View Single Post
Old 05-10-2011, 19:09 PM   #10
doracapi
Senior Member

doracapi's Avatar

Quote:
Originally Posted by zeus View Post
orice motor diesel are un tzacanit la un moment dat , ori la motor , ori in spatele volanului ) ... lasand gluma , cu carburantii de la noi si mediul in care se circula e si normal sa apara mici prb, dar care se pot remedia si fara mers la un service, depinde cat de grava e prb.
Acum am 62000 km si a aparut iar tacanitul atat cu motorul rece cat si la cald.Am observat ca zgomotul a aparut dupa ce am pus motorina mai putin aditivata Petrom,am observat si ca la ralanti mergea cu variatii de turatie.Am pus ulterior Mol Evo si zgomotul a disparut dupa 10 km si nu au mai fost probleme nici la ralanti,motorul devenind foarte silentios.Ulterior am pus OMV (cea mai scumpa) si a reaparut zgomotul.Am pus din nou Mol Evo si acum merge iar bine.Timp de 3 ani am pus numai motorina cea mai scumpa de la OMV fara sa am probleme,dar acum dupa ce mi s-a intamplat nu stiu ce sa mai zic de calitatea carburantilor de la noi.Sa fie oare un continut mai mare de biodiesel cauza functionarii inadecvate a motorului?In asemenea situatii e bine sa adaugam aditiv pentru curatat injectoare?
doracapi is offline   Reply With Quote