Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Tacanit motor d4d 2.2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    in curand o sa va luati benzinare si atunci o sa scapati de tzacanit

    Comment


    • #17
      Originally posted by zeus View Post
      in curand o sa va luati benzinare si atunci o sa scapati de tzacanit
      Zau dragaaa ??? Pai sa consum 12-15 la suta cand vreau sa merg cu 180-200 ??? Si apoi , nu vreau sa mai am de schimbat bujii , fise , etc , etc .... m-am emancipat !!!!
      Cat priveste * tacanitul * , e prezent in marea majoritate a masinilor ...

      Comment


      • #18
        Originally posted by zeus View Post
        in curand o sa va luati benzinare si atunci o sa scapati de tzacanit

        Eu am o oferta interesanta ....



        .... inca negociez pretul !!!!

        Comment


        • #19
          Originally posted by vali44 View Post
          Zau dragaaa ??? Pai sa consum 12-15 la suta cand vreau sa merg cu 180-200 ??? Si apoi , nu vreau sa mai am de schimbat bujii , fise , etc , etc .... m-am emancipat !!!!
          Cat priveste * tacanitul * , e prezent in marea majoritate a masinilor ...
          Domnu' Vali,este interzis si periculos sa mergi cu viteza asa mare ,Toyotele de generatie noua nu mai au fise si daca bagi niste bujii de calitate, le schimbi la 90000 cu 200 de roni.La diesel daca iti pica un injector face cat toata economia facuta in 90000 de km .

          Comment


          • #20
            eee lasa dan , ca vali o sa vad el cand or baga astia la diesele turime taxa de cancer ) sa vad pe unde mai scoate camasha )

            Comment


            • #21
              Nu cred asa ceva,oricum mai nocive sunt noxele de la benzinare, decat particulele emise de la diesel.

              Comment


              • #22
                cred ca e exact invers ..

                Comment


                • #23
                  Salut, am gasit un articol foarte interesant in legatura cu subiectul.Cel mai interesant si ingrijorator este pct.3
                  Defectiuni ale injectoarelor denso
                  Posted on June 18, 2014
                  In urma celor 4 ani de experienta in “lucrul” cu injectoarele denso, evidentiem mai jos principalele defecte care pot aparea la aceste injectoare:

                  1. Injectorul se opreste din functionare – Acest lucru este cauzat de un scurt-circuit in bobina injectorului. Acesta este un defect rar intalnit.

                  2. Consum ridicat de combustibil – Orificiul duzei este foarte important pentru functionarea motorului in ansamblu si pentru consumul de carburant. Dimensiunea acestor orificii influenteaza volumul injectat si pulverizarea combustibilului in interiorul cilindrului. In decursul timpului (datorita si faptului ca sunt supuse constant unor presiuni de pana la 160 de bari) aceste orificii se largesc, fapt care atrage un consum de combustibil marit precum si o pulverizare deficitara. Aceasta uzura se produce in corpul duzei si nu in pistonul acesteia. Procentul de injectoare care sufera de acest defect (in functie si de starea generala a injectorului) este de circa 5%. Aici intervin “carpacii” din Romania, schimba duzele cu unele de provenienta indoielnica si….gata, au reparat injectorul!!!!

                  3. Zgomote atunci cand motorul este rece – Un fenomen deja cunoscut la injectia denso- motorul produce zgomote majore metalice doar cand este rece. Dupa ce se incalzeste, nu mai poti spune ca exista vreo problema. Acest defect reprezinta circa 95% din TOATE injectoarele testate si este de departe cauza principala a defectarii injectoarelor. Din experienta noastra, acest lucru este cauzat de pistonul principal din centrul injectorului. Acesta incepe sa se gripeze in alezajul sau, la fel ca un piston intr-un cilindru dar la scara mai mica. Problema este mai pronuntata cand motorul este rece si tolerantele sunt minime. Frecarea este atunci maxima iar injectorul ramane deschis pentru mai mult timp, inecand practic cilindrul respective cu motorina, putand duce la “topirea” lui. In acest caz, utilizarea unor piese de calitate este primordiala. In caz contrar, defectul reapare si pune in pericol siguranta motorului.

                  Comment


                  • #24
                    Salut, am gasit acest articol pe opelscanner.ro

                    . Zgomote atunci cand motorul este rece – Un fenomen deja cunoscut la injectia denso- motorul produce zgomote majore metalice doar cand este rece. Dupa ce se incalzeste, nu mai poti spune ca exista vreo problema. Acest defect reprezinta circa 95% din TOATE injectoarele testate si este de departe cauza principala a defectarii injectoarelor. Din experienta noastra, acest lucru este cauzat de pistonul principal din centrul injectorului. Acesta incepe sa se gripeze in alezajul sau, la fel ca un piston intr-un cilindru dar la scara mai mica. Problema este mai pronuntata cand motorul este rece si tolerantele sunt minime. Frecarea este atunci maxima iar injectorul ramane deschis pentru mai mult timp, inecand practic cilindrul respective cu motorina, putand duce la “topirea” lui. In acest caz, utilizarea unor piese de calitate este primordiala. In caz contrar, defectul reapare si pune in pericol siguranta motorului.
                    Eu cred ca de vina este motorina, filtrele combustibil after market ,si apa din motorina care provoaca griparea.oare uleiul 2t ar rezolva problema?
                    In manualul utilizatorului, la motoarele 1ad ftv spune ca motorina trebuie sa aiba 500 ppm sai mai putin. Oare o fi greseala de traducere?. La 2ad ftv se cere max 50 ppm sulf.
                    Avand in vedere ca motorina actuala nu contine sulf sau contine dar max 10ppm cred ca de aici ni se trage tacaneala implicit uzura. In manual se face undeva observatia ca bataia motorului in sarcina nai ales cand acesta este rece, este normala. Ok, sunt de acord dar prea tare bate ca uneori (iarna) zici ca merg cu tractorul pe ogor.
                    Last edited by ionutzz2015; 04-19-2017, 07:42 AM.

                    Comment


                    • #25
                      Tot de pe opel-scanner.ro

                      In ultima vreme am fost invadati cu intrebari de genul: se adauga ulei 2T in motorina pentru o mai buna ungere a injectoarelor? Am avut client care in 10.000 km a distrus injectoare de nissan noi asa ca, pentru a afla mai multe detalii, am intrebat un atelier din strainatate care se ocupa in special cu denso. Publicam mai jos parerea lor. Atentie…exclus masinilor care au filtru de particule deoarece uleiul 2T il distruge.
                      S-ar parea ca este o greseala sa aditivezi cu ulei de motoare in doi timpi motorina ptr motoare Diesel common-rail, care sunt cu emisii reduse. Afirmatiaa este adevarata in unele cazuri. Vehiculele echipate cu injectii Bosch, Delphi sau chiar Siemens, nu au nevoie de asa ceva in general. De aceea nu veti vedea o imbunatatire semnificativa la capitolul performanta sau zgomot prin adaugarea de ulei in motorina. Dar daca aveti un motor cu injectie common-rail Denso fabricat intre 2005-2012 veti constata o schimbare. (Atentie….au luat ca reper 2012 ca fiind pentru ei anul in care s-au montat la denso filtrele de particule insa, anul este relativ. Practic, unde este filtru de particule, este interzisa aditivarea cu ulei 2T). Din punct de vedere teoretic: Adaugarea de ulei se face intr-un raport de 300:1. Adica la un litru de motorina 3ml de ulei ptr motoare in doi timpi. Motivul ptr care acest amestec este benefic este simplu. La sistemele de injectie common-rail Denso, aproape toate defectiunile tratate de atelierul nostru sunt datorate sau au legatura cu griparea componentelor. Injectoarele se blocheaza; jocurile se maresc si apare simptomul de “bataie la rece”. Adaugarea de ulei in motorina imbunatateste astfel lubrifierea componentelor care cedeaza din cauza griparii. Un alt lucru interesant este ca la folosire de injectoare tratate cu DLC (Diamond-Like-Coating), am observat o imbunatatire semnificativa a zgomotului motorului si vibratiilor. Tratamentul DLC aplicat injectoarelor noastre creeaza o suprafata foarte dura, cu frictiune redusa. Deci daca frictiunea este atat de importanta ne-am gandit sa incercam cu adaugarea de ulei in motorina si am fost surprinsi sa constatam ca functioneaza foarte bine.
                      Concluzia noastra:
                      Realitatea demonstrata este ca daca aveti un motor fabricat inainte de 2012, cu injectoare originale Denso, adaugarea in motorina de putin ulei ptr motoare in doi timpi va prelungi viata injectoarelor si va ameliora zgomotul si vibratiile motorului. Uleiul trebuie sa fie mineral, destinat motoarelor in doi timpi, cu continut redus de sulf, in proportie de 3ml la un litru de motorina.
                      Parerea noastra romaneasca acum: respectam parerea atelierului de mai sus si va lasam sa faceti un test. Respectati insa cantitatea deoarece un exces sigur va distruge injectoarele. Am intalnit si noi multe opeluri importante din italia si germania care aveau regulatorul de presiune imbacsit de ulei. O cantitate in exces de ulei 2T va bloca injectoarele…..

                      Comment


                      • #26
                        Buna ziua.Am o Toyota Avensis 2.2 D4d 150cp2007.De ceva vremea motorul produce un zgomot foarte deranjant care începe pe la 1400rpm până la 2800rpm și la cald și la rece;câteodată a mai tare alteori mai încet și cel mai important este că atunci când o calc, când este în sarcina atunci se aude cel mai tare.(in gol se aude normal).Am căutat ceva asemănător și am găsit pe YouTube :https://youtu.be/oAsFsvsVzCY.
                        Se aude că o bataie,răpăială gen bătaie de avans,zgomot metalic ca de mitraliera , a unui diesel vechi.Am schimbat șaibele de la injectoare(la recomandarea mecanicului) care erau de cupru cu unele din metal deschis la culoare, bineînțeles originale,nu s-a schimbat nimic.Ma exaspereaza.Unii spun că ar fi injectoarele alții că ar fi de la lanț,unii de la turbina etc.Nu am testat nici unua dintre componente,doar am pus un tester pe mașină iar valorile de corecție in relații la injectoare sunt 0.2;0.6;1.2; -2.2 ceea ce se încadrează în +-3.Daca are cineva vreo idee aștept răspuns.Poate un service serios care sa nu mă pună sa schimb componente numai sa le dau de munca(așa cum am schimbat degeaba șaibele + garnituri de etanșare și garnitura capac culbutorului).
                        Menționez că nu se simte ca o mașină de 150 cp ci mai degrabă de 110 ,nu consuma ulei deloc am 7000 este full (Toyota 5w30).
                        Mulțumesc anticipat

                        Comment


                        • #27
                          Salut. A mea 1ad ftv 126 cp,2007 cu 265k, face exact ca a ta!. Se aude rapaiala ft tare la rece exact cum descrii tu ca o mitraliera pe aceeasi plaja de turatii , zgomot aproape insesizabil dupa ce merg 100 km. Asa face de cand am luat-o acum 2ani ,cel mai tare se aude cand sunt sub 5 grade afara.
                          Asta vara am incercat cu ulei 2T vreo 500 km dar fara rezultate notabi!e. Parca totusi era mai lenta de aceea am renuntat. O sa mai incerc acum cu venirea frigului,poate cine stie se mai reduce.
                          In linii mari, cauza sunt injectoarele. Cand e rece se aude tare dar uniform, dupa ce apa ajunge pe la 60 gr unul din injectoare cred ca se calmeaza ,pt ca nu se mai aude uniform ci se simte din plin acea rapaiala pe un singur injector. Valorile la injectoarein 2015 , luna nov erau o,6 0,9 0,6 o,9 din cate imi aduc aminte ca si mecanicul spunea ca e super si ca masina nu are nimik. Cred si eu ,pentru ca testul l-a facut cu masina pe loc , timp in care se tura fara zgomote ciudate. Am lasat-o peste noapte la service ,ca dimineata pe rece sa ii faca testul in mers, ceea ce nu a facut si am renuntat sa o mai las inca o zi. M-am resemnat cu gandul ca injectoarele sunt in parametri.Cand or sa pice le schimb cu altele noi sau sh dar sa nu fie demontate de pe motor.Am vazut ca cei din dezmembrari nu etanseaza diuza turul si returul injectoarelor , ci le lasa asa, ceea ce nu e deloc ok la injectia common rail.Pana una alta cred ca vine randul ambreiajului pt ca nu a fost schimbat deloc pana acum si ma astept sa isi dea duhul. Oricum tacanitul este deranjant, dar nu mai bag nici eu piciorul brusc in pedala, dau muzica mai tare si ma multumesc cu faptul ca nu scoate fum,nu consuma mult si astept iesirea la sfarsit de saptamana cand se linisteste dupa ceva km parcursi ca eu prin oras circul putin , cca. 12 km pe zi
                          Tine-ma te rog la curent cu situatia ta . Multumesc
                          Last edited by ionutzz2015; 10-18-2017, 23:55 PM.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google