Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme inchidere centralizata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme inchidere centralizata

    Buna ziua.
    Va rog daca ma puteti ajuta cu o schema sau manual de reparatie pentru inchiderea centralizata pentru o Toyota Yaris de 1.3 din 2012.
    La apasarea butonului de inchidere de pe telecomnda cat si la inchiderea cu cheia nu se intampla nimic iar la apasarea butonului de deschidere de aprind doar cele patru becuri de la semnalizare de doua ori.
    Mentionez ca usa de la hatcback e blocata pe inchis nemaiavand acces in spate.
    Va multumesc.
    Stima.

  • #2
    Am si eu o problema asemanatoare. Cand apas pe lock se aprinde becul de pe telecomanda insa usile nu se inchid. Unlock in schimb functioneaza corect. Mai interesant este faptul ca atunci cand m-am prezentat in service a functionat corect Din explicatiile mele cei de la service mi-au spus ca s-ar putea ca un senzor de la usi sa semnaleze eronat o usa deschisa si atunci sa nu se inchida sau mai grav centrala de control ( aflata undeva intr-un montant ) sa fie defecta. In cazul tau fiind o problema la hayon s-ar putea senzorul de acolo sa nu mai informeze corect. Cu cheia poti sa inchizi masina?

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru raspuns.
      Problema la mine este ca nu merge deloc.
      Cu cheia inchide doar usa soferului celelalte fiind nevoie a fi inchise manual.
      Ma gandesc ca este vorba de vreo siguranta sau de modulul de inchidere centralizata de aceea as avea nevoie de o schema sau o indrumare.
      Cu stima.

      Comment


      • #4
        inchidere usa spate

        vezi post-ul meu despre inchidere usa spate

        Comment


        • #5
          probleme inchidere usa spate

          am gasit o "broasca" de usa spate SH la 35 Euro la Dezmebrari, iar sambata 13.04 sunt programat la un electrician de la Toyota cere are un garaj la el acasa, sa o inlocuiesc. O sa postez ce sa rezolvat! Poate si la voi este aceiasi problema! sau poate la modulul de inchidere centralizata, daca are asa ceva Toyota. Din cate am patit din 2006 cu Toyota Avensis 2,2 D4D, 177CP, tot ce stiu este ca aceaste autoturisme au numai plastic pe ele si nu mai cred ca au asa ceva "Modul de inchidere centralizata!" Aceste module le gasesti la autovehicule mai evoluate cum sunt marcile germane consacrate! Nu vreau sa fiu decat caustic, dar chiar totul este foarte fragil la Toyota! parca sunt din ciocolata!

          Comment


          • #6
            Am un coleg care are un Yaris 1.4d .are o problema cu inchiderea din cheie ;
            cand doreste sa deschida (unlock ) nu actioneaza deschiderea cu toate ca led-ul de la cheie palpaie .uneori dupa cateva butonari se deschide .trebuie sa se roage la al de sus sa se deschida din prima .cu inchiderea nu are probleme actioneaza promt .Acest fenomen a aparut de cum a dat frigul .
            Ce am incercat ; am inlocuit bateria .inlocuit micro switch .curatat partea electronica din cheie si cam atat .
            Stie cineva unde se afla modulul inchidere in bord .cum se sincronizeaza partea electronica din cheie cu modulul de inchidere ..?

            Comment


            • #7
              Nimeni nu sa intalnit cu o asemenea defectiune ..???

              Comment


              • #8
                REVIN CU REZOLVAREA BROASCA SPATE Toyota Avensis 2,2 D Cat D4D
                Da sa rezolvat, se desface fata de usa, se desface broasca din usa, (are 4 suruburi pe exterior cum deschizi usa ) si apoi se scoate foarte usor broasca cu tot cu cablul de actionare de la deschiderea manuala, atentie cand se scoate broasca atunci trebuie scoasa mufa de la actionarea electrica a inchideriii centralizate. Apoi se desface broasca foarte usor are niste cleme tip clip la mijloc si apoi se desface broasca in doua jumatati! Atentie sa nu sara totul din interior, surubele, etc! Eu am avut rupt axul de plastic de la rotita dintata care era actionta de motoras si de aceia se auzea un "carait" deoarece motorasul actiona in gol, dar sa lipit axul cu un adeziv special pt plastic de la UHU de la Kaufland la pretul de 12 lei, (tub asemanator cu un tub de superglu ca dimensiune si cantitate 5-10 gr., tub cu albastru si galben ca si culori reprezentative), Si sa asamblat broasca, repeteand operatiile in sens invers demontarii, SUCCES! Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie! PS. Totusi am postat pe forum: eu am gasit in apropiere la dezmebrari piese de Toyota Avensis deoarce tipul cu parcul auto are un Avensis la dezmembrare, iar o broasca costa 150 lei (circa 40 euro) O sera buna!

                Comment


                • #9
                  REZOLVAREA BROASCA SPATE Toyota Avensis 2,2 D Cat D4D

                  URA sa rezolvat, se desface fata de usa, se desface broasca din usa, (are 4 suruburi pe exterior cum deschizi usa ) si apoi se scoate foarte usor broasca cu tot cu cablul de actionare de la deschiderea manuala, atentie cand se scoate broasca atunci trebuie scoasa mufa de la actionarea electrica a inchideriii centralizate. Apoi se desface broasca foarte usor are niste cleme tip clip la mijloc si apoi se desface broasca in doua jumatati! Atentie sa nu sara totul din interior, surubele, etc! Eu am avut rupt axul de plastic de la rotita dintata care era actionta de motoras si de aceia se auzea un "carait" deoarece motorasul actiona in gol, dar sa lipit axul cu un adeziv special pt plastic de la UHU de la Kaufland la pretul de 12 lei, (tub asemanator cu un tub de superglu ca dimensiune si cantitate 5-10 gr., tub cu albastru si galben ca si culori reprezentative), Si sa asamblat broasca, repeteand operatiile in sens invers demontarii, SUCCES! Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie! PS. Totusi am postat pe forum: eu am gasit in apropiere la dezmebrari piese de Toyota Avensis deoarce tipul cu parcul auto are un Avensis la dezmembrare, iar o broasca costa 150 lei (circa 40 euro) O sera buna![/QUOTE]

                  Comment


                  • #10
                    Cum se desface fata de usa spate ?

                    Comment


                    • #11
                      Same problem...

                      Originally posted by Vali 40 View Post
                      Am un coleg care are un Yaris 1.4d .are o problema cu inchiderea din cheie ;
                      cand doreste sa deschida (unlock ) nu actioneaza deschiderea cu toate ca led-ul de la cheie palpaie .uneori dupa cateva butonari se deschide .trebuie sa se roage la al de sus sa se deschida din prima .cu inchiderea nu are probleme actioneaza promt .Acest fenomen a aparut de cum a dat frigul .
                      Ce am incercat ; am inlocuit bateria .inlocuit micro switch .curatat partea electronica din cheie si cam atat .
                      Stie cineva unde se afla modulul inchidere in bord .cum se sincronizeaza partea electronica din cheie cu modulul de inchidere ..?

                      Salutare si bun gasit!
                      Am achizitionat de curand o Yaris 1.0 din 2006 si am exact aceeasi problema ca cea enuntata de colegul, mai sus. Cand am facut drive-testul cheia nu a facut probleme. Chiar cand am preluat masina - pe vreme ploioasa - a aparut si problema. Considerand un pic si vechimea topicului, astept cu recunostinta sfaturile colegilor.
                      Toate cele bune.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Lanir View Post
                        Salutare si bun gasit!
                        Am achizitionat de curand o Yaris 1.0 din 2006 si am exact aceeasi problema ca cea enuntata de colegul, mai sus. Cand am facut drive-testul cheia nu a facut probleme. Chiar cand am preluat masina - pe vreme ploioasa - a aparut si problema. Considerand un pic si vechimea topicului, astept cu recunostinta sfaturile colegilor.
                        Toate cele bune.

                        In cele din urma imi dau singur raspuns. Am schimbat doar bateria, si acum merg si inchiderea si deschiderea. Toate cele bune.

                        Comment


                        • #13
                          Buna !

                          Am o toyota yaris diesel 2007 am probleme , mi se aprinde in bord esp abs.Am schimbat rulmentul cu tot cu senzor nouu roata dreapta spate si dupa cc 50 de km s-a aprins iar AM FACUT DIAGNOZA cu tester delphi personal . si mia dat eroarea 1332circuit intrerupt ,senzor viteza rota spate dreapta. cablu este inlocuit este nou
                          ce oare ar mai putea fi?
                          ms s-au ma puteti contacta cu un bip 0742119109 multumesc,

                          Comment


                          • #14
                            Buna seara! In seara asta nu stiu ce a avut dar in timp ce mergeam , cand se inchidea, cand se deschidea centralizata la toate usile. Parca a luat-o razna. Aveti vreo idee?!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by genu View Post
                              Buna seara! In seara asta nu stiu ce a avut dar in timp ce mergeam , cand se inchidea, cand se deschidea centralizata la toate usile. Parca a luat-o razna. Aveti vreo idee?!
                              Avensis. 2004, 1.8

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google