de ulei de calitate poate costa sub 30 lei litrul. Ca un contra-exemplu, un litru de ulei Valvoline SynPower 5w30 care este un ulei ok si atat este in jur de 40 lei litru pe piata, pret foarte putin mai mare decat al importatorului oficial valvoline.
                            Ce ti-am zis despre uleiul BMW este real, chestii patite de 2 cunoscuti de-ai mei.
                            Acum, in ceea ce priveste uleiul asta, ar fi 3 posibilitati:
                            1. uleiul este furat de pe undeva, din depozitele importatorilor sau chiar din service-uri si este "the real thing", ipoteza care ar justifica pretul mic.
                            2. uleiul este adus cine stie prin ce filiere din china sau cine stie de unde mama naibii, la preturi extrem de mici si este de o calitate cel putin indoielnica, nefiind uleiul "adevarat". Avand in vedere faptul ca exista pe piata filtre de ulei Toyota - Denso contrafacute aceasta ipoteza nu este deloc fantezista.
                            3. uleiul este adus pe o filiera normala(importat), este "the real thing", caz in care sunt 2 concluzii:
                            a. uleiul este unul slab, mineral, acest fapt justificand pretul mic;
                            b. intr-adevar adaosurile reprezentantelor sunt foarte nesimtite si mai mult de atat, incurajarea folosirii unui ulei slab nu este deloc laudabila.
                            Ca idee, la filtrele de ulei si de aer adaosul reprezentantei fata de pretul de piata al unui filtru de aer/clima Mann (deci nu OE dar comparabil) nu este "nesimtit".

                            Stiu ca pretul nu este garantia calitatii insa nu am vazut pana acum uleiuri sintetice, bune, la preturi mici, importate pe filiere oficiale si certificabile.
                            Last edited by closchkutza; 09-08-2011, 08:44 AM.

                            Comment


                            • Eu folosesc 0W20 pentru Auris si 5W30 pentru Corolla. Ambele sunt uleiuri complet sintetice. Daca vrei sa fii impacat cu gandul si sa duci misterul pana la capat, poti cumpara un bidon si sa mergi sa-l testezi la un laborator specializat. Eu in doi ani de cand le folosesc am fost multumit de ele. Si alti colegi de forum au folosit produsele respectivului si nu au intampinat vreo problema.

                              Referitor la filtrele de aer si ulei, diferenta de pret intre cele luate de la dealer si unele similare luate de la un distribuitor de piese a fost de aproape 100% in cazul masinilor mele. Eu il consider un adaos mare. Daca discutam si despre filtrul de polen diferenta este mult mai mare (peste 300% in cazul Aurisului).
                              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                              Comment


                              • Nu mai stiu acum pretul la filtru clima cu carbune activ insa pot sa-ti zic ca unul de aer Mann costa 79 lei iar cel Denso de la reprezentanta 95 lei = > mai scump cu 20%, asta in cazul masinii mele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google